Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VrábleHľadať
 
 

Veterný park

pridané 30.3.2009 13:23:06

RE: Solárna energia

Fotovoltaické elektrárne začali presadzovať veterní mágovia ako rýchlu náhradu pre svoje investície za zablokovanú veternú energiu.

Netreba tu tak zložitý a zdĺhavý postup ako pri schvaľovaní vrtúľ. Infraštruktúra a projekty môžu mať spoločné časti. Niet divu, že na to mnohé obce už naleteli. Zvyšok sú tie isté rozprávky o ekológii, podobné výlety do Rakúska a očákávania veľkých garantovaných ziskov pre obce.

Ale rovnako ako veterná energia, ani fotovoltaika neprinesie nijakú úsporu emisií, pretože slnka je v týchto končinách veľmi málo. Ani v Španielsku to nieje ekonomicky výhodná výroba a toho slnka tam majú nepomerne viac. Každý oblak nad panelom výrazne zmení výkon, takže sú tiež nutné záložné elektárne. Slovensko nemá dostatok regulačnej energie, preto sa na to využíva aj tepelná elektráreň Vojany...

Ďalší problém je technológia. Tá je stále v plienkach a vyrobenej energie je žalostne málo na pomer zabratej pôdy. Pod panelmi sa nedá pestovať nič. Aj tráva je problém, kôli vysokej teplote, ktorá sa v ich okolí akumuluje. Zablokuje to aj výsadbu stromov, ktoré by to mohli tieniť, alebo poškodzovať pri padaní konárov.

Cena za vyrobenú energiu je rovnako dotovaná z našich vreciek ako veterná energia, ale pri fotovoltaike je to ešte niekoľko násobne viac ako energia z vrtúl. Bez dotácii by sa takisto investícia nevrátila počas životnosti.

Pre porovnanie: výkupná cena z bežných elektrární je cca 1,5sk/kWh a na rok 2009 stanovil regulačný úrad výkupnú cenu pre slnečnú na 12,00-13,5 Sk/kWh a veternú na 3,06-2,55 Sk/kWh.

Chceme kupovať takú drahú energiu, keď máme pod oknami JE Mochovce?

peter m.


 
pridané 29.3.2009 21:11:34

archivácia

príspevky z januára nájdete odteraz v archíve.

správca


 
pridané 28.3.2009 15:12:09

Solárna energia

Aký máte názor na solárnu energiu,resp. na solárnu elektráreň?

ekológ


 
pridané 23.3.2009 08:20:00

MD

informácie zo solarfest.net sú odteraz v linkoch pri projekte veterného parku. ďakujem za pripomienku

správca


 
pridané 20.3.2009 20:19:03

správca

pravidlo č. 3 - zmazané. správca

obcan zaskoceny


 
pridané 20.3.2009 19:37:48

re: spravca

Vyriesili ste to dobre. Ak medzi linky zaradite aj linku na webstranku venovanu Veternemu parku: http://solarfest.net/vpv/ Potom budu informacie skompletizovane na jednom mieste a ludia si budu moct pozriet argumenty za i proti.

MD


 
pridané 20.3.2009 18:53:48

len malá otázka

pravidlo č. 4 - zmazané. správca

Janko z Dyčky


 
pridané 20.3.2009 18:43:56

DEMEŠ

pravidlo č. 3 - zmazané. správca

Ďurislav


 
pridané 20.3.2009 14:42:34

umiestnenie informácií o veternom parku vo vrábľoch

vychádzam z troch skutočností:
1. na stránkach mesta vráble bola vytvorená ponuka nazvaná "projekty", v ktorej sa mali objavovať projekty zaujímavé z hľadiska budúcnosti mesta nášho mesta.
2. pôvodne si nikto zo zainteresovaných neuvedomil dôležitosť rozdelenia projektov na tie, ktoré zadáva mesto a tie, ktoré v meste plánujú iné organizácie. toto rozdelenie je však logické a výrazne dopĺňa informovanosť občanov (vďaka za podnety)
3. veterný park vo vrábľoch patrí medzi takéto projekty (dotýka sa budúcnosti mesta), pričom ale mesto nie je iniciátorom, "len" dotknutým subjektom
z toho titulu tvrdím (po dohode s vedením msú a kompetentným oddelením), že napriek nižšie uvedenému stanovisku hlavného kontrolóra a akceptácii tohto stanoviska zo strany jedného z odporcov veterného parku vo vrábľoch, má téma veterného parku vo vrábľoch svoje miesto v uvedenej ponuke "projekty" v novovytvorenej ponuke "iné projekty", a že teda nebude "len" súčasťou diskusného fóra!
priatelia, tak odporcovia veterného parku, ako i jeho zástancovia, či tí, čo hľadajú svoj názor, naozaj si myslíte, že takúto vážnu tému by sme mali zadupať do obyčajného diskusného fóra?! to ste ani vy, ani hlavný kontrolór hádam nemysleli vážne!
resumé:
a) dokumenty súvisiace s veterným parkom a mapy a linky na enviroportál nachádzajúce sa pôvodne v záhlaví fóra "veterný park" nájdete odteraz v ponuke "projekty - iné projekty" (ľavé menu). sú teda evidentne odlíšené od projektov inicializovaných a financovaných mestom. tak tomu bude i v blízkej budúcnosti, kedy do tejto ponuky presuniem tému cestného obchvatu mesta i pri ďalších príležitostiach.
b) úvod diskusného fóra "veterný park" bol "očistený" od dokumentov a iných informácií a diskusné fórum sa tak stalo štandardným (len) diskusným fórom
s pozdravom

správca


 
pridané 20.3.2009 08:32:41

To Michal Demes

pravidlo č. 3 - zmazané. správca


 
pridané 20.3.2009 07:52:32

Veternici a zakon

pravidlo č. 4 - zmazané. správca


 
pridané 19.3.2009 17:43:24

Otvoreny list

Vazeny pan primator a vazeny pan prednosta MsU Vrable

Preco je na webovej stranke mesta Vrable vystaveny zavadzajuci dokument s udajmi o tom, ze prieskum verejnej mienky vo veci vystavby Veterneho parku bol garantovany UK Bratislava?
Mozete mi prosim upresnit, kedy Vas pan Luksik oficialne listom poziadal o vymazanie mena UK Bratislava zo vsetkej dokumentacie?
Mozete mi prosim upresnit, preco ste nezariadili, aby bolo tak ucinene a preco vystavujete mesto riziku sudneho procesu s UK Bratislava, na ktore upozornil pan dekan Pedagogickej fakulty UK Bratislava?
Verim, ze nebudem nuteny na sudnom procese, pokial k nemu koli Vasej lahostajnosti pride, svedcit proti vlastnemu mestu a jeho predstavitelom.

Michal Demes


 
pridané 17.3.2009 12:09:59

re: Stanovisko hlavneho kontrolora

Vazena pani Repkova.

Dakujem za Vase kvalifikovane stanovisko. Sposob informovania o projektovom zamere CE Energy s.r.o. ktory navrhujete je pre mna plne akceptovatelny. Verim, ze v konecnom dosledku pomoze vedeniu naseho mesta a MsZ Vrable ochranit zivotne prostredie pred vaznym a dlhodobym poskodenim prirody v nasom bezprostrednom okoli.

S uctou

Michal Demes


 
pridané 17.3.2009 09:01:59

Stanovisko hlavneho kontrolora

Vazeny pan Demes,
ospravedlnujem sa za zdrzanie, potrebovala som si urcite veci nastudovat a prekonzultovat.
Vase argumenty proti umiestneniu veterneho parku v casti „Projekty“ pokladam za spravne. Nie je to iniciativa mesta ako koncepcia rozvoja alebo MUSES, no podla mojho nazoru je potrebne, aby dokumenty ohladne tejto aktivity, s ktorou prisla CE Energy, boli zverejnene. Uznesenim z 20. zasadnutia MsZ vo Vrabloch c. 60/2005 konaneho dna 19.10. 2005 totiz MsZ schvalilo „projektovy zamer vystavby veterneho parku v katastri mesta Vrable v zmysle predlozeneho projektoveho zameru spolocnosti CE Energy, s.r.o.,....“
Nasledne na to bola dna 26.5.2006 podpisana dohoda o spolupraci medzi Mestom Vrable a CE Energy, z ktorej pre uvedenu spolocnost vyplynula poziadavka na vykonanie technicko-projektovych prac a prac suvisiacich s vydanim stavebneho povolenia. CEE sa dalej zaviazala pre ucely tohto projektu zalozit spravcovsku spolocnost s majetkovym podielom a podielom na trzbe dotknutych obci.
Dna 29. 2. 2008 bol k dohode o spolupraci pridany dodatok, podla ktoreho schvalenie projektoveho zameru a priprava potrebnych opatreni nenahradzaju ziadne z rozhodnuti a povoleni (najma uzemne rozhodnutie a stavebne povolenie), ktore su potrebne k samotnej realizacii vystavby veterneho parku.
Dna 3. 7. 2008 sa na mestskom urade uskutocnilo verejne prerokovanie navrhovanej investicie. Zapisnica z tohto stretnutia spolu s pripomienkami k predlozenej studii vplyvu na zivotne prostredie (EIA) je takisto zverejnena na webovej stranke Mesta.
V blizkej buducnosti sa ocakava stanovisko MZP SR k vystavbe VP.
Toto su uz asi vsetko zname fakty, no dolezity zaver z toho je ten, ze:
- rozhodujuce slovo pri rozhodnuti o vystavbe veterneho parku bude mat MsZ, ktore MUSI prijat uznesenie k zmene uzemneho planu potrebneho k vystavbe, prip. dalsie uznesenia potrebne k vydaniu stavebneho povolenia
Preto si myslim, ze obcianska a odborna verejnost ma prispievat svojimi stanoviskami k tomu, aby v konecnom dosledku poslanci MsZ zodpovedne rozhodli, ci zamer spolocnosti CE Energy bude aj zrealizovany.
Na zaver doporucujem, aby sa vsetky platne dokumenty ohladne veterneho parku sustredili na jednom mieste v casti „Diskusne fora“.
S pozdravom

Eva Repkova, hlavny kontrolor


 
pridané 9.3.2009 15:47:04

To spravca

Vdaka, ale ja som zaslal aj oficialnou cestou (elektronickou) tuto ziadost primatorovi. Ak mi neodpovie, nevadi, mam pripravene aj dalsie otazky, ak nezaberu ani tie, jedina cesta je pouzit celoslovenske media, ale to by som velmi nerad robil. Verim, ze sa dockame kvalifikovaneho stanovisko od primatora nasho mesta a nie len politicke slovne hracky, ktore nikomu nic nehovoria. :-)

Lubos Trubini


 
pridané 9.3.2009 13:16:16

re: stanovisko predstavitela nasho mesta - ?????????

Vas navrh je dobry. Co Vam brani okrem odvahy podpisat sa aj na fore plnym menom, navrh aj navrh zrealizovat? Urcite by bol prinosom k vyrieseniu daneho stavu pripominajuceho "cakanie na Godota"...

Michal Demes


 
pridané 9.3.2009 12:32:39

Mlcanie...

Mam vazne podozrenie, ze mlcanie kompetentnych predstavitelov mesta je umyselne a zamerne. Snazia sa totiz aj nadalej chranit podnikatelske zaujmy CE Energy s.r.o, a nie zivotne prostredie obyvatelov naseho mesta. Mam dokazy o umyselnom zamlcovani a zahmlievani udajov suvisiachi s planovanou vystavbou VP Vrable. Zrejme na tom panovi primatorovi, alebo niekomu z jeho zmluvnych partnerov osobne zalezi. Dokazy som osobne ochotny predlozit hlavnej kontrolorke mesta Vrable, pokial o ne bude mat zaujem. Media vsak o ne rozhodne zaujem maju, no riesit to ze media myslim nebude potrebne. Rovnako, ako sme z polohy pripomiekujucich obcanov predlozili dokazy o zneuziti mena UK Bratislava, predlozim, ak to bude nutne, aj dalsie pisomne dokazy. Poloha "mrtveho chrobaka" a spoliehanie sa na stanovisko MZP SR totiz nic neriesi... Zakonne lehoty na odpoved ani na kompetentnom ministerstve nedodrzali... Jedine silou argumetov, systematickym a verejnym upozornovanim na chyby, je mozne donutit podporovatelov "podnikatelov s vetrom" k slusnemu a ohladuplnemu spravaniu voci obyvatelom mesta Vrable a ich zivotnemu prostrediu. Oficialne forum mesta Vrable je na to zatial primeranym nastrojom, aj ked si ho niektori este stale mylia s "lamparnou"...

Michal Demes


 
pridané 9.3.2009 12:23:12

zákon 211/2000

V zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám , možno žiadať o informácie , ktoré má povinná osoba k dospizícii a nie o nejaké názory aj keď primátora mesta.

pozorovateľ


 
pridané 9.3.2009 10:45:47

Re: Slova primatora v novinach Nase Vrable

Luboš, toto ale nie je postup v zmysle zákona č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciam! toto je diskusné fórum! teda - len aby nedošlo k nedorozumeniu - tu sa odpovede môžete, ale aj nemusíte, dočkať.

správca


 
pridané 8.3.2009 00:07:39

prichadza doba ladova

pravidlo č. 3 - zmazané. správca

iceman


 

 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka