Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VrábleHľadať
 
 

Veterný park

pridané: 29.9.2007 (13:09:03)

re: Ing. Marian Libiak, poslanec MsZ
Marian, myslim ze si svojim osobnym pristupom na tomto fore prikladom aj ostatnym poslancom ci primatorovi a prednostovi uradu, ako sa ma viest kuturny dialog s obcanmi. Nenechaj sa preto znechutit a odchodom z fora neuvolni priestor vulgarizmu, ktory nakoniec povedie k jeho zruseniu. Robite dobru pracu a vascina normalnych ludi to vidi a ocenuje.

Anonymnu kritiku, ci vulgarne osocovanie netreba brat vazne. Primitivi vzdy boli aj budu. Ich nazor nie je treba brat za bernu mincu. Su vsak aj ludia - takzvana "mlciaca vacsina", ktori castokrat opravnene maju obavy verejne sa vyjadrovat, nakolko sa tym stavaju zranitelni. Castokrat sa vyjadruju pod "nick"-om, co je na internete celkom bezny jav. Nemaju zrucnosti prace s ludmi alebo internetom, a preto ich osobne utoky anonymnych "spoluobcanov" znechucuju a radsej mlcia.

Seriozne sa bavit, mozeme aj na internetovom fore, ktore bude pristupne iba ludom, ktori udaju svoje plne koordinaty a budu mat moznost sa diskusie zucastnovat. Technicky to nie je problem pre Teba a pana Cokynu urobit. Takto urobene forum pre potreby otvorenych otazok spojenych s Veternym parkom moze splnit ucel fyzickych mestskych priestorov - zasadacky, a predlozit seriozne argumenty pre a proti. Mnohi ludia jednoducho koli inym povinnostiam nemaju cas a moznost fyzicky navstevovat Mestsky urad a tam riesit otvorene otazky. Aj ja napriklad teraz sedim v Rime a travim svoj volny cas riesenim problemov, ktore sa mna a mojej rodiny bezprostredne tykaju. Koli praci spojenej s cestovanim totiz nemam inu moznost, ako vyjadrit svoj nazor.

Problematiku alternatvnej energetiky a veternych parkov mam vceku dobre nastudovanu. Poznam pre aj proti, som imunny voci urazkam anonymov a ovplyvnitelnosti politickych ci ekonomickych kruhov, presadzujucich vystavbu vternych elektrarni v blizkosti nasich domov a ochrannom pasme JE Mochovce. Svoje argumenty som uviedol predstavitelom investora pri osobnom stretnuti, na verejnom zhromazdeni obcanov, ako aj na tomto fore. Ponukol so pomoc s priblizenim odbornych stanovisk aj panovi primatorovi a prednostovi MU, ktoru doteraz nevyuzili.

Zapojil som sa aj do peticie obcanov. Ak sa vcas a kvalifikovane nebude v tejto veci postupovat, ludia ktori za vecou stoja a ktori vo Vrabloch neziju dosiahnu svoj ciel. Ze im ide prioritne o zisk z predaja elektriny je myslim dost jasne a z pohladu ich podnikatelskeho zameru vcelku pochopitelne.

Najcennejsie veci, ako neporusenu krajinu, prirodu a zdravie vsak za peniaze spravidla nejde kupit. Aj preto povazujem za ne v situaciach ako je aj tato, potrebne zabojovat a postavit sa verejne na ich obhajobu.

Michal Demes

pridané: 29.9.2007 (11:45:23)

To Michal Demeš
Michal, nečakaj na tomto fóre reakcie zástupcov Mestského úradu, alebo poslancov. Ľudia ich odtiaľto dávno vyhnali nekultúrnym dialógom. Tu neplatia argumenty, ale arogancia anonymity. Keď sa poslanec, alebo zamestnanec MsÚ k niečomu v minulosti vyjadroval a podpísal sa svojim menom, väčšinou sa mu ušli nadávky a rôzne neprimerané reakcie. Tento web čí tajú aj naše deti, naši rodinní príslušníci, naši známi, ale aj ľudia, ktorí nás nepoznajú. Do akého svetla nás tu vystavujú naši "spoluobčania"? Určite nie je príjemné čítať o svojom otcovi, či mame ničím nepodložené obvinenia o nabaľovaní sa a napchávaní si vreciek. A nezmôžeš proti tomu nič. Niekto ťa pod vymysleným pseudonymom opľuje a potichu sa teší, ako ti zavaril. Kto ma osobne pozná, vie o mojej povahe a prístupu k funkcii poslanca dosť a vytvorí si vlastný názor, ale náhodný návštevník tejto stránky sa môže dočítať a v kontexte príspevkov vydedukovať, že sme korumpovaní, neseriózni, že nás nezaujíma život v meste, len naše nenažrané vrecká... Ja som na mestských zastupiteľstvách viackrát vyzýval funkcionárov mesta a poslancov k dialógu na tomto fóre. Už to nerobím a nikdy viac neurobím. Práve pre to, čo som napísal vyššie...
Aj "peter" tu napísal, že môj predčasný odchod z verejného zhromaždenia vnímali ľudia negatívne, no ja som vysvetlil dôvod svojho odchodu a slušne som sa ospravedlnil. Napriek tomu sa mi ušlo poza uši. Som zvedavý, dokedy sem budem ešte chodiť ja, hoci toto fórum je moje dieťa, trval som na tom, aby bolo na tejto stránke... Žiaľ, nenapĺňa účel - práve vôli ľuďom, ktorí si tu pod rúškom anonymity riešia svoje problémy.
"Peter" bbude pre mňa vtedy dôveryhodným partnerom pre dialóg, keď udá svoje celé a pravé meno a nejaký kontakt na seba. Ja som tu už zverejnil aj mail aj mobil. Nemám s tým problém. Ak sa chceme seriózne baviť, presadnime z anonymného fóra do mestských priestorov (malá zasadačka, priestory za veľkou zasadačkou) a predložme seriózne argumenty pre a proti. Ten leták, čo niekto rozšíril pred verejným zhromaždením bol niečím, čo ma presvedčilo, že za všetkým je neznalosť, povrchnosť, závisť a ľudská zloba...
A teraz som zvedavý, čo sa všetko o sebe zase dozviem :-)))
Ešte raz moje kontaktné údaje: libiak@uvtip.sk, 0905-443 241, aby bolo jasné, že to s kultúrnym dialógom myslím vážne.

Ing. Marian Libiak, poslanec MsZ

pridané: 29.9.2007 (10:49:03)

re: pbčan, čo ho neodfúklo
Myslim, ze peter nie je neurotik, iba intenzivnejsie preziva nerovny dialog s investormi a ich podporovatelmi. Ma problematiku dobre nastudovanu a uvedomuje si, o co v tomto konkretnom pripade ide. Rovnako ako jemu, aj mne chyba vyjadernie nasich zastupcov - poslancov. Na tomto oficialnom fore mesta Vrable okrem pana Libiaka to vyzera, akoby sme poslancov obhajujucich zaujmy obcanov mesta ani nemali. Rovnako sa dodnes na fore k danej problematike nevyjadril ani pan primator a prednosta mestskeho uradu. Myslim, ze nielen mne a petrovi chyba ich osobne stanovisko, ako verejnych cinitelov a volenych zastupcov mesta Vrable.

Michal Demes

pridané: 29.9.2007 (00:13:33)

to zvedavý
pravidlo č. 3 - zmazané. správca

pbčan, čo ho neodfúklo

pridané: 28.9.2007 (23:25:15)

občan, neodfúknutý
pravidlo č. 3 - zmazané. správca

zvedavy

pridané: 28.9.2007 (23:04:10)

Vetený park
Včera som dvakrát prešiel okolo veterného parku za Hainburgom. Strašné!!!! 5x ma sfúklo z cesty, vibrácie sa prejavili na chode motora a mám obrovskú migrénu z infrazvuku!!!!! Bóže, toto tu má byť???
A teraz naozaj - mal som pocit, že veterné elektrárne sú takmer prirodzenou súčasťou okolia. Z 3-4 km to vyzeralo, akoby niektoré z veterných elektrární boli osadené v úplnej blízkosti obydlí. Ale ten cca 1 km tam asi bol zachovaný. Bol pomerne svižný vietor (aj na Slovensku), tak som si vypočul ten "hluk". A nič... A tak sa asi prihlásim na vyšetrenie sluchu... A .....

občan, neodfúknutý veternými elektrárňami

pridané: 26.9.2007 (20:26:38)

re: Svet a SVK
Veterné elektrárne vo svete majú problémy:
http://virtually.cz/?art=14398
http://www.iness.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=271

Ak ten link znovu rozsekne, treba zmazať medzeru, alebo pozrieť stránku www.krajinabezvrtul.sk tam je toho plno.

peter

pridané: 26.9.2007 (20:03:19)

re: Skusobny stoziar
Je vysoký len 55 metrov. (veža elektrárne bude 100 + 45 vrtuľa) Merať bude rok a pol, podľa toho ako budú prebiehať stavebné povolenia. Stojí tam už dávno, asi od leta. Pekne to trčí aj v obci Tajná, pritom ich vylúčili z rokovaní.

peter

pridané: 26.9.2007 (17:45:43)

Skusobny stoziar
Skusobny stoziar uz stoji, a vidiet na jeho vrchol az z Kalazskych vinic, kde je tiez jedna sukromna elektraren, hlucna nevykonna.

S V

pridané: 26.9.2007 (16:48:52)

panovi Petrovi
pokial som dosledne pocuval diskusiu pri stretnuti s investorom, financovanie je zabezpecene dlhodobym bankovym uverom. Pracujem v banke, takze ak nejaka komercna banka poskytne pre takyto projekt financie, urcite ten projekt neskrachuje a banka si cely business plan velmi dobre overi. vytvaranie projektovych spolocnosti pre taketo projekty je uplne bezne a to ze ma zakladne imanie 200 tis. Sk neusi absolutne nic znamenat. Vyjadrujme sa k veciam ktorym rozumieme.

bankar

pridané: 26.9.2007 (16:37:08)

Ja som za
Ja osobne som za veterný park vo Vrábloch.

Pišta

pridané: 26.9.2007 (16:29:02)

Svet a SVK
vsade na svete sa veci riesia(vo vseobecnosti)... nemaju problem napr .s veternymi elektrarnami... napreduju... ale tu na SVK.. sme vzdy proti niecomu ... lebo to je jednoduchsie ... je jednoduchsie.. kazit skodit a sirit nezmysly... vsetko ma dve strany ... treba teda spomenut i ten druhy pohlad pre objektivnost...ja osobne som za vyuzivanie obnov. zdrojov i veterneho parku za podmienky, ak bude vsetko v poriadku (studie, hodnotenia, posudky)....

JJ

pridané: 26.9.2007 (14:00:32)

Re: clanok z hospodarskych novin
Práve pre tú vládu je riziko tohoto projektu vačšie. Článok ukazuje, že vplyv na stabiltu elektrizačnej sústavy je reálny. Bez podpory štátu a dotácíí pri výkupe vyrobenej energie sa tie vrtule neuživia. Eseróčka ručí len do 200 tisíc. Ak skrachuje, ostane nám tu na krku likvidácia stavby.
diskusia k článku:
http://ekonomika.sme.sk/clanok.asp?cl=3503435

peter

pridané: 26.9.2007 (10:27:10)

veterná elektráreň
K navrhovanej VE sú aj iné veterné alternatívy,ktoré nepoškodzujú krajinu ako 145m vysoké vrtule.
Naša lokalita predsa nie je v situácii aby sme si nechali postaviť pri meste hneď prvú ponúknutú alternatívu bez zhodnotenia iných.
V inej diskusii na tému VE v Sl.Rudohorí boli uvedené linky na iné typy VE napr. http://www.quietrevolution.co.uk/qr5.htm;
http://panasonic.co.jp/mesc/products/en/product/windseagull/example.ht ml; http://www.mag-wind.com/.
Mesto by si malo dať vypracovať štúdiu aj o inštalovaní napr.VE z uvedených adries ( sme v EU,k dispozícii sú EU fondy,ak nás EU tlačí do VE alebo iných alt.zdrojov,tak nech na to aj primerane prispeje).Možno by na MU zistili,že prínos je viac ako teraz sľúbený 1 mil. ročne ( akrem iného aj nepoškodená krajina).

Juro Andrla

pridané: 26.9.2007 (00:52:35)

Re: clanok z hospodarskych novin
Argumentovat slovami a zamermi tejto vlady je ten najslabsi argument. Ficovlade uz naozaj moze verit len naivny, alebo slabomyselny obcan. Tymto ste zasadnym sposobom znizili svoju doveryhodnoat. Oblbujete tu jednostrannymi argumentmi, napiste nieco aj z druhej strany. V niecom mozno mate pravdu, ale nie vo vsetkom a znacne zavadzate.

tiez pomerne informovany obcan

pridané: 25.9.2007 (20:36:23)

re: občan volič
Ja som tam tých poslancov určite videl viac - možno ich nepoznáte. Ale ten postoj je neospravedlniteľný /okrem p. Libiaka/. Nechať priestor občanom a investorovi je pekné, ale bolo by dobré využiť stretnutie s občanmi a skúsiť im objasniť čo ich viedlo k tomu, že schválili tento projekt vo Vrábľoch. Vidím to ako nevyužitý priestor zo strany poslancov a samozrejme aj predstaviteľov mesta.

vítr v kapse

pridané: 25.9.2007 (20:29:00)

petičný výbor
Spomínate tu petičný výbor. Mohli by byť predstavení jeho členovia? Ďakkujem

vlado

pridané: 25.9.2007 (19:39:14)

článok z hospodárskych novín
http://ekonomika.hnonline.sk/c1-22097500-mh-s-veternymi-a-slnecnymi-el ektrarnami-velmi-nepocita

... nadmerná výstavba veterných a slnečných elektrární na Slovensku by spôsobila značné cenové problémy a problémy v oblasti bezpečnosti zásobovania elektrinou, a to zvýšenými nárokmi na riadenie, reguláciu a veľkosť rezervných výkonov pre potreby elektrizačnej sústavy....

peter

pridané: 25.9.2007 (11:33:41)

To peter
Peter, poslanec Libiak sa ospravedlnil za to, že musel odísť. Ten predčasný odchod by som ja nevnímal negatívne. Skôr by som ocenil, že tam bol. A koľko poslancov tam ešte bolo? Asi dvaja... A to máme 13 poslancov. Ich neúčasť však nebola vnímana negatívne, lebo nikto o nich nevedel...

obcan - volic

pridané: 24.9.2007 (23:34:41)

Petícia proti veterným elektrárňam Vráble
Rozbieha sa petícia proti veternému parku. Petičné hárky dostali členovia petičného výboru. V nedeľu na vinobraní sa už vyzbieralo 200 podpisov. Ďalšie verejné akcie určite prídu.
kontakt: peticiavrable@gmail.com

peter

pridané: 24.9.2007 (08:24:34)

pre Petra
Prosím Vás už je petícia? Kde by sme sa k nej mohli dostať?

Paulisová

pridané: 23.9.2007 (23:08:14)

Re: ako ďalej
Pán Libiak, som úprimne rád že ste sem napísali ako to bolo. Postoj mesta, aj váš odchod vnímalo veľa ľudí negatívne. Očakávala sa reakcia primátora, prednostu, alebo aspoň nejaké záverečné slovo. Možno aj tento postoj dopomohol k spusteniu petície.

peter

pridané: 23.9.2007 (17:00:43)

To e
A poznáte nejakú investičnú akciu, v ktorej by nešlo o biznis? Snáď len Mochovce :-)

i

pridané: 23.9.2007 (15:17:47)

Veterna elektraren = Ekologicke riesenie alebo dobry biznis?
Jednoznacne dobry biznis !!!

e

pridané: 22.9.2007 (12:05:49)

re: ako dalej...
Dakujem panovi Libiakovi za slova uznania. Moj priatel, ktoreho odborny nazor si vazim, mi na doplnenie pohladu poslal par myslienok, ktore su mi blizke. Rad sa pod ne podpisem, nakolko prostredie v ktorom robi, by ho za jeho nazory a argumentaciu mohlo prenasledovat.

1. Veterne parky su velmi zaujimavy financny biznis, ako pre stavitelov veternych parkov, tak pre obce, ako aj ale aj pre tych zoologov, co robia terenne prieskumy pre investorov (cena za jeden priskum je nad 20.000.- Sk, tieto prieskumy robi drviva vacsina renomovanych slovenskych chiropterologov a ornitologov....)
2. Jednoznacne ide o bariery vo volnej krajine - veterne parky su velkou pascou pre loviace netopiere a najma v noci tiahnuce vtaky.
3. Monitoring mortality vtakov a netopierov v obrovskych veternych parkoch v rakuskom Burgenlande potvrdil uhyny neotopierov, dazdovnikov, holubov, stehlikov a viacerych druhov vtakov.
4. Nie je pravda ze veterne parky nie su nebezpecne pre netopiere a vtaky. Odbornici zistili ze vacsina mrtvoliek po pade na zem mizne do par hodin, kde uhynute vtaky hned pozrieraju chrcky a ine druhy cicavcov, ktore sa zivia masitou potravou, preto sa mylne zda, ze veterne parky niesu nebezpecne.
5. Problemom je ze investori si objednavaju prieskumy u najlepsich zoologov a ti, kedze maju relativne dobre zaplatene za prieskumy, automaticky nemozu moc vyskakovat proti svojim "chlebodarcom" a radsej uhraju zistene fakty do stratena...Druha strana mince je v akej financnej mizerii su niektori slovenski zoologovia a vedecki pracovnici, pokial, nie su zaradeni vo financne lukrativnych projektoch.
6. Nie je celkom znamy vplyv veternych parkov na hmyz, psychiku a zdravie ludi a pod.
7. Veterne parky su tak povediac "zem neznama", ktora vyzaduje viac rokov studia a expertiz robenych z nezavislych financnych zdrojov, a nie za peniaze stavitelov elektrarni. Pre tych je hlavnym kriteriom ekonomicka efektivnost ich investicnej cinnosti.

Michal Demes

pridané: 21.9.2007 (23:01:44)

Re: ako ďalej
Peter, ja som konzultoval pred zhromaždením, či sa máme vyjadrovať, alebo nie. Zhodli sme sa, že toto je predovšetkým o investorovi a o jeho diskusii s vami, občanmi mesta. Ja som sa síce nakoniec neudržal a zasiahol som do diskusie, ale vedenie mesta bralo celú akciu veľmi vážne a určite sa vyjadrí. Ďalšie stretnutia bude aj za účasti (teda ak prídu) aj odborníkov z hygieny, ochrany životného prostredia a pod. Som rád, že som Vás spoznal, aj keď nie vždy s Vami celkom súhlasím, používate trošku jednostranné argumenty, ale klobúk dole, venujete tejto problematike veľa času... Verím, že nakoniec dospejeme k dobrému rozhodnutiu. Mimochodom, veľmi dobre vystupoval Michal Demeš...

Ing. Marian Libiak, poslanec MsZ

pridané: 21.9.2007 (18:24:14)

re: jediná otázka
Európska únia núti členov podporovať obnoviťeľné zdroje energie. Na tom by nebolo nič zlé, ale pritom neúmerne zvýhodňuje veternú energiu dotáciami pri výkupe. Slovensko sa teda zaviazalo že bude vyrobenú energiu vykupovať za takmer dvojnásobnú cenu ako je cena z ostatných elektrárni. Zároveň garantuje tieto výhody po dobu 15 rokov. Preto je na Slovensku už 500 žiadostí o stavby veterných elektrární. Stavať sa bude všade, kde len trochu fúka. Keďže výkon VE je veľmi malý a účinnosť niekde na hranici 15% treba stavať čo najvačšie monštrá a zatrepať čo najviac územia. Aj napriek tomu veterná energia nedokáže pokryť viac ako 5% spotreby Slovenska. Dobrá stránka na túto tému je www.ekologickatolerance.org
Zoznam schvaľovaných projektov na eia.enviroportal.sk

peter

pridané: 21.9.2007 (11:16:11)

jediná otázka
Napadá ma po prečítaní doterajších príspevkov, prečo vlastne musí výrobu elektriny zachraňovať toto naše územie. Máme Mochovce , musíme riešiť aj veterný park? Keď som videla nejaké obrázky veterných elektrární, nespomínam si, že by v ich blízkosti bol čo len jeden dom.
Možno do vetra, ale nedalo mi.

Gisel

pridané: 20.9.2007 (21:57:25)

re: ako ďalej
Stretnutie skončilo po troch hodinách poďakovaním za účasť. Ďalšie stretnutia ešte budú. Vedenie mesta sa vyjadriť nestihlo. Pripomienkovať to ešte môžeme, keď investor dodá všetky dokumenty, ktoré si vyžiadalo MŽP v dokumente s názvom správa o hodnotení. Investor to odhaduje na 2-3 mesiace. Na pripomienkovanie bude len pár týždňov, tak už teraz treba zháňať ľudí čo k tomu dokážu zaujať stanovisko. Park Jaslovské Bohunice má už záverečnú správu MŽP, dá sa na tom veľa vecí naučiť.
Ak ťa zaujímajú všetky detaily stiahni si zámer z odkazu dole v diskusii. Nemalo by význam to tam celé čítať, preto sme to rovno pripomienkovali.

peter

pridané: 20.9.2007 (19:07:36)

pre bezvetrie
ale väčšina ľudí sa riadi heslom: - čo oko nevidí, to srdce nebolí

proti vetru ...

pridané: 20.9.2007 (08:33:17)

ten, čo púšťa vetry
www.stop-vetrnikum.webz.cz si pozri link zdravie. Ak byvas vo Vrabloch, tak sa ta to dotyka rovnako, ako obyvatelov na kraji mesta.

bezvetrie

pridané: 20.9.2007 (07:58:22)

ako ďalej
Volal mi včera Yeti a varoval ma, že podľa neho globálne otepľovanie začalo, keď prvé veterné vrtule v Rakúsku sfúkli ľad z alpských brál!
Samozrejme, že chápem obavy ľudí, ktorých sa lokalita umiestnenia veterného parku priamo dotýka. Len som mal dojem, a podľa všetkého nie sám, že tá debata je príliš vážna a potrebuje odľahčiť. Takže, nič v zlom ...

ten, čo púšťa vetry

pridané: 19.9.2007 (21:14:05)

ako ďalej?
Prosím o informáciu ako skončilo verejné stretnutie v pondelok, pretože som musela o pol ôsmej odísť. Nestihla som položiť nasledovné otázky:
1. aké sú zákonné možnosti občanov vyjadriť sa k výstavbe parku, bude ešte mestské zastupiteľstvo riešiť problematiku a prehodnocovať svoje stanovisko, keď sú občania proti jeho výstavbe, bude niekto organizovať petíciu?
2. aké argumenty okrem spomenutých na verejnom stretnutí presvedčia našich poslancov – prečo iným mestským zastupiteľstvám /napr. Košice, ../ stačia dôvody ako sú hlučnosť, vibrácie, narušenie životného prostredia a všetky ostatné ktoré odzneli.
Ešte dve poznámky:
-mne sa tá diskusia s investorom zdala zmätočná – zástupcovia obhajovali svoj zámer, ale väčšina prítomných vlastne „park“ nechce, takže nechcú počuť ich vysvetlenia, hoci aj odborné, pretože pobúrení ľudia nevedia dlho počúvať a potom zbytočne skáču do reči a zvyšujú tón. Myslím si, že najskôr mala byť diskusia poslancov s občanmi, o tom či to vlastne chceme.
- a ešte k tým uštipačným poznámkam o cene pozemkov – teraz sú proti výstavbe ľudia žijúci v dotknutej lokalite a ostatní majú o čom diskutovať, keby sa výstavba týkala pozemkov niekde za sídliskom, zasa by tu diskutovala iná skupina občanov, ktorej by sa to bytostne dotýkalo, preto by ste mohli byť aj trochu zdržanliví s komentármi.

vxyezg

pridané: 19.9.2007 (19:04:09)

mapy
Dakujem spravcovi a oddeleniu vystavby msu za spolupracu a ustretovost.

obcan

pridané: 19.9.2007 (19:02:10)

umiestnenie veterneho mlyny
Veterne elektrarne v Rakusku sa nachadzaju v pohranicnom pasme so Slovenskom, Ceskom, Madarskom dostatocne daleko od uzemia obci. Ich vystavba bola propagandistickym tahom proti vystavbe atomovych elektrarni na uzemiach susednych statov. A vystavba veterneho parku vo Vraboch sa analogicky zda byt lokalnym trucpodnikom proti dostavbe dalsich blokov v Mochovciach, ktore navrhuje sucasna vladna koalicia.

Pokial ide o vysku, 145 m v sucasnosti na Slovensku nedosahuje ziadna budova. Najvyssia z nich Tower 115 je 115 m vysoka a to vdaka 11 m dlhej antene. Najvyssia budova bez anteny - NBS s 33 nadzemnymi poschodiami a necelymi 112 m dosahuje nejake 2/3 navrhovanej vysky veternych elektrarni. Svojou vyskou krasne zatienia chladiarenske veze v Mochovciach.

CE ENERGY HOLDING AG, Laxenburg, Austria v referenciach neuvadza vystavbu ziadnej veternej elektrarne. Jej pobocka CE Energy s.r.o., Bratislava bola zalozena 24.2.2005, ma zakladne imanie len 200 000 Sk, a z predmetu jej cinnosti a inych zdrojov nic nenasvedcuje tomu, ze by niekedy postavila nejaky veterny park, hoci na zahranicnych webovych strankach sa o tejto spolocnosti bez historie pise, ze poskytuje komplexne sluzby a riesenia pocinajuc veternymi vypoctami az po konecne vybudovanie veternych parkov, jej cielom je vraj vybudovanie siete kvalitnych veternych parkov v strednej a vychodnej Europe a dokonca i v dalekej Brazilii. A zda sa, ze s vystavbou prototypu veterneho parku zacne vo Vrabloch.

Neviem ako ini, ja osobne mam zaujem v prvom rade o severovychodny variant obchvatu mesta a o presun vizie vystavby veterneho parku vo Vrabloch do arealu Masekovho mlyna.

no_comment

pridané: 19.9.2007 (18:54:07)

mapa
priatelia, na žiadosť viacerých z vás som pred toto diskusné fórum zaradil mapky veterného parku vráble, ktoré som získal z oddelenia výstavby msú

správca

pridané: 19.9.2007 (13:59:43)

re: mapka
Inak to je zaujimavý jav. Dva roky po podpise zmluvy s investorom obyvatelia ani netušia kde ten park bude stáť. Pritom ide o najvyšiu stavbu v okruhu 100kilometrov. Elektrárne budú vysoké 145 metrov a na kopci. Pre porovnanie, kostol vo Vrábľoch nemá ani 25. Chladiarenske veže Mochovce majú len 120 metrov a sú aspoň 5 kilometrov od mesta Vrable, navyše sú schované v údolí. Veterný park budeme mať hneď za futbalovým ihriskom.

peter

pridané: 19.9.2007 (13:47:00)

ten, čo púšťa vetry
A vieš, že s tou nárazovosťou nie si ďaleko od pravdy? Som rád že si tomu venoval trochu času. Vplyv VE na elektrizačnú sústavu v podmienkach Slovenska je obrovský a bez legislatívy v tejto oblasti nebudú do rozvodnej siete pustené ďalšie veterné elektárne. Výkyvy VE je nutné kompenzovať navyšovaním výkonu tepelných a prečerpávacích staníc, takže investor dostane svoje dotované výkupne ceny ale štát musí nahradiť navyše aj škody na elektrizačnej sústave.

peter

pridané: 19.9.2007 (13:46:59)

mapka
Bola to mapa uzemia so zakreslenou polohou veterneho parku. Mozete zariadit jej opatovne spristupnenie ako aj dalsich konkretnych informacii? Riesenie, ako to je urobne v pripade Cestneho obchvatu by bolo prinosom pri informovani obcanov mesta, ktorym tato problematika nie je lahostajna. Viaceri sa na zhromazdeni 17. 9. stazovali na nedostatok konkretnych informacii zo strany mesta.

obcan

pridané: 19.9.2007 (13:38:03)

re: mapka
Mapka bola doplnená k pozvánke, ale keďže sa tu neustále mažú oznamy mesta, tak aj tá zmizla v dejinách. Bude konečne archív oznamov?
Ale stačí stiahnuť na disk a rozbaliť dokumenty zo stránky
eia.enviroportal.sk/detail.php?akcia=veterny-park-vrable
Sú tam aj kvalitnejšie mapy. Chýba tam len vizualizácia z pohľadu mesta, ale veď koho by to zaujímalo, no nie?

peter

pridané: 19.9.2007 (13:20:17)

mapka
ospravedlňujem sa, ale o nijakej mapke na stránke v súvislosti s veterným parkom nič neviem. netuším, či ju do niektorého submenu umiestnilo zodpovedné oddelenie, alebo nie. mňa o podobnú službu nik nežiadal

správca

pridané: 19.9.2007 (13:06:41)

otazka na spravcu
Kde na stranke najdem mapu, ktora bola spristupnena pod oznamom a pozvanim na stretnutie 17. septembra?

obcan

pridané: 19.9.2007 (09:12:27)

to: tiež občan
Priatelia, treba si uvedomiť jednu podstatnú vec!
Podľa toho, čo som sa dočítal v odkazoch na "antikampaň", uvedené monštrá (čím myslím veterné mlyny) mimoriadne znížia vysokú cenu našich pozemkov, pretože budú umiestnené v ich blízkosti (veď čo je to tri, päť, desať, či päťdesiat kilometrov vzdušnou čiarou!). Touto logikou veci ale vlastne znížia cenu stavebných pozemkov na Slovensku kompletne! Podľa burzových maklérov tak cena pozemkov v Rakúsku či Dánsku už vďaka veterným elektrárňam poklesla tak, že ak ju chcete kúpiť, domáci doplácajú, aby sa jej zbavili!!! Toto chceme?!!
Tiež som sa dočítal, že vďaka tomu, že vetry fúkajú nárazovo, je nárazová aj výroba elektrickej energie, čiže sa ľahko môže stať, že pod vplyvom takej obrovskej rany pri poryve vetra, akých je v poslednej dobe množstvo, nám povybuchujú žiarovky v domácnostiach, ba, že nárazu veterného prúdu neodolajú ani iné spotrebiče, ako mrazničky, práčky, televízory, nehovoriac už o počítačoch a discmanoch! Hnusní odporní špinaví kapitalisti zo západu nám o tom nič nepovedia, lebo vedia, že tie spotrebiče budeme potrebovať, a že si ich teda kúpime u nich! A zasa zbohatnú!! Zbohatnú na postavení veterných elektrární, zbohatnú na prevádzkach jadrových elektrární (lebo - súc poučený, viem - tie sa veternými neodstránia) a zbohatnú aj na náprave následných škôd! Jedine, že by sme sa v takom prípade (myslím pri zničení elektrospotrebičov po náraze veterného prúdu) rozhodli nevrátiť sa viac k používaniu elektrospotrebičov, vykašlali sa na výrobu energie celkovo (veď načo by nám v tom prípade bola) a následne sa vrátili do jaskýň ako naši predkovia s jasným príkladom, že to ide, v podobe Usámu bin Ládina. To by sme konečne ukázali svetu, že existuje tretia cesta - naša slovenská, ba priam vrábeľská ...

ten, čo púšťa vetry

pridané: 18.9.2007 (21:31:00)

To tiez obcan
Zabudol si na teroristicky utok dvoch veternych elektrarni na "dvojicky" 11. septembra 2001, ktorymi Al Kaida rozputala "svatu vojnu". A je toho ovela viac, neviem ,ci aj dobu ladovu nesposobil pad veternej elektrarne z kozmu a nasledne vyhynutie mamutov a dinosaurov. Veterne elektrarne vlastne riesia aj pad "Tunguzskeho meteoritu" a tsunami... Pozor na veterne elektrarne....

aj ja som obcan

pridané: 18.9.2007 (11:03:28)

Veterný park
Kontaktná adresa : ptoth@ceeag.com

odd.ŽPaV

pridané: 17.9.2007 (23:02:13)

Po stretnuti
Prve verejne stretnutie s obcanmi mame za sebou. Stretnut a moznost opytat sa bude aj vdaka tomuto prvemu stretnutiu urcite este viac. Investori upresnili svoje predstavy, povedali vsetko co v tejto faze chceli a mohli povedat. Vypoculi si nazory ludi, co mali zaujem osobne prist a vystupit zo svojim pohladom na vec, alebo opytat sa ci vyslovit svoje obavy, pretoze danu problematiku zatial dostatocne nepoznaju. Koho problematika zaujima, pytajte aj prostrednictvom tohoto fora. Predstavitelia investorov alebo mesta Vam urcite radi napisu svoje kvalifikovane stanovisko. Nie kazdy je totiz zvyknuty vystupovat na verejnosti, klast otazky, ci obhajovat verejne svoj nazor. Sto ludi ma sto roznych pohladov na danu problematiku. Stretnutia takehoto druhu maju viest k ich upresneniu a zistenu, ake nazory prevazuju, a o co ludia, ktorych sa to tyka maju zaujem. Preto sa dalej pytajte. Vyuzite moznost dalsieho osobneho stretnutia s investormi, alebo verejnymi cinitelmi mesta, ci toto forum. Ak sa chcete opytat na nieco mna, na co budem vediet odpovedat, napiste mi na michal.demes@centrum.sk Odpovedat cez osobny e-mail budem vsak iba na konkretne a vecne otazky adresatom, ktory sa mi osobne predstavia.

Michal Demes

pridané: 17.9.2007 (22:12:14)

stretnutie
Najprv si treba uvedomiť načo to stretnutie malo poslúžiť. Investor je povinný ho zorganizovať a to aj urobil. Že sa mu už nezadarilo obhájiť svoje záujmy nieje dôležité. Postúpil o ďalší krok na ceste za svojím ziskom. Ďalší krok bude tlak na predstaviteľov mesta aby svoje rozhodnutie zmenili. Na to pomôže aj petícia, pretože tých 50 ľudí, čo prišlo, nebudú brať ako vačšinu.

peter

pridané: 17.9.2007 (20:51:44)

Sklamanie
Som uprimne sklamany lebo som cakal ze sa to bude vyvijat v duchu takom ze sa budeme pytat a oni odpovedat na to co nas bude zaujimat len ze tam prisli taky 2 ci 3 ludia ktori nahlas hovorili otom ze to nechcu a to si myslim ze bola chyba lebo to mali povedat na zasadani zastupitelstva a nie im ktory nas mali stym oboznamit a mam stoho zmiesane pocity ale keby bolo na mne tak ja by som bol Za.

Viktor Nemeth

pridané: 17.9.2007 (20:18:48)

vrtule
No naklepe sem nekde neco o tom jak to dnes vyzeralo na zasadnuti? Som uz videl ja supr letak o skodlicosti vrtul. Skoda ze som sa z neho nedozvedel kto je jeho autorom.
Toc sa kolotoc, ciao

a predsa sa mi hlava toci

pridané: 17.9.2007 (19:28:21)

demagogia
to co uz vy vsetci popisete o skodlivosti veternych elektrarni je cista demagogia... ... ste proti najcistejsej vyrobe elektriny?? alebo chcete mat tu jadrove reaktory, ktore su najnebezpecnejsie pre nas vsetkych? mne to tu uz pripada ako kocurkovo...

blazon

pridané: 17.9.2007 (19:21:27)

veterne mlyny
katastrofalny dopad veternych mlynov je nesporny...spomeniem len vybuch veterneho mlynu v cernobyle, alebo zhodenie americkeho veterneho mlynu na hirosimu...takisto rakusko a ostatne krajiny, ktore pouzivaju tento hrozostrasny zdroj energie balansuju nad priepastou smrti!!!

tiez obcan

pridané: 17.9.2007 (00:38:22)

občianka
Teší ma že si tu. Poďme teda diskutovať o tvojich predstavách a výhodach VE. Som rád že tu vznikne plodná diskusia.

peter

pridané: 17.9.2007 (00:34:43)

RE: Iny uhol pohladu
Ten dokument je paškvil. Na stránke http://www.jardacat.estranky.cz/stranka/vetrne-elektrarny
je ten istý dokument aj s diskusiou. Hlavne tá diskusia je veľmi dobré čítanie.

peter

pridané: 15.9.2007 (14:14:27)

Iny uhol pohladu
Treba si problematiku nastudovat aj s viacerych zdrojov,
http://www.zmz.sk/doc/2005-VeterneElektrarny-MytyAfakta-HduhaCalla.pdf

don Quijote de le Mochovce


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka