Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VrábleHľadať
 
 

Veterný park

pridané 31.10.2009 22:51:54

VE

Uznesením MsZ na ostatnom zasadnutí sa nateraz administratívny proces na MsÚ v súvislosti s VE ukončil. Chcem poďakovať mojim kolegom, že úspešne organizačne a administratívne zvládli tento náročný legislatívny proces bez väčších problémov. Vykonávali sme prácu s najlepším vedomím a svedomím. Je pravdou, že to nebola práca, ktorú robíme každý deň ale je dobré, že ani príslušné ministerstvá nemali k nej žiadne výhrady. Pohľad na tri archívne obaly mi budú pripomínať štyri roky práce na tomto procese. Presunieme kapacity na ďalšiu prípravu žiadostí o NFP z eurofondov, kde sme myslím úspešný, nakoľko z 5 podaných projektov v tomto roku bolo naše mesto úspešné 4 krát. Predpokladám tiež, že ukončením investičnej akcie "využitie biomasy pre výrobu tepla vo Vrábľoch" v tomto roku sa naše mesto priradí k mestám naplňujúcim závery Kjótskeho protokolu ako aj záväzného cieľa Európskej rady dosiahnuť do roku 2020 v rámci celej EÚ 20 percentný podiel energie z obnoviteľných zdrojov energie na celkovej energetickej spotrebe v Spoločenstve.
S úctou

Ing. Ján Jamrich, prednosta MsÚ vo Vrábľoch


 
pridané 31.10.2009 19:58:15

agent_provokater

Dobry podvecer!
Som si vedomy, ze svojim prispevkom porusim nieviem ake "prikazania" stanovene na tomto fore, ale nakolko nebol zruseny pripevok pana poslanca Libiaka, predpokladam, ze nebude zruseny ani moj, i ked sa jedna o komentar a reakciu na prispevok prispevku (super stylistika). Agent-provokater vacsinou jedna s uplne jednoznacnym cielom, a to je hlavne: "prichytit niekoho na hruskach", zakonne povedane poukazat a pomoct preukazat pachanie trestnej cinnosti. V tomto pripade budme radi ze zatial k "spachaniu" nicoho nedoslo, a zvitazil zdravy rozum. Ci Vas hlas bol, alebo je rozhodujuci nechavam na uvazenie, osobne si vsak myslim, ze Vas nazor ste prejavili priris, naozaj prilis neskoro. Ale aj tak Vam za neho dakujem.
Co ukaze buducnost?
Predpokladam, ze budu stale snahy presadit investicny zamer vystavby veterneho parku Vrable i nadalej. Pocnuc navrhovanymi zmenami uzemneho planu mesta (to dufam v zastupitelstve NIKDY neprejde - Pozor ale treba bdiet!), az po vymedzenie lokality Vrable-Telince-Cifare-Tajna - ako vhodnej na vystavbu veternych elektrarni do uzemneho planu VUC Nitrianskeho samospravneho kraja. Preto treba jednoznacne v buducich volbach delegovat tych ktori uz teraz maju k vystavbe veternych parkov jednoznacny nazor. Ci to su kandidati cervene-modro a neviem akej koalicie nechavam uz na kazdeho osobne.

nepriaznivec VE


 
pridané 30.10.2009 08:56:38

To nepriaznivec VE

Teší ma, že ste ma zahrnuli do Vášho zoznamu osôb, ale chcel by som aby to bolo trošku objektívnejšie. Ja som veľmi dlho v diskusii o VP pôsobil skôr ako "agent-provokatér". Mnohokrát mi bolo vytknuté, že som sa jasne nevydaril "áno alebo nie". Takéto nátlaky som odmietal s tým, že môj hlas je rozhodujúci na mestskom zastupiteľstve.
Mojou snahou bolo vniesť do diskusie čo najviac argumentov "za alebo proti", aby sa poslanci pri svojom rozhodovaní mali o čo oprieť.
MsZ urobilo vo veci VP rozhodnutie, budúcnosť ukáže...

Marian Libiak, poslanec MsZ


 
pridané 29.10.2009 09:18:11

Podakovanie

Dakujem vsetkym, ktori sa pricili svojim obcianskym postojom k tomu, aby tu veterne elektrane neznehodocovali i to malo, co nam tu po predkoch ostalo. Najma panom Libiakovi , Demesovi, Micechovi, ako vsetkym i ostatnym, ktori jasne od zaciatku prejavili svoj nazor. Vyhrana je bitka, ale nie vojna. Pretoze na prvom mieste nielen vo Vrabloch su peniaze, peniaze a este raz peniaze nezaskodi neustala kontrola a vacsia transparentnost v konani mestskej samospravy, zastupitelstva VUC i parlamentu SR priamo obcanmi. Pamatat na to najma pri volbach 14.11.2009 do organov VUC a pytat sa na stretnutiach s kandidatmi na ich osobny postoj a to ako pomohli minimalne v tejto kauze obyvatelom mesta Vrable.

nepriaznivec VE


 
pridané 28.10.2009 12:30:40

Par slov na zaver.

Vazene MsZ Vrable!

Dovolte, aby som sa Vam vsetkym v mene Peticneho vyboru a 1 600 spoluobcanov, ktori Vas v peticii oslovili, podakoval za Vase jasne stanovisko a uznesenie na vcerajsom zasadani. Menovite by som sa rad osobne podakoval MUDr. Kovacovej, Ing. Libiakovi a MUDr. Sadovskemu za ich osobnu statocnost a verejne zaujimanie stanovisk. Ing. Cokynovi pravom patri nase podakovanie za spravu tohoto fora, ktore je uz mozne archivovat. Solarfest ci forma "Spolocneho vyhlasenia" a podpisy nasich 9. poslancov urcite zohrali katalyticku ulohu v zavere zdlhaveho stvorocneho a velmi kontroverzneho legislativneho procesu. Koniec dobry - vsetko dobre - byva zvykom konstatovat v takyto situaciach. Urcite nie so sam kto je rad, ze tuto narocnu skusku z demokracie a budovania obcianskej spolocnosti vo Vrabloch mame uspesne za sebou.

Michal Demes


 
pridané 27.10.2009 14:54:02

Pán poslanec,

Prepáčte mi prosím ale to čo som mal možnosť vidieť. myslím hlavne na uznesenie MsZ č.60/2005 zo dňa 19.10.2005 a tiež niektoré ďaľšie informácie, ktoré som získal nasvedčujú tomu,že poslanci,ktorí podpísali výzvu nemajú istotu, aký je vlastne právny stav z pohľadu mesta a CE Energy, do akej miery sa mesto zaviazalo a čo ztoho vlastne pre mesto vyplýva. To ich však vôbec neospravedlňuje,aby sami konali v intenciách zákona 369/90Zb. využili svoje kompetencie a podpisovanie výzvy nechali občanom.Prečo ma to rozčuluje, som napísal dosť jasne a dúfam,že to bude mať aspoň pre budúcnosť aj zmysel.

občan znalý


 
pridané 26.10.2009 21:06:41

Re: Obcan

Nezabúdajte, prosím, že bol podpísaný dodatok č. 1 k "DOHODE" a nie "ZMLUVE", zo dňa 29. 2. 2008, ktorá zásadne mení význam pôvodne uzatvorenej dohody. V zmysle tohto dodatku MsZ "potvrdzuje schválenie projektového zámeru výstavby VP" a nie jeho realizáciu!!!
Rozlišujme tie "malé" rozdiely.

Poslanec


 
pridané 26.10.2009 17:24:42

doplnená dôvodová správa k bodu 8

Doplnena dovodova sprava k bodu 8. je tendencna a neuplna. Jej ucelove zverejnenie na poslednu chvilu nedava dost casu na jej kvalifikovane doplnenie. Tymto verejne vyjadrujem svoju obciansku nespokojnost s pracou primatora a prednostu MsU Vrable a ziadam ich o zjednanie napravy. Zaroven prosim poslancov MsZ ktori podpisali "Spoločné vyhlásenie" vo veci VP Vrable o zjednanie napravy prostrednictvom interpelacii a pozmenujucich navrhov k uzneseniu k bodu 8.

Michal Demes


 
pridané 26.10.2009 15:37:41

RE: občan znalý

"Kde je vlastne PRAVDA? Keď zmluva je len o tom ,že mesto nebude brániť CE Energy pri získavaní podkladov pre vypracovanie odborných stanovísk čo tvrdí aj posledný nemenovaný prispievateľ, načo podpisy poslancov pod výzvu."

Mesto Vráble dňa 26. mája 2006 uzavrelo dohodu s CE Energy, s.r.o., v ktorej potvrdzuje svoj súhlas na realizáciu výstavby veterného parku v katastrálnom území mesta Vráble. V dohode podpísanej primátorom mesta Ing. Tiborom Tóthom sa zaviazala, že žiadosti predložené stavebnému úradu zo strany spoločnosti CEE budú vybavené bez odkladu.

Obcan


 
pridané 26.10.2009 13:49:49

Vážený pán Ľuboš,

Prepáčte tu familiárnosť,už sa to nestane. Vy tu samozrejme diskutujete s väčšinou až na pár vynimiek s anonymnými prispevateľmi a zatiaľ som nepostrehol, že by ste po niekom z nich chcel, aby zverejnil svoje meno.
Predpokladám, že v mojom prípade to má svoj dôvod čo ma môže len tešiť.Neviem na čo sa to vlastne všetci hráme ?! Kde je vlastne PRAVDA? Keď zmluva je len o tom ,že mesto nebude brániť CE Energy pri získavaní podkladov pre vypracovanie odborných stanovísk čo tvrdí aj posledný nemenovaný prispievateľ, načo podpisy poslancov pod výzvu. Podpisy práve tých čo budú priamo o tom rozhodovať? Nie je to scestné? Alebo je tu aj DRUHÁ PRAVDA o ktorej sa na verejnosti nikto priamo nechce baviť a to fakt, že niekto si aj s poslancami vie veľmi dobre spraviť čo chce, lebo ich "má v hrsti", ako aj ďaľších vplývných ľudí v našom meste. Nie je to tak nejako pán Ľuboš ? Ja som pomocou vlastne Vašej nepriamej verejne vyslovenej určitej obavy o zachovanie tohoto diskusného fóra, nechcel nič iné len poukázať na skutočnosť, KTO ZO ZÁKONA V MESTE ROZHODUJE. Pokiaľ si myslíte,že to tak NIE JE, potom je potrebné v načom meste zorganizovať ešte jednu petíciu,pod ktorú sa musí podpísať aspoň 30% oprávnených voličov a po ktorej by potom malo nasledovať miestne referendum podľa zákona o obecnom zriadení. Dúfam, že sme sa vzájomne nakoniec pochopili.

občan znalý


 
pridané 23.10.2009 11:37:25

To občan znalý

Prečítajte si prosím predmetnú dohodu, ktorú mesto uzatvorilo s CE Energy - je prístupná na stránke Solarfestu - a zistíte, že nikto nemusí abdikovať. Dohoda je o tom, že mesto nebude klásť prekážky CE Energy v získavaní podkladov pre vypracovanie odborných stanovísk (EIA štúdia a pod...)


 
pridané 22.10.2009 23:34:58

Ing. Tibor Tóth, primátor mesta Vráble

Ziadam o okamzite zverejnenie dovodovej spravy bodu "8. Prerokovanie návrhu na zmenu ÚP" pre 28. zasadnutie mestského zastupiteľstva.

Ma sa tykat aj problematiky VP Vrable. Preto je dolezite poznat jej znenie v riadnom termine, a nie dodatocne...

Dakujem.
 

Michal Demes


 
pridané 22.10.2009 15:56:42

Re

Vazeny pan obcan znaly,
dakujem za mile familiarne oslovenie :), ale netusim komu by som mal odpovedat... ked sa riadne podpisete, odpoviem Vam :) Dakujem.

Vas Lubos :)


 
pridané 22.10.2009 09:40:03

bezpredmetné...

Ľubko, keď môžeš, vysvetli mi ako môže robiť MsÚ bez uznesenia MsZ vôbec nejaké konkrétne kroky ohľadne výstavby Veterného parku ?
Prosím Ťa, prečítaj si na fóre "Všeobecne" môj príspevok (pokiaľ si ho už nečítal ) "Je to všetko naozaj tak choré"? Snáď nám nechceš povedať,že to uznesenie MsZ na základe, ktorého bola zmluva medzi mestom a CE Energy podpísaná, zaväzuje mesto Vráble dať súhlasné stanovisko k samotnej realizácii Veterného parku ?!!! To určite nemôže byť pravda ! Keby to bola pravda a dnes by tí istí poslanci, až na pár vynimiek chceli zmeniť svoje rozhodnutie, za ktoré predtým hlasovali, tak to nie je "choré" ale totálne nezodpovedné a hodné okamžitej abdikácii. Verím však,že sa mýliš a zmluva má len charakter spolupráce čo je podstatný rozdiel.

občan znalý


 
pridané 16.10.2009 00:00:17

RE: na okraj

Pán Peter. Znovu ste vychrlili množstvo odborných tém s nepravdivými údajmi. Ale poďme konkrétne: Mix má každá krajina iný. Napríklad Dánsko by bez podpory Nórska nemohlo vôbec na vrtuliach fungovať. www.url.joota.eu/dansko-a-vrtule/ - Záväzok o 14% OZE zahŕňa aj vykurovanie a MH má vypracované štúdie ktoré tento limit splnia aj bez veterných elektrárni. - Tú "nepatrnú časť vo vetre" čo spomínate je nesprávny údaj. Elektrizačnej sústave sa prihlásili firmy, ktoré tu chcú postaviť vrtule s výkonom ktorý presiahne 100% produkcie všetkých elektrární na Slovensku. V tom prípade by to už malo katastrofálne následky na bezpečnosť siete. - V platbe za elektrinu už dnes nájdete položku obnoviteľné zdroje, takže cena je tam zahrnutá. - Česká republika nedostáva žiadne peniaze za tranzit nadbytočnej energie z Nemecka a majú často problém prenášať vlastnú elektrinu, pretože ich sieť preťažuje tá nemecká. Môžme spomenúť Blackout v Nemecku, ktorý spôsobili aj veterné elektrárne. Pojednávala o tom aj medzinárodná konferencia prevádzkovaťeľov sietí vo Francúzku. viď článok: "Nejhorší jsou vetrníky" www.url.joota.eu/110/ - Otázka záloh, znovu samé dezinformácie. - Slovensko má dimenzované záložné zdroje, ktoré pokryjú odstávky veľkých blokov, ale nedokážu pružne reagovať na výpadky vetra. Preto by museli bežať tepelné elektrárne v teplej zálohe, pretože nábeh zo studenej trvá dlho a pri tom spaľujú uhlie aj keď niesú pripojené do siete. - OZE, hlavne veterné, nedokážu nahradiť žiadny výpadok, pretože nevyrábajú energiu v Base pásme, sú len doplnkové a sú nespoľahlivé. - V zahraničí VE zvyšujú závislosť na plyne: www.url.joota.eu/vrtule-a-plyn/ Aj u nás sa už budujú ďalšie paroplynové (Malženice). - "budovanie mensich diverzifikovanych zdrojov nevyhnutne" to tiež nieje pravda. Vyvolalo by to obrovské náklady na výstavbu nových vedení, reguláciu. Nechceme si predsa krajinu zamoriť stožiarmi vysokého napätia, veď proti nim majú výhrady aj "ekológovia" čo posudzujú projekty VE. Ja som čerpal informácie z prednášky SEPS, MH a ďalších. Odkiaľ máte informácie vy? Veď v obci Hruboňové sa vrtule stavať nebudú, aj u vás bola predsa petícia proti VE....

peter m.


 
pridané 15.10.2009 15:39:41

re

dakujem za info to som nevedel .. cize treba kontrolovat a sledovat ako sa to teda skonci s VE vrable.

Lubo


 
pridané 14.10.2009 17:48:03

bezpredmetne...

"Je pravda ze toto forum je uz bezpredmetne.. vzhladom na vyhlasenie poslancov MZ Vrable.. Myslim ze na tutu dalsiu diskusiu postaci forum Vseobecne.. a vyhneme sa zbytocnym konfliktom uz."

Lubo, nemyslim si, ze toto forum je UZ bezpredmetne, hoci 9 poslanci vyzvali vedenie MsU Vrable k urcitym krokom, dohoda medzi Mestom Vrable a CE Energy este nebola zrusena. Nic sa odvtedy neudialo. Toto forum je este stale potrebne :)

Lubos Trubini


 
pridané 13.10.2009 09:27:45

To peto z hrubonova.

Prosim citujte skade mate tieto informacie.. napiste zdroj .. uviedli ste konkretne hodnoty a dost konkretne tvrdenia. Inak to povazujem za neobjektivne.
Ocividne neviete ako to cele okolo Veternych parkov funguje. Uz som vam napisal ze aj ja dokazem sem nakopirovat opak!!. Mate nastudovanu celu problematiku VE Vrable? Viete otom aspon 60% vzhladom na VE vrable? Viete Ake su podmienky?
Ak nie poprosim zdrzte sa tu VSEOBECNYCH komentarov zkopirovanych z nejakej stranky.
Napr. ja si tu pisem svoj nazor , co vychadzam z dlhorocnej praxe a uviedol som ako zdroj referenciu jednu! Je ich aj viac.
RAD BY SOM ZACAL EKOLOGIU TYM ZE NA CESTU DO PRACE POUZIJEM HROMADNU DOPRAVU A NIE VLASTNE AUTO . to je moj prvy krok, zacat od seba.!
Je pravda ze toto forum je uz bezpredmetne.. vzhladom na vyhlasenie poslancov MZ Vrable.. Myslim ze na tutu dalsiu diskusiu postaci forum Vseobecne.. a vyhneme sa zbytocnym konfliktom uz. Alebo ja to volam tvrdenie proti tvrdeniu a stale dookola.

Lubo


 
pridané 12.10.2009 19:36:39

archivácia

Príspevky z augusta nájdete odteraz v archíve

správca


 
pridané 9.10.2009 13:24:10

RE: Spolocne vyhlasenie

Príspevkom bolo porušené pravidlo č. 3 - bude uverejnený po prípadnej identifikácii prispievateľa.

volic


 
Reakcia na príspevokpridané 12.10.2009 12:52:06

volič

ak trváte na uverejnení Vášho príspevku, zašlite mi, prosím Vaše identifikačné údaje (meno, priezvisko, adresu) formou e-mailu na kultura@vrable.sk

správca


 
pridané 9.10.2009 09:40:31

VE

Myslím si ,že poslanci zastupujúci vôľu občnov sa vyjadrili ,že nepodporia výstavbu VE.

Toto fórum je už bezpredmetné,vavrhujem ho zrušiť.

Vrábelčan


 
pridané 6.10.2009 20:10:01

na okraj

vo vsetkych krajinach europy aj sveta fubnguje tzv. energeticky mix, tzn. mix roznych zdrojov energie (elektriny) z ktorych sa vyraba a dodava do siete a nasledne ditribuuje. Energeticky mix tvoria tepelne, atomove, velke vodne elektrarne ale ja obnovitelne zdroje. Podiel OZE na tomto mixe je rozny, EU si stanovila ciele pre jednotlive krajiny, pre slovensko 14%, co znamena ze len 14% elektriny bude vyrobenych z OZE (vietor, voda, biomasa, slnko)z toho budu VE tvorit len nepatrnu cast (ak vobec) teda na celkovej vyrobe sa budu podielat len mensim podielom a teda nebudu mat pri tejto skladbe ziadny vyznamny vplyv na prevadzku siete a uz vobec nie na cenu elektriny. Okrem toho vsetky sustavy v EU su prepojene navzajom takze ak v nemecku fuka a maju elektriny vela tak ju predavaju za lacno aj do okolitych statov. Nie je pravda ze okolite krajiny ju musia odobrat, ale zvacsa to spravia lebo je lacna a teda znizuje to vyrazne cenu aj pre konecneho spotrebitela. Okrem toho v celej europe sa vytvaraju tzv. Smart grids, teda siete ktore vedia flexibilne reagovat na potreby vyroby resp. prebytku siete. VE su toho sucastou, pretoze su velmi efektivne pri regulovani takejto smart grid. Okrem toho kazdy zdroj elektriny potrebujeme mat svoju zalohu, aj Mochovce a cim vacsi je ten zdroj tym vacsia ten zalozny zdroj musi byt. Preto je budovanie mensich diverzifikovanych zdrojov nevyhnutne a OZE k nim patria, takze argument ze nejake tepelne elektrarne su v teplej zalohe je nezmysel. (Okrem toho tepelne lektrarne urcite nespaluju uhlie len tak, vzdy ho spaluju ked aj vyrabaju elektrinu)

Peto z Hrubonova


 
pridané 6.10.2009 10:28:48

Re: Spoločné vyhlásenie.

Príspevok obsahoval na tomto fóre už raz uverejnený príspevok. Zmazané. Správca

LUBOS


 
pridané 3.10.2009 16:46:37

peter m.

Príspevkom bolo porušené pravidlo č. 4

František


 
pridané 3.10.2009 09:09:49

VE Vráble

Hospodárskej pôdy u nás určite nie je nadbytok 50 percent, ale to s VE nijak nesúvisí. Sú zákony, a tie sa musia plniť či sa ti to páči alebo... Sú aj iné obnoviteľné zdroje, ako veterná energia. Prečo SR neinvestuje trebárs do výskumu v oblasti slnečnej energie? Možno by sa tiež dalo spraviť to, že krajiny ako je SR, v ktorých nemá význam využívať veternú energiu, by mohli postupovať spoločne a skúsiť v EU presadiť výnimku. Tieto krajiny by mohli viac investovať do výskumu a nemuseli by splniť nezmyselné nariadenie eu...Mne EU pripomína RVHP, je to rovnaký nezmysel. Veď načo stavať veterné elektrárne, keď ľuďom škodia viac ako vodné, slnečné, príbojové a dokonca aj jadrové. A na záver sa pýtam: prečo si veterné elektrárne nestavajú 1 km od svojich domov tí ľudia, ktorí tak intenzívne presadzujú ich výstavbu? Na záver mi dovoľte poďakovať tým poslancom, ktorí sa postavili v otázke VE Vráble na stranu ľudí, a nie na stranu veternej lobby. Ešte raz jedno veľké ĎAKUJEME !

Peter


 
pridané 2.10.2009 22:17:56

Pre Peta z Hrubonova

Peto, ja mam tiez znamych, ktori ziju v blizkosti VE a ich nazory su ine, ako Vasich priatelov. Dokonca ich staznosti riesia aj prislusne urady, ale aj ked dnes uz cokolvek nameraju, je to komplikovane, nakolko vsetky procesy uz boli ukoncene a VE su postavene. Poviem pravdu, ze ked sme tam v lete boli, boli sme sa pozriet priamo pod vrtulami a napriek tomu, ze "bezalo" len par z nich, hucalo to dost. Dokonca tak, ze to bolo pocut v aute, pri vypnutom motore. Mozno budete namietat, ze v absolutnom tichu, ale aj v noci je viac-menej absolutne ticho. Vsetko je uhol pohladu. Podotykam, ze VE boli postavene v lokalite, kde fuka prevaznu cast roka - aj v lete, ked sme tam boli, sme si na kopec museli vziat teplejsie bundy.

nezavisla


 
pridané 2.10.2009 08:29:42

citat,., Anglictina

Je pekne ze to sem niekdo kopiruje... ale poprosim... je to iba vytrhnuta cast... cize nieje to objektyvne a vobec to nepasuje na VE Vrable !
Stale to tu niekdo nepochopil!!
ROBIME VIAC ELEKTARNE TEPELNE KDE SA SPALUJE MNOZSTVO UHLIA::: )))
A VETERNA ENERGIA NEDOKAZE NAHRADIT A ANI VYRAZNE ZREDUKOVAT CO2..
BEZ TEPELNYCH A ATOMOVYCH ELEKTRARNI TO NEPOJDE:: DO ROKU 2030 SA PO CELEJ EUROPE VYSTAVA ASI 7-18 ELEKTARANI:
NA SLOVENSKU -BOHUNICE;VOJANY;VYCHOD; SLOVINSKO ; POLSKO ; FRANCUZSKO ; RUSKO ; TALIANSKO A USA TIES .))
Cize treba hladat zmysel vtom co sa robi , ak napriklad VE Vrable.. Tiez sem mozem nakopirovat rozne negativa z odbornej stranky !!!
Pisal som otom co je realne a co nerealne , vzhladom Veterneho parku.
TO peto z hrubonova.. nikdy som nepovedal ze som odbornik!!!
Ak pracujes v energetike... dobre vies ako funguje VE unas , v nasich podmienkach , kde su zohladnene vsetky vplyvy a dopady. nemusim to znova opakovat ,

lubo


 
pridané 1.10.2009 22:02:13

Re Re: hm

No dobre, vaše argumenty sú asi nespochybniteľné. Ale zrejme viete aj o tom, že SR má isté kvóty na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov? Aké riešenie navrhujete? Ak sme členmi toho spolku, musíme sa prispôsobiť. A viete, že poľnohospodárskej pôdy je u nás takmer 50%- ný nadbytok?

občan


 
pridané 1.10.2009 21:46:26

RE: hm

Aj laickej verejnosti sa dá jednoducho vysvetliť že vrtule nevyrábajú zadarmo ako si mnohí myslia, ale za dvojnásobok trhovej ceny. Do tej ceny pritom niesú zarátané náklady na reguláciu, prestavbu elektrizačnej sústavy, náklady na bežiace tepelné elektrárne v zálohe, či hromada uhlia, ktoré sa kôli vrtuliam zbytočne spáli. Napríklad Nemecko má zmluvu s Poľskom a Českom, kam púšťajú prebytok elektriny z vetra keď fúka veľa a naopak zas poľské uhoľné elektrárne vykrývajú výpadky v Nemecku pri bezvetrí. Ale koľko trvá a koľko stojí taký nábeh uhoľnej elektrárne, to už sa na veterných stránkach nedočítame. Nedozvieme sa ani to že tie elektrárne musia bežať v teplej zálohe, čiže trvale to uhlie spaľujú. Tiež sa dá ľahko vyrátať za koľko hodín mochovce nahradia celoročnú, alebo dokonca celoživotnú produkciu elektriny. Potom je už vačšine jasné že takýto zdroj tu nepotrebujeme, pretože len zbytočne zaberá pôdu, škodí zdraviu, prírode, špatí mesto...

peter m.


 
pridané 1.10.2009 19:17:15

RE: Viete, že

" ... že budú dodržiavať zákony,čo práve pri veternom parku Vráble akosi nedodržiavajú. "

V com sa nedodrziavaju zakony? preco nepodate trestne oznamenie? Ak o tom viete je to Vasa povinnost.

zvedavy obyvatel


 
pridané 1.10.2009 19:09:50

zo stranky Alstom Power - Anglictina

"Wind Power

Alstom is fully committed to developing wind power into an increasingly competitive source of energy.

Alstom believes in wind as a viable source of clean power to help meet the energy challenge. Supplying rising global energy demands, while lowering the emission of CO2 emissions and other pollutants that harm the environment can be achieved through the increased use of wind power."


 
pridané 1.10.2009 19:07:34

hm

"Nemyslim si, ze to su odborne nazory."

mal som pocit ze toto forum je pre laikov a beznych ludi ktori mozu vyjadrit svoj nazor. Ak to ma byt odborne forum tak potom by sa tu mali vyjadrovat iba odbornici, to myslim robia inym sposobom. Lubo, ak ty si odbornik na veternu energetiku (ja nie som) podla by si mal diskutovat s odbornikmi na veternu energiu. Podla mna to ze pracujes v Alstome moze byt len na prospech. Tiez pracujem v energetike a preto si myslim ze laicka verejnost nema sancu posudit vplyv VE na siet, na cenu pre spotrebitela, na rozne biotopy. Takze moze sa rozhodovat subjektivne, teda zi sa mi to paci alebo nie.
 

Peto z Hrubonova


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka