Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VrábleHľadať
 
 

Veterný park

pridané 30.9.2009 10:46:18

RE: Viete, že

Ďakujem za informácie, ktoré sú vytiahnuté zo stránky Združenia pre Veternú Energiu Slovenska. ZVES dlho žiadnu stránku nemal, nebolo jednoduché zistiť o nich ani základné informácie. Dokonca ani svoj vlastný kódex tam nemali. Kódex ktorý hovorí že nebudú stavať veterné parky v CHKO, pritom Cerová tam už stojí. Tiež v ňom písali, že nebudú stavať do 600 metrov od obydlí a takých projektov je už aj teraz podaných niekoľko... A tiež sa tam spomína, že budú dodržiavať zákony,čo práve pri veternom parku Vráble akosi nedodržiavajú.

Bývalý predseda ZVES je dokonca spolumajiteľ firmy, ktorá mu tie veterné parky aj "nezávisle" posudzuje. Tej istej firmy, ktorá robila správu pre VE Vráble....

Z informácii, ktoré ste zo stránky vybrali sme už za tie dva roky diskusíí hádam všetky vyvrátii, ale mňa dosť pobavila informácia že "86 miliónov kWh čistej elektrickej energie". Uvádzať niečo v miliónoch kWh je príklad čistej demagógie. Ľudí to ma ohromiť, ale pri prepočtoch sa ukáže že ide o hodnoty GWh, alebo skôr MWh, ktoré sa v klasických elektrárňach nevyrobia za rok, ale za pár minút.

Ďalej údaj 600 MW je údaj ktorý zahŕňa len projekty členov ZVES, ale na MŽP a do prieskumu ktorý robila SEPS sa prihlásilo 5 170 megawattov...

Ak bude viac času, môžem rozobrať aj zvyšné "výhody VE", ktoré sa na stránke spomínajú. Ale vačšina je v archíve tejto diskusie.

peter m.


 
pridané 29.9.2009 11:00:06

To Monika

Nemyslim si, ze Peto bol zkopany pod ciernu zem. Pouziva stanoviska: pocul som, vraveli mi... Nemyslim si, ze to su odborne nazory.
Ak su tu zastancovia VE, nech sa paci, kludne mozu uverejnit stanoviska odbornikov. My nie sme proti veternym parkom, my sme proti veternemu parku Vrable-Telince. Stanoviska PROTI sme uz vyjadrili x-krat, su tak ZAVAZNE, ze ziadny iny argument ich neprebije.

LUBOS


 
pridané 29.9.2009 09:24:21

obcan

Takeho o VE sa docitas strasne vela , za a aj proti ,. no sam uvaz co je realita a co fikcia. vzhladom VE Vrable . Nik netvrdi ze VE je zla myslienka, ale zacni sa zaoberat VE vrable...
Monika... peto z Hurbanova nebol skopany... pekne mu bolo napisane ze aj druhy ludia cestuju po svete , pracuju dokonca v energetickych firmach , kt aj stavaju VE a vodne atd... a vela slovakov pracuje na odbornych poziciach. Myslim ze ak je tu malo zastancov no , nevedia si tu proste napisat racionalny nazor ze preco ANO VE Vrable ..
info pre peta a moniku
pracuejm pre alstom ww. power.alstom.com
robime ww. power.alstom.com/home/new_plants/
Cize triedit energiu tak atak .. :))) proste zacnime jazdit hromadnou dopravou a nie autami .. to bude nas prvy krok pre ekologiu.

Lupo


 
pridané 29.9.2009 09:22:27

aa

aa

marcel


 
pridané 29.9.2009 08:36:23

Okruhly stol

Vzhladom na skutocnost, ze 9 z 13 poslancov MsZ Vrable zaujalo po doslednom a zodpovednom oboznameni sa zo vsetkymi pozitivami a
negativami pripadnej vystavby VP Vrable, povazujeme v peticnon vybore za bezpredmetne zvolavat okruhly stol. Zo 4 poslancov, ktori sa verejne nevyjadrili je naviac jeden poslanec proti vystavbe VP. Ostavajuci traja poslanci sa vyjadria hlasovanim na najblizsom riadnom zasadani MsZ. Verm, ze na nom bude cela 4 roky sa tahajuca problematika diskusii, ci to mestu prospeje alebo uskodi, uzavreta. Dakujem vsetkym neanonymnym prispievatelom na tomto fore za ich kvalifikovany pozitivny ci negativny nazor.

Michal Demes


 
pridané 29.9.2009 08:17:23

Spoločné vyhlásenie.

Spoločné vyhlásenie.

Vážení spoluobčania, prihovárame sa Vám ako Vami volení zástupcovia spolu s ostatnými občanmi, ktorí sa podpísali pod petíciu proti výstavbe Veterného parku vo Vrábľoch, členmi ostatných organizácii, ktorí vyjadrili svoj negatívny postoj k tejto výstavbe.

Spoločne vyhlasujeme, že nesúhlasíme s výstavbou Veterného parku vo Vrábľoch a rešpektujeme Vašu vôľu vyjadrenú petíciou. Aj po individuálnych rozhovoroch s Vami konštatujeme, že názor veľkej väčšiny občanov nášho mesta k tejto investičnej akcii je negatívny. Preto vyzývame kompetentné orgány mesta, aby sa ukončili aktivity, ktoré by viedli k výstavbe Veterného parku vo Vrábľoch.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa svojou občianskou angažovanosťou pričinili o to, že sme spoznali Váš názor a obetovali svoj voľný čas i energiu v snahe zabrániť zhoršovaniu životného prostredia v našom meste a v okolí.

Poslanci: Mgr. Zoltán Ács, Mgr. Ľubica Černáková, Mária Hegedüšová, Ing. Michal Hudec, MUDr. Helena Kováčová, Ing. Dušan Kúdela, MUDr. Lubica Patakyová, MUDr. Vincent Sádovský, MUDr. Marta Zrubcová. Za petičný výbor: Ing. Michal Demeš.


 
pridané 25.9.2009 14:43:29

pluralita názorov na tejto stránke

Keď sa na tejto stránke ozve niekto, kto má iný názor, ako je "žiaduce" napr. Peto z Hurbanova, tak je skopaný pod čiernu zem. To je asi dôvod prečo je tu tak málo zástancov VE. Takže sa neodvolávajte na to, že všetci sú ZA !

Monika


 
pridané 25.9.2009 14:16:28

Viete, že

... Svetový fond na ochranu prírody (WWF), Britská kráľovská spoločnosť pre ochranu vtákov či iné známe organizácie zamerané na ochranu prírody veternú energiu podporujú, pretože neznamená závažné ohrozenie pre zver či vtáky žijúce v ich blízkosti?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
... moderná veterná elektráreň s inštalovaným výkonom 2 MW vyprodukuje elektrinu pre približne 1000 domácností a ušetrí ročne v priemere 3680 ton emisií CO2, ktoré by vznikli výrobou rovnakého množstva v tradičných elektrárňach?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
... Slovensko má podľa odborných odhadov na základe množstva lokálnych veterných meraní a s dodržaním prísnych ekologických štandardov potenciál v najbližších rokoch inštalovať viac ako 600 MW veterných elektrární?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
... ak by sme chceli vyrobiť ročnú produkciu jednej bežnej veternej elektrárne v tepelnej elektrárni, museli by sme spáliť 1600 ton uhlia?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
... veternú elektráreň je možné postaviť do 6 mesiacov (samotnú technológiu za 3 dni), čo môže pri zjednodušení súčasných administratívnych bariér napomôcť efektívne riešiť obrovský nedostatok elektriny na Slovensku?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
... bežný projekt veterného parku prinesie do regiónu približne 300 miliónov Sk investícií?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
... jedna veterná elektráreň vytvorí počas svojej výstavby 10 pracovných miest?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
... životnosť bežnej veternej elektrárne je 20 rokov a za svoj život vyrobí približne 86 miliónov kWh čistej elektrickej energie?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
... veterná elektráreň vyrobí už po 3-8 mesiacov (v závislosti od typu turbíny a veterného potenciálu príslušnej lokality) viac energie, ako sa na ňu spotrebovalo. Viaceré tradičné typy elektrární na fosílne palivá sú v tomto ukazovateli na tom oveľa horšie?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
... v procese prípravy každého veterného parku sa štandarne realizuje najmenej ročný monitoring vtákov a netopierov s cieľom vylúčiť možný konflikt s týmito živočíchmi (napr. prítomnosť migračného koridoru)?

občan


 
pridané 24.9.2009 09:27:23

to Peto z Hrubonova

Mate postreh, to ze su tu neni pozityva na VE ,, je pravda!" To svedci otom ze zastancov VE Vrable je velmi malo .., da sa povedat ze sa daju zratat na prstoch. Tak asi sa chapeme vtomto,.
Co sa tyka zivota pri VE. , zijem v nemecku.. a co pisete , hmm no neviem, tu sa dost vrtul uz demontovalo , a efektivita je nizka!!! Pracujem aj v energetickej firme , a mam aj priatelov tiez :)
VE sa oplati len vo velkom ponati,, napr. vid VE pri anglickom pobrezi vo vode.E-ON. atd...
K rakusku,, kdo sa vam prizna od vrtul ze im to vadi??? Ani ja by som to nespravil.. byt rakusanom.. tym by si spochybnili svoj zeleny postoj k prirode.. hmmm , ved dovazaju atomovu energiu... :)) cize ssa spytajte svojich kamosov z rakuska ci nieco vedia o efektivite Vrtul... Ako sa to tam dotuje, kolko ziskaju energie ztoho.. a atak..
Co sa tyka danska... spomeniem len okolo 300% dan na automobil.. cize tam je to stou ekologiou az az... ztoho vypliva ze hladajme ozajstne potreby , myslim ze casi ked sme nazerali spoza hranicu by uz mohli skoncit.

Lubo


 
pridané 24.9.2009 09:26:11

Re: Peto z Hrubonova

"Neviem si presne predstavit ako bude vyzerat VE pri Vasom meste..."

Ked budete vediet presne vrtule predstavit, budete byvat v blizkosti rozsirujucejsa JE Mochovce, poznat zavery a odporucania MUSES, atd. budete sa vediet k veci konkretne vyjatrit.

Inak vdaka za nazor a rady, ako sa mame vo Vrabloch k tejto otazke postavit.

obcan z Vrabel


 
pridané 23.9.2009 16:39:13

moj pohlad

Dobry den, nie som obyvatel Vrabiel ale byvam v Sulanoch (Hrubonove) dedina 20 km od Nitry. Aj v blizkosti nasej obce sa planuje veterny park. Investor je iny ako vo Vrabloch ale princip je myslim ten isty. Preto som sa ako laik zacal zaujimat o to co takyto sposob vyroby elektriny moze sposobit. Nie som ani zastanca ani odporca, ale pri svojich cestach po svete som videl mnoho veternych elektrarni ktore boli postavene aj v tesnej blizkosti obydli (severne nemecko, dansko) aj v odlahlych castiach (Spanielsko). Mam niekolko priatelov, ktori byvaju uz niekolko rokov v blizkosti veterneho parku v rakusku a z rozhovoru s nim som sa dozvedel ze oni subjektivne ani objektivne nepocituju ziaden vplyv na zivot. Veterna turbina je od ich domu vzdialena asi 1,5 km a za 5 rokov co tam byvaju sa nic nezmenilo.
Precital som si aj Vase forum (je celkom dlhe a zabralo mi to dost casu...:))) a nadobudol som zvlastny pocit ze na tomto fore sa prezentuju iba negativa veternych parkov a zvacsa cituju len negativa najdene na internete. Ja pri svojom surfovani som nasiel vela takych ako je uverejnych aj na Vasom for ale nasiel som aj vela pozitivnych (studie, merania, skusenosti), ktore tu zia nie su. Preto sa mi zda ze niektore prispevky ak tvrdia ze su objektivne tak len z ich pohladu.
Podla mna je rozhodnutie o postaveni viac o vizualnej stranke, napr. v inom fore som nasiel protest proti VE na kopaniciach. Taketo by som ihned podporil pretoze povazujem Kopanice z pohladu scenerie krajiny za vynimocne kde VE by sa nehodili. Neviem si presne predstavit ako bude vyzerat VE pri Vasom meste ale podla aj peticia by mala byt zamerana na otazku ci sa ludom VE pacia alebo nie. Myslim si ze vacsina ludi nevie z technickeho pohladu zodpovedne zhodnotit ci VE ma vplyv na zivotne prostredie alebo nie.

Peto z Hrubonova


 
pridané 17.9.2009 17:46:56

Veterná elektráreň a referendum

Argumenty a postoje odborníkov a občanov nášho mesta proti výstavbe VP Vráble jednoznačne poukázali na fakt, že výstavba VP Vráble vyhovuje jedine investorovi a že realizácia tohto zámeru by viedla k zhoršeniu životného prostredia občanov mesta Vráble.
Napriek tomu, sa ozývajú hlasy o referende, ktoré by malo umožniť všetkým občanom mesta Vráble vyjadriť svoj postoj. Chcem informovať všetkých návštevníkov tohto fóra, že v obci Mokrý háj sa pred pár dňami uskutočnilo prvé referendum v SR, v súvislosti s výstavbou veternej elektrárne.

Peter


 
pridané 17.9.2009 11:24:14

chápem

a ďakujem za vysvetlenie. nebol by som rád, keby ostalo niečo zbytočne nevysvetlené. ešte raz dík

správca


 
pridané 17.9.2009 11:16:25

RE: pán Peter,

Mená v prispevku o zasadnutí som neuviedol, pretože pôvodný návrh sa veľa krát menil až do finálnej podoby a to by som musel menovať všetkých poslancov, ktorých návrhy sa tam postupne objavili a tie pôvodné sa tým vylúčili.

Mne ani nebol zmazaný priípevok koli menám, je tu viac Petrov.

peter m.


 
pridané 17.9.2009 10:39:23

pán Peter,

už vidím, že medzi nami došlo k nedorozumeniu. pri vašom poslednom neuverejnenom príspevku ste neporušili pravidlo č. 2 (teda uvedenie mena), ale ďalšie pravidlo (zjednodušenie povedané - uvedenie mena v istom kontexte). požiadal som vás o úpravu príspevku, aby bol uverejniteľný a následne som vám znova vysvetľoval, o čo mi v zmysle pravidiel šlo.
teraz vidím, že sa vyhýbate menám, čo ale nie je potrebné (pokiaľ sa jedná o holé uvedenie faktov bez komentára). bolo by nefér neuverejniť, že iniciatívy sa ako prvá chopila poslankyňa Kováčová (čo je pravda, je pravda a myslím, že ten honor jej patrí).
prosím, vo vyššiespomínanom kontexte mená kľudne uvádzajte. mám pocit, že sme sa doteraz vždy dohodli a dokázali si veci vysvetliť ...

správca


 
pridané 17.9.2009 09:28:47

zasadnutie MsZ

Včera na zasadnutí MsZ bola na žiadosť poslankyne zaradená téma veterných elektrární. Najprv sa malo hlasovať o mimoriadnej schôdzi, ktorá by sa venovala len vrtuliam, ale nakoniec sa poslanci dohodli na zaradení bodu do najblizšieho zasadnutia MsZ. Hlasovať sa bude o zmene územného plánu pod vrtule. Tam sa môžu poslanci vyjadriť či súhlasia s ďalším priebehom schvaľovacieho procesu.

peter m.


 
pridané 17.9.2009 08:46:28

vsetkym

Pravda je ze ako ludia zijuci vo vrabloch a platiaci dane a z tychto dani su plateny NASI zastupcovia mame stale snimi len starosti sniektorimi!. Prosim moze mi niekdo napisat kolko ludi chce vo vrabloch veternu elektraren? Ja viem ze len par poslancov, naopak viem ze proti je cca 1600 ludi a dalsi kt. sa nepodpisali. To ze pan primator povie ze vita kazdu investiciu kt, nezhorsi zivot ludi v meste .. mame fakt verit??? zas hadam vsetko nezhltneme. Jednoducho by som spravil referendum kdo je za a kdo proti.
Mne to pripada ze verejny zaujem je na druhom mieste. Sprepacenim .
Inak sa to neda vysvetlit.
 

Peto


 
pridané 16.9.2009 13:18:47

archivácia

príspevky z júla nájdete odteraz v archíve

správca


 
pridané 16.9.2009 12:52:46

archivácia

príspevky z júna nájdete odteraz v archíve

správca


 
pridané 16.9.2009 12:36:43

re: Ľuboš Krnčan

Urobili sme, ako obcianska iniciativa myslim vsetky potrebne kroky na to, aby k dalsiemu zhorseniu zivotneho prostredia formou vystavby veternych elektrarni v nasom meste nedoslo. Osobne nepoznam vo Vrabloch nikoho, az na primatora mesta, kto by tuto skodlivu myslienku verejne podporoval. Nastastie je jeho pravomoc limitovana. V MsZ Vrable je vacsina rozumnych ludi, ktori si uvedomuju skodlivost tejto investicie. Som presvedceny, ze veterny park vo Vrabloch, aj napriek stanovisku Ministerstva zivotneho prostredia, tlaku investorov a postoja primatora stat nebude.

Je paradoxom, ze sa ako obycajni obcania musime branit proti dalsiemu zhorsovaniu naseho zivotneho prostredia prave pred Ministerstvom zivotneho prostredia, vlastnemu primatorovi a "kompetentnym uradnikom", ktori v meste o ktorom rozhoduju spravidla sami neziju. Je mi to neprijemne konstatovat, no tak to vidim. Nemam obavy to aj nahlas a pre dobro veci na verejnosti vyslovit. Verim, ze nasi poslanci nas vo veci dalsieho osudu veterneho parku nesklamu.

Michal Demes


 
pridané 14.9.2009 22:16:22

Veterné parky a iné...

Pokúsim sa k tomuto vyjadriť veľmi jednoducho: bývam na rohu ulíc Šafárikova a Levická. Premávka na Levickej ceste je 20 hodín denne neúnosná čo do hluku. Premávka na Šafárikovej ulici je priamo úmerná dodávkam do neďaľekej fabriky Huhn press tech. Podpísali sme petíciu voči tomuto závodu, že nech sa k nemu nechodí cez Šafárikovu ulicu, pretože to nie je priemyselný park. Mesto spevnilo cestu novým kobercom, kamióny často centimetrami míňajú roh našej brány, chodník je zničený už dávno. Ako keby sme nemali dosť ten premávky na Levickej ulici. Čiže ja obyčajný občan?? Mesto nám dalo zbohom. Pár krát.
Máme tu Mochovce, nestačí?? Kde je sľubovaný obchvat??? V rámci veľkých investicií novým investorom v rámci mesta týmto akurát obyčajný občan trpí.
Preto sa vôbec nečudujem Pánovi Demešovi, že vraví ako sa odsťahuje, keď sa postaví Veterný park. Mám tiež na výber, kde ísť, pretože som mladý. Ale čo tí starší ľudia y tohoto okolia??? Kde ísť Páni poslanci????
Proste žasnem ako sa mesto obracia občanom chrbtom!

Ľuboš Krnčan


 
pridané 14.9.2009 18:39:33

o Rakusku

Len stručne o Rakúsku: Už od roku 2003 Rakúsko elektrinu dováža, podiel dovezenej elektriny sa stále zvyšuje na terajších 10% pričom dopyt Rakúska stúpa ročne o 2,4 percenta. "Človeka by mohlo napadnúť, že „ekologické“ Rakúsko je vzorom využívania energetického potenciálu vetra. Pozor – opak je pravdou. V Rakúsku majú vo vetre inštalované necelé tri percenta celkového výkonu zdrojov. Dve tretiny pochádzali z vodných a tretina z tepelných elektrární." sťažuje si šéf spoločnosti IG Windkraft Stefan Hantsch, ktorý vystúpil aj na veternej konferencii 2009 v Bratislave.

V roku 2008 malo Rakúsko 612 turbín o inštalovanom výkone 981,5 MW. "Dnes už klasických dvojmegawattových strojov by potrebovalo Rakúsko iba na pokrytie ročného nárastu spotreby plných 400 kusov."
Rakúsko v roku 2007 dotovalo výrobu elektriny v obnovitelných zdrojoch čiastkou 286 milionů eur (osem miliard korun), na rok 2008 sa planuje 9 miliard. „Tieto zvyšujúce sa náklady sa už musia zastavit, inak nás v budúcnosti čaká veľký problém,“ povedal vo Viedni predseda rakúskeho E-Controlu Walter Boltz. ...

peter m.


 
pridané 14.9.2009 13:04:03

VP Vráble

Súhlasím. AK chcem mať vierešenú otázku životného prostredia a biodiverzity na území mesta a v blízkom okolí, nepotrebujeme ani veterné elektrárne a ani miliónové investície. Mesto ak začne šetriť, má dostatočné finančné prostriedky na to, aby postupne zlepšovalo životné prostredie, aby vysádzalo stromy, trávu a podobne. A dá sa to aj bez veľkých peňazí. My veternú elektráreň NEPOTREBUJEME.

Pán poslanec Libiak. Chcel som napísať Vaše meno, avšak som nemohol. Ja som si vždy vážil Vašu prácu, ale čo sa týka problematiky Vášho postoja k veternému parku vo Vrábľoch, nesúhlasím s Vami. Petícia je jedna vec, odborná diskusia je vec iná. Je zrejmé, že drvivá väčšina ľudí v dnešnej ťažkej dobe jednoducho nemá čas niekde sa s niekým doťahovať o tak jasnej veci ako je veterný park. Svoj nesúhlas sme vyjadrili v petícii. Spýtam sa inak, kde je silné občianske za veterný park? Odpoviem si sám: nikde, lebo žiadne neexistuje. Pán poslanec, ľudia vo Vrábľoch veterný park nechcú. A nakoniec. Ja nie som poslancom, nie som zamestnancom mestského úradu, nebol som zvolený do žiadnej funkcie, nepoberám plat z daní občanov tohto mesta. Nevidím dôvod, prečo by som sa mal podpisovať celým menom.

Peter


 
pridané 14.9.2009 10:02:49

???

"Myslím si, že je dôležitá problematika biodiverzity, ktorú spomenul profesor Hreško a konštatoval, že v našom katastri sú veľké, niekoľko stohektárové plochy poľnohospodárskej pôdy. Práve táto investícia, lebo jedna z podmienok je, že sa vysadia remízky, vynúti takúto investíciu, aby tu biodiverzita bola taká, aká tu má byť. Neviem si
predstaviť, že by niekto iný, nejaký poľnohospodár, dal niekoľko desiatok miliónov korún na výsadbu zelene,“ dodáva Tibor Tóth.
(noviny Naše Vráble, c. 17/2009)

Zaujimave uvazovanie :) Ak vo Vrabloch bude veterny park, je zbytocne nieco vysadzat, ked samotny veterny park ma velmi negativny vplyv na ekologicku stabilitu nasho uzemia. Nastastie mnohi poslanci to uz pochopili, zial niekomu nepomoze ani tisic odbornych argumentov :)

L. Trubini


 
pridané 14.9.2009 09:26:22

to zastancom VE

Peter ma uplnu pravdu ohladom Veternych elektrarnii. A neveri tomu uz len ten clovek , ktory NECHCE. Tuto problematiku chape uz aj male decko. Nefuaka vietor - vrtula sa netoci. Ak sa aj toci , je to nepostacujuce na efektivnu vyrobu energie. Mozno len v ojedinelich pripadoch.

PRKLAD UZ PO X-krat , tym kdo NECHCE CHAPAT.::
Rakusko ::: ak si to odsledujete tak pocas leta a casti na jar.. maju problem VE .. menej vetra... vrtule tam doslova stoja!!! A aj par dni v zime. Cize to narok musi vychadzat ovela mensie cislo veternych dni ako sa uvadza...
A keed vrtule tam stoja , myslim ze dovazaju elektrinu z temelina ...:)
Opravi ma niekdo?
 

Lubo


 
pridané 10.9.2009 21:56:24

RE: Problematika veterných parkov

Koncept sa pripravuje, ale peniaze už prevalcovali MŽP, teraz sa bojuje na ďalšich frontoch:

Slovenská elektrizačná prenosová sústava zaradila slnečné a veterné elektrárne medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE). Podľa prenosovej sústavy výstavba veterných či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môže "naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet".Investori by chceli na Slovensku postaviť do roku 2014 veterné elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 5 170 megawattov.

Čiže na Slovensku sa plánuje postaviť 5170/2MW=2585 kusov veterných stožiarov... To by už reálne zdvojnásobilo cenu za elektrinu pre domácnosti. O bezpečnosti elektrizačnej sústavy tak paradoxne rozhodujú mestá a obce cez vidinu ziskov do svojich rozpočtov. Že ide o peniaze z faktúr za elektrinu nás všetkých ich už nezaujíma.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) prišiel s návrhom novely výnosu URSO, ktorým sa mení a dopĺňa výnos z 28. júla 2008 č. 2/2008, platným od 10.6. 2009, ktorým sa ustanovuje regulácia cien v elektroenergetike... Výkupnú cenu za vietor chcú znížiť o viac ako 5%, ktoré teraz povoľuje zákon. V čechách to robia tiež, kôli fotovoltaickým elektárňam. Chcú znížiť výkupnú cenu na polovicu. Už teraz nepovoľujú pripájanie fotovoltaických elektrárni do rozvodnej sústavy. Podobne to bude aj u nás.

peter m.


 
pridané 10.9.2009 21:51:57

To Peter

Vážený pán Peter,
je mi ľúto, že takto hrubo skresľujete skutočnosti. Mohli ste zverejniť moje meno, lebo ja som chcel, aby môj príspevok do istej diskusie SME bol zverejnený. Na margo "silný občiansky odpor" som nereagoval zosmiešňujúco ani ironicky. Ak petíciu podpísalo 1600 občanov a na odborný seminár organizovaný Solarfestom ich prišlo cca 60 v približnej štruktúre, ako som to popísal v mojom komentári, tak moje konštatovanie je presné. Ľudia, ktorí sa podpísali pod petíciu, by mali svoj nesúhlas dať najavo aj podporou akcií, ako je Solarfest a pod. Z nikoho som si nerobil posmech, neznevažoval som petičnú akciu, len som úplne vedome protestoval proti nepravde zverejnenej redaktorom. A aj som sa podpísal!!!
Na svojom názore trvám, nič Vám nevytýkam, možno sme si nerozumeli. Nie som neznáma osoba, na rozdiel od Vás sa znovu podpíšem. Čitatelia tohto fóra posúdia, ako to kto pochopil a aká je pravda. Ja sa za svoje názory nehanbím, uvedomujem si svoju zodpovednosť pred voličmi a a preto sa podpisujem.
Za svoje pôsobenie vo funkcii poslanca sa nehanbím a záujmy investora nezastupujem, toto konštatovanie je z Vašej strany zavádzajúce a ničím nepodložené!!! Odborné argumenty, ktoré boli predložené som uznal, ako aj kultúrny priebeh Solarfestu, ale to ste si asi neprečítali.
Bolo by ale dobré, keby sa sem neprenášali nálady a reakcie z iných fór. Všetko by sa malo vybaviť na mieste, kde sa to udialo.

Marian Libiak, poslanec


 
pridané 9.9.2009 21:09:04

Veterný

Príspevkom boli porušené pravidlá č. 2 a č.5

Janka


 
pridané 9.9.2009 13:45:08

Problematika veterných parkov

Výstavba elektrární by na Slovensku mala prebiehať podľa určitého konceptu, vízie, plánov. Podobne ako je tomu vo vyspelom svete, kde vládne zdravý úsudok a dlhodobá predstava o koncepcii obcí, miest, území, krajov a následne aj celého štátu. Avšak spôsob akým konajú nadnárodné korporácie, ktoré presadzujú svoje vlastné ekonomické záujmy nad záujmy ľudí takýto prístup znemožňujú. Vhodnosť postavenia veternej elektrárne je potrebné posúdiť v celej škále súvislostí, pričom sila vetra v danej lokalite je len jedna vec. Investori, ktorí chcú stavať veterné parky majú vyhliadnuté lokality kde je dobrá infraštruktúra a priaznivé klimatické podmienky. Nehľadia na záujem ľudí, alebo na dlhodobé stratégie rozvoja týchto lokalít. Vráble nikdy neuvažovali o výstavbe veternej elektrárne, táto iniciatíva prišla od investora, ktorý ale nanešťastie, hľadí len na svoj prospech a nie na prospech občana.

Peter


 
pridané 9.9.2009 12:53:00

peter - upozornenie

pán peter, svojim predchádzajúcim príspevkom (predposledným) ste porušili pravidlo č. 3, nie pravidlo č. 2. preto som vás prosil, aby ste svoj príspevok prehodnotili (aby bol následne uverejniteľný). ale, prosím, aj tak sa dá ...

správca


 
pridané 9.9.2009 12:40:40

VP Vráble

Na Solarfeste vystúpili odborníci, ktorí rozumejú problematike VP. Nemenovaná osoba napísala vo svojej reakcii k článku o Solarfeste uverejnenému v istom elektronickom médiu: silný občiansky odpor. Ironickým spôsobom svojou reackciou vedome zosmiešnila Solarfest a ľudí, ktorí podpísali petíciu. Tento občan akosi pozabudol na fakt, že petícia je jeden spôsob ako vyjadriť nesúhlas, a odborná diskusia je niečo úplne iné. Je len smutné, že táto osoba by mala zastupovať záujmy občanov mesta Vráble, keďže je platená z ich daní a nie záujmy investora, resp. by nemala znehodnocovať prácu a aktivity občanov mesta, ktorým nie je osud Vrábeľ ľahostajný a sú zásadne PROTI VÝSTAVBE VP VRÁBLE. V prípade odborných diskusií nie je dôležitý počet účastníkov, ale odborné argumenty. V prípade petície, je to počet ľudí, kt. ju podpísali a aj ich argumenty. Aj petícia, aj solarfest, spolu s vyjadrením Ministerstva pôdohospodárstva, ako aj nekalé praktiky investora sú jasné argumenty prečo povedať VP vo Vrábľoch nie. Čo sa týka ministerstva ŽP, pôsobenie tohto rezortu je spájané s množstvom káuz a pochybení. A myslím si, že pochybili aj v prípade VP Vráble, keďže celú záležitosť posúdili neobjektívne. Ostáva len veriť, že to nebolo účelové...

Peter


 
pridané 7.9.2009 15:51:12

VP Vráble

Príspevkom bolo porušené pravidlo č. 3 - bude uverejnený po prípadnej identifikácii prispievateľa.

Peter - odporca VP Vráble


 
Reakcia na príspevokpridané 8.9.2009 10:19:44

Pán Peter,

ak trváte na uverejnení Vášho príspevku, zašlite mi, prosím Vaše identifikačné údaje (meno, priezvisko, adresu) formou e-mailu na kultura@vrable.sk
(alebo, prosím, zmeňte svoj silne hodnotiaci prístup v príspevku, ktorý je inak vecný a bola by škoda ho neuverejniť)

správca


 
pridané 2.9.2009 16:45:11

juro

ďakujem za prerobenie príspevku. pochopil si to presne

správca


 
pridané 2.9.2009 16:43:17

anonym

vlastne áno - porušili ste pravidlo č. 5, lebo váš príspevok je mimo témy. ale odpoviem, nerád by som bol, ak by sa tu niečo zle vysvetľovalo.
ak si všimnete, bol tu príspevok pridaný 28.8.2009 16:38:57, ktorý som neuverejnil (s priloženým zdôvodnením). už tam upozorňujem, že ide o debatu dvoch prispievateľov, ktorá by ale nemala byť na tomto fóre a skôr by sa mala preniesť do osobnej roviny (niekde inde). pán demeš napriek tomu mal snahu veci vysvetľovať na tomto fóre (mal najmä snahu vysvetliť, prečo postupoval takýmto spôsobom, preto bol príspevok uverejnený). keďže sa tým však dotkol pána libiaka (bez ohľadu na to, či poslanca, či nie), považoval som za potrebné uverejniť aj jeho príspevok (napriek tomu, čo si o veci skutočne myslím - nepatrí to sem!). takto je to na reakcie 1:1. to je ten pravý dôvod, prečo bol príspevok - reakcia uverejnený. následne na to som oboch pánov požiadal, o čo už predtým, a upozornil som ich, že uvedená diskusia končí. inak by sa mohla šíriť donekonečna, na čo ale vidím priestor práve v osobnej komunikácii.
mrzí ma, ak to vyzerá, že niekomu nadŕžam, dúfam, že som to dostatočne vysvetlil. vážim si aj pána demeša, pán libiak je môj priateľ - nemám dôvod, ani záujem, niekoho z nich zvýhodňovať na úkor druhého. dokonca aj oni dvaja sú priatelia, len ich rozdelila téma a v tomto konkrétnom prípade (podľa môjho názoru) nezvládli spoločnú komunikáciu (bez ohľadu na to, kto čo zapríčinil a čo je len následok). ospravedlňujem sa, ak máte dojem, že to nebolo správne rozhodnutie, ale niekto ho urobiť musí, tak som ho urobil. skutočne by som bol veľmi nerád (a citlivo sa ma to dotýka), ak by ste mali mať dojem nejakej nežiadúcej "cenzúry". to potom naozaj radšej čím skôr iného správcu ...

správca


 
pridané 2.9.2009 16:37:49

"poslanec"

Nuž správca prečítal som si pravidlo č.1 a naozaj neviem v čom som ho porušil.
Preto príspevok posielam ešte raz a mierne upravený aby som nedráždil správcov jemnocit.

Je to smutné keď tu nejaký poslanec anonymne naznačuje, že p.Demeš organizuje niečo k veternému parku len pre vyvolených.Ako chce takýto neinformovaný ( a ktovie či vôbec má snahu sa informovať) poslanec zodpovedne hlasovať v mestskom zastupiteľstve o tak závažnej veci ako je veterný park.
Ako môžem ja, byvatel Vrábel veriť,že títo ľudia,čo majú strach tu verejne a menovite prezentovať svoj názor na VE budú nezávisle a kompetentne hlasovať.

Juro Andrla,Kostolná ulica


 
pridané 2.9.2009 15:58:00

To správca

Nechápem prečo v debate musí mať posledné /dlhé/ slovo pán poslanec.Potom to vyvoláva dojem,že pracovník Mestského úradu plní úlohy od poslanca Mestského zastupiteľstva.Určite som porušil Váš kodex??

radšej anonym


 
pridané 2.9.2009 10:42:58

Marian Libiak, Michal Demeš

Vážení oslovení priatelia,
nižšie zverejnený príspevok je posledný, ktorý som ochotný v diskusii medzi vašimi osobami uvoľniť. Verím, že táto debata je ním ukončená a odporúčam vám ju zmeniť na akúkoľvek formu súkromnej komunikácie. Ďalšie príspevky rozširujúce vašu súkromnú polemiku a vysvetľovania budem blokovať.
S pozdravom

správca


 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka