Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VrábleHľadať
 
 

Veterný park

pridané: 31.10.2007 (19:12:07)

Ad: Petr Toth, Phd.II
Dakujem za vyjadrenie.
Argumenty ktore su proti srsti mne ale neodoznievaju na tomto fore, ale v prevaznej miere su sformulovane v "zamere".
Prijemny predlzeny vikend vsetkym!

nepriaznivec VE

pridané: 31.10.2007 (19:08:16)

TO: nepriaznivec VE
Myslim, ze z mojho predchadzajuceho vyjadrenie a tiez prispevku ako takeho je dostatocne zrejme, ze nepatrim do ziadneho znaleckeho ustavu SPU a vyjadrujem iba svoj nazor tak ako vy ci ostatni..... snazim sa akurat poukazat na casto nepodlozene tvrdenia pouzivane v argumentacii... a tiez je mi proti srsti vyskum toho typu na aky ste poukazali vo Vasom citate a stotoznujem sa v tomto s Vami - je to bez komentara! .... no takychto argumentov by sa dalo najst mnoho v celej tejto diskusii.

PETER

pridané: 31.10.2007 (18:17:06)

Ad: Petr Toth, Phd.II
Vazeny pan Toth.
Asi ste nepochopil moj prispevok v tom, ze za Vsim menom uvadzate polnohospodarsku univerzitu. Ako Vam je iste zname - polnohospodarska univerzita v Nitre je zriadovatelom polnohospodarskeho znaleckeho ustavu s 2 odbormi a to
1. Polnospospodarstvo
2. Ochrana zivotneho prostredia
NEZNALY CITATEL DISKUSIE MOZE NADOBUDNUT DOJEM, ZE VAS NAZOR JE NAZOROM I TOHOTO USTAVU.
Neviem aky odbor mate vystudovany a z akeho mate doktorat, ale pracujeta na Katedre ochrany rastlin. Preto Vas prosim o stanovisko a vyjadrenie asi v tomto zneni:
"Moj nazor nereprezentuje nazor Polnospodarskej univertity v Nitre, ani ziaden z jeho ustavov. Nemam vystudovanu environmentalistiku, ani ziaden pribuzny odbor a moje nazory su nazory laika."
Tak isto moje nazory o VE su laicke a su ziskane samostudiom. Prekvapuje ma ale, ze tzv. "odbornici" spracovavajuci studie a zamery vystavby VE (aj tu nasu vrabelsku) pouzivaju minimalne nestandartne metody, ktorych vysledky nie su pre mna hodnoverne.

citat:
Pozorovania netopierov sme robili len pomocou ďalekohľadu. Zameriavali sme sa pritom najmä na počet, frekvenciu a letové hladiny pozorovaných jedincov.
V období jarnej a jesennej migrácie vtákov sme intenzitu ťahu nočných migrantov sledovali i sčítaním vtákov oproti Mesiacu, v čase jeho splnu alebo maximálne 3 fázy pred alebo po jeho splne. Sčítavalo sa v 10 minútových intervaloch pomocou monokulárneho ďalekohľadu.

Bez komentara!

nepriaznivec VE

pridané: 31.10.2007 (18:09:01)

To Martina a Monika
Toto fórum sa venuje špeciálne VE a nie je jeho ambíciou riešiť problémy uplatňovania VŠ či ne-VŠ na trhu pracovných síl.
Prosím, presmerujte svoju diskusiu do kategórie "Všeobecné"

Marian Libiak

pridané: 31.10.2007 (17:59:19)

To :Monika
Súčastné manufaktúry priemyselného parku nepotrebujú VŠ vzdelaných ľudí /okrem niekoľko členov managementu/.
Stačí sa zapracovať a makať a makať za pár šupov.

pd

pridané: 31.10.2007 (17:52:17)

opr, situáciu- reaktormi

pridané: 31.10.2007 (17:50:05)

Názor na VE
Argumentovať,že VE zlepšia energetickú sytuáciu Slovenska je úsmevné . 24 MW je neporovnateľné ,s dobudovaním 3. a 4. bloku EMO s 880 MW .
Dokonca je v súčastnosti už techn.reálne zvýšiť výkon blokov s reaktormy VVER o min 10 % ,čo je podstatne viac ako vyrobia VE.

pragmatik

pridané: 31.10.2007 (17:25:43)

TO: nepriaznivec VE
...este jedna poznamka, uvedenie pracoviska, resp. celeho mena by si mohol trufnut uviest prvotne kazdy, snad to nie je hriech

PETER

pridané: 31.10.2007 (16:51:36)

Teraz len v skratke (viac neskor):
1, prispevok som nikde inde okrem tohto fora neprezentoval, vznikol de novo vcera :-)
2, ano mate pravdu, pracovisko a ani titul sa na taketo forum nehodi, clanok bol vsak pisany pre noviny odkial sa dostal tam kde je teraz, tak preto... je to vylucne moj nazor, za ktorym si stojim a odteraz teda kludne komunikujte so mnou pod menom Peter Toth alebo jednoducho Peter :-))

PETER

pridané: 31.10.2007 (15:55:00)

Ad: Petr Toth, Phd.
Vsetko co ste uviedol vo Vasom prispevku je ciastocne pravda, ale negativa VE su zrejme vyssie ako pozitiva, iank by to nebol taky vyhodny biznis do ktoreho sa pustaju developeri na celom SLovenku, ktori s ekologiou a environmentalistikou nemaju nic spolocne. Akuraz, ze "zelene" pozlatko im ich biznis pomaha lepsie predat. Nic okrem farby nie je bud biele alebo cierne.
Pozn.: (uvedeny prispevok je mozne vo viacmenej rovnakej forme precitat v titule "veterne elektrarne, myta a fakty), a viaceri sme si ho uz precitali.) Odkazy na tento "dokument" najdete i na strankach "protivrtulovych" zdruzeni.
Za minimalne nevhodne povazujem uvadzat za Vasim menom instituciu v ktorej ste zamestnany, alebo je Vas nazor oficialnym nazorom celej univerzity?
Doporucujem nabuduce uvadzat v podobe:
Ing. Peter Toth, PhD, Katedra ochrany rastlin Polnohospodarskej univerzity v Nitre
P.S: Tuto diskusiu citaju aj ludia, ktori si Vas nazor mozu vykladat ako oficialne stanovisko akademickej obce, poprosim preto o Vase vyjadrenie.

nepriaznivec VE

pridané: 31.10.2007 (15:42:21)

to Martina = mimo temy
tak vidíš, aký dôraz kladie táto spoločnosť na ekológiu, alebo vás toľko absolventov netreba. Sorry, ale načo toľko ľudí študuje napr. masmediálnu komunikáciu, biotechnológie, sociálna prácu, keď ich prax nepotrebuje? Lepšie je byť študujúci hocičo ako nezamestnaný :-(

Monika

pridané: 31.10.2007 (15:21:17)

to Monika
Predstav si, že ja som tiež doštudovala úspešne akreditovanú vysokú školu a to štúdium malo veľký zmysel!!!

Martina

pridané: 31.10.2007 (15:12:37)

to Ing. Peter Toth
ďakujem za Váš príspevok, ktorý je "z druhej, nekompromisne zatracovanej strany" a už teraz držím palce, lebo protiútok bude iste razantný :-0

Monika

pridané: 31.10.2007 (15:03:48)

to Martina
je to asi prekvapujúce, ale áno, študovala som vyskú školu a dokonca aj doštudovala. Len treba študovať na vysokých školách, ktoré majú aj zmysel a dokonca človeka aj čosi naučia (minimálne musia maťť akreditáciu)

Monika

pridané: 31.10.2007 (13:46:53)

Re : veterná romanca
-kôli VE nebude odstavená jediná tepelná alebo jadrová elektráreň
- VE neriešia energetický problém ( nestály zdroj, drahé zálohovanie
- VE nemôžu pracovať v sieti bez jadrových a tepelných elektrární
- problém s infrazvukom nie je zďaleka tak dobre preskúmaný ako sa to občanom predkladá
- VE hrubo narušujú ráz krajiny a spôsobujú pokles cien nehnuteľností v okolí
( zdroj www. stop-veternikum.cz )
na tomto webe nájdete aj porovnanie ralizačných nákladov

Dodo

pridané: 31.10.2007 (12:08:31)

Veterná romanca
Po prečítaní negatívnych reakcií obyvateľov mesta Vráble s výstavbou veternej elektrárne v blízkosti mesta som sa rozhodol napísať pár poznámok k tejto veci. Zarážajú ma predovšetkým uzávery vyplývajúce väčšinou zo subjektívnych pocitov a názorov bez akéhokoľvek hlbšieho štúdia (najmä nezávislých vedeckých zdrojov) a poznania širších súvislostí danej problematiky a jej vzťahu k životnému prostrediu. Takisto neobstojí zatracovať výskumnú činnosť kvôli potenciálnej „predajnosti“ slovenských vedcov. Veď existujú aj vedecké výskumy realizované v iných krajinách, kde sa na nich podieľajú i organizácie priamo ochraňujúce povedzme vtákov (napr. American bird conservancy). Trochu som sa preto poobzeral a poprehŕňal vo svetovej vedeckej literatúre. Začnem trochu všeobecnejšie.
Každá forma výroby elektrickej energie vytvára negatívne vplyvy na životné prostredie. Výroba elektrickej energie veternými elektrárňami sa vyznačuje v porovnaní s tradičnými elektrárenskými technológiami, minimálnou mierou týchto negatívnych vplyvov. Pri prevádzke veterných elektrární nevznikajú tuhé odpady, odpadové vody, resp. plynné emisie, rovnako nedochádza k významnejšiemu záberu poľnohospodárskej pôdy. Výskumy jednoznačne ukazujú, že ak k dnešným mýlivým cenám výroby energie pripočítame všetky následné škody na znečistení prostredia, na lesoch, na zmenách klímy a nákladoch na likvidáciu paliva jadrových či tepelných elektrární, čiže ak urobíme skutočnú hospodársku bilanciu potom sa ukáže, že „obnoviteľná energia“, vrátane veternej nie je ani zďaleka tak drahá a negatívne vplývajúca na život zvierat a ľudí. A teraz konkrétnejšie k trom, pravdepodobne najčastejšie spomínaným problémom, hluk, negatívny vplyv na vtáky a strata poľnohospodárskej pôdy.
Problém 1 - Hluk.
Hluk spôsobený veternou elektrárňou je zložený z mechanického (strojovňa) a aerodynamického (obtekanie vzduchu okolo listov rotora). Okrem toho je tu infrazvuk (zvuk pod hranicou sluchového vnemu človeka), ktorý môže mať podobne ako počuteľný hluk negatívny dopad na živé organizmy. Jeho zdrojom je hlavne doprava, priemysel, klimatizácia atď. Vzhľadom k rozmerom veternej elektrárne je možné jednotlivé turbíny považovať za nezávislé bodové zdroje až do vzdialenosti 1000 m. V tejto vzdialenosti už hlukové emisie nie sú významné. Hluk spôsobený veternou elektrárňou je okolo 50 decibelov, čo je podobná resp. menšia hodnota ako hodnota hluku v domácnosti či bežnej kancelárii. Výskumy naznačujú, že v prvých rokoch prevádzky môžu elektrárne pôsobiť na hniezdiace vtáctvo rušivo, no po istom čase sa situácia znormalizuje a hluk turbín sa stane bežnou súčasťou ich prostredia. Vo Vrábľoch je v súvislosti z hlukom iný problém – neutíchajúci hluk dopravy valiacej sa mestom (hluk len vo vnútri auta je okolo 80 decibelov). Stačí si spraviť prechádzku na vinice nad jazerom a započúvať sa ako hučí doprava a celá priemyselná zóna. Bezprecedentným zdrojom hluku je i klimatizácia obchodov. Pre pochopenie čo je to stály a zdrvujúci hluk vo dne v noci, by som napr. odporúčal stráviť jednu noc v činžiaku č. 1110 pri obchodnom dome Jednota. Doprava (obchvat mesta) a hluk obchodov (tichšie klimatizačné zariadenia) a priemyslu by určite stáli za petíciu skôr ako veterná elektráreň......
Problém 2 – Úhyn vtákov.
Vtáky prichádzajú často do kolízie s drôtmi elektrického vedenia vysokého napätia, stožiarmi, oknami budov, rovnako dochádza i k ich kolíziám s automobilmi. Naproti tomu však vyrušovanie vtákov prítomnosťou veterných elektrární, ako aj ich kolízie s listami vrtúľ, sú zriedkavé. V pokusnom centre v Tjaereborgu na západe Dánska bola nainštalovaná veterná elektráreň s výkonom 2 MW a priemerom rotora 60 m, so zámerom skúmať reakcie vtáctva pri strete s telesom veternej elektrárne, pričom boli využité metódy radarového sledovania. Pozorovania ukázali, že vtáky pri každom prelete približne v 100 až 200 metrovej vzdialenosti pred elektrárňou nabrali vyššiu letovú hladinu pre zaistenie bezpečného odstupu od kruhu opisovaného rotorom veternej elektrárne. Iné štúdie hovoria, že z 10 000 uhynutých vtákov v dôsledku ľudskej činnosti pripadá na veterné elektrárne menej ako jedno uhynutie, zatiaľ čo napr. televízne vykrývače, veže mobilných operátorov atď. usmrtia 250, pesticídy 700, doprava 700, drôty elektrického vedenia 800, domáce mačky 1000 a bezprecedentných 5500 úmrtí vtákov ide na vrub budov resp. okien a 1000 vtákov uhynie z iných príčin. Príčina smrteľných kolízií vtákov s budovami, hlavne oknami tkvie vo vysokej miere reflexie izolačných dvojskiel, odrážajúcich a tým zobrazujúcich okolitú vegetáciu. Približne jedna z piatich až desiatich kolízií sa končí smrteľne. Na druhej strane jednoducho žiadna seriózna vedecká práca nehovorí o negatívnom dopade veternej elektrárne na vtákov. Za úvahu by snáď stálo iba zistiť či lokalitou nevedú významné trasy sťahovavých vtákov.
Problém 3 – Poľnohospodárska pôda.
Veterné elektrárne sú, tak ako v prípade navrhovanej, zväčša stavané na miestach modifikovaných a fragmentovaných ľudskou činnosťou. Okolie zaťažujú len minimálne, k veternej turbíne vedie iba cesta a elektrické vedenie, inak krajina v okolí môže byť poľnohospodársky využívaná ako dovtedy. To znamená, že plocha môže byť takto využitá dvojnásobne.
Myslím si, že málokto chodí po cestách a necestách v širšom okolí mesta toľko ako ja počas mojich výskumov a neskutočne vzrušujúcich výletov naprieč krajinou Žitavskej a Hronskej pahorkatiny. Som preto ten posledný, kto by chcel pre náš región niečo zlé. Avšak krajina v bližšom okolí mesta je už natoľko poznačená činnosťou človeka, že jej prírodná hodnota je jednoducho nižšia ako povedzme v okolí Tehly či Mane. Výrazná fragmentácia krajiny spôsobuje, že v porovnaní s inými lokalitami okolia je tu napr. minimálna populácia netopierov atď. Ak by sa elektráreň stavala niekde inde v okolí, resp. na úplne inom mieste s menej narušenou (ľudskou činnosťou) krajinou boli by dopady na živú prírodu iste väčšie.
V každom prípade by sme si všetci mali postupne uvedomiť, že s obnoviteľnými energiami (vrátane veternej) sa nemusíme ničoho zriekať a predsa si môžeme zachovať svoje životné prostredie.

Ing. Peter Tóth, PhD. Slovenska poľnohospodárska univerzita

pridané: 31.10.2007 (11:09:50)

to monika
Milá Monika, ty si absolventka vysokej školy, keď to vieš? Vysokoškoláci majú problém sa zamestnať, pretože absolventov väčšinou nechcú, väčšinou požadujú prax. Ja som skončila výšku, poslala som asi 60 žiadostí. Niektorí sa ani neunúvali odpísať vôbec žiadnu odpoveď a ostatní napísali, že momentálne nikoho nehľadajú, nepotrebujú a pod. A to som študovala odpadové hospodárstvo a životné prostredie, čo je v dnešnej dobe zaujímavá problematika. Takže to je môj pohľad.

Martina

pridané: 31.10.2007 (10:29:41)

To marian
Ešte raz - ja nie som proti, ale vždy mi vadí jednostranná informovanosť. Informačné zdroje sem prakticky predkladá len skupina"proti" a ja viem, že existujú aj argumenty "za".
Porovnajme informácie a nájdime spoločne odpoveď na túto dôležitú otázku otázku. Myslím, že len tak sa staneme dôveryhodnými pre väčšinu občanov, lebo aj v tomto prípade ide o väčšinu.
Tento odstavec nebude patriť Vám, ale keď už sedím za kompom... :-) Nie mi je jasné, prečo by mal byť cestný obchvat mesta ekologickou záťažou... Či ho vybudujeme, alebo nie, počet áut, ktoré prejdú naším mestom sa nezmení. Obchvat zníži škodlivé emisie v meste, zvýši bezpečnosť chodcov a predovšetkým detí, zníži celkovú hlučnosť v meste - ak toto má byť omyl v rozhodovaní mesta, tak potom neviem... Toto je investícia v prospech mesta, ale aj v prospech krajiny. Plynulý prechod obchvatom je podstatne nižšia záťaž pre naše okolie ako zmena rýchlosti, státie, štartovanie.
Niekedy mám z toho pocit, že tá ekológia sa tu podáva dosť egoisticky. Viete, čo je to dnes bývať na Levickej ulici?
A láskavo prosím - nepodsúvajte mi, že som proti niečomu, alebo za niečo. Som za zdravý rozum, hodnoverné argumenty a vyvážený dialóg!!!

Marian Libiak

pridané: 31.10.2007 (10:28:13)

to pd - mimo témy
ste na veľkom omyle! Najmenej problémov so zamestaním majú práve absolventi vysokých škôl. Takže žiadny starobinec sa konať nebude!

Monika

pridané: 31.10.2007 (09:40:01)

Pan Libiak
za Vas pristup som Vam uz par krat vystruhal poklonu, len sa musim priznat, ze mi vadi Vasa pozicia byt proti tym co su proti. Svajciarsky, alebo bavorsky pohlad na tuto prblematiku preferujem preto, ze je to pohlad vnutrozemsky, vzhladom na zrele, stabilne a prosperujuce demokracie neovplyvneny roznymi turbulenciami (nie ako napr. Sachsen-Anhalt, Burgenland) a hlavne zdravo sedliacky. Da sa sem skopirovat kvanta textov za i proti, ale jednoduchsie sa je bavorskom alebo svajciarskom previest (absolvujem niekolko krat rocne tak isto ako vych. nemecko alebo severne rakusko)

marian

pridané: 31.10.2007 (09:04:39)

To :VE
Nasím deťom je to jedno či bude alebo nie VE ,vo Vrábloch nemienia zostať.Aké tu bude uplatnenie pre vysokoškolákov,je tu práca len pre nekvalifikovaných
My starší tu budeme mať zastavaný starobinec

pd

pridané: 31.10.2007 (07:36:53)

To marian
Z tých zdrojov o Švajčiarsku a Bavorsku by ste sem mohli prihrať niečo vy, ja nemám čas prehľadávať celý internet, bohužiaľ.
A mohli ste si všimnúť, že ja skôr vyhľadávam oficiálne zdroje, ktoré sú viac-menej naklonené VE. Ale ide mi o to, aby tu bola istá protiváha, pluralita názorov a rozumný človek si vyberie, bez toho, aby sme do neho natláčali kaleráby z jednej či druhej strany.

Marian Libiak

pridané: 30.10.2007 (21:33:37)

To VE
VE sú jeden z najčistejších a najnezávadnejších zdrojov el. energie!!!

ja

pridané: 30.10.2007 (20:47:29)

To Demešovci
zmazané. správca

slovák

pridané: 30.10.2007 (18:52:10)

To :len tak
zmazané. správca

on

pridané: 30.10.2007 (15:04:05)

to: len tak (co nema meno)
nepisal som ako sa co nema alebo ma robit... pisal som o svojom pohlade na veci ktore sa v dnesnej dobe deju. tot vse. ak si cital pozorne tak si to zistil/a ale asi nie ked pises co pises. riesenie bohuzial na to o com som pisal je asi len cas (na slovensku asi aj generacne rozpatia), chod teraz proti systemu proti "mysleniu" a mentalite ludi proti a pakam ktore maju. ja zatial asi na to nemam... ale su ludia co ano... a tych treba podporovat podla svojho vedomia a svedomia. treba zacat hlavne od seba a svojho okolia.

demes ml.

pridané: 30.10.2007 (11:23:07)

To Klaudia
Nedá mi nereagovať na Váš príspevok , ale na tú vzdialenosť od obidlí som sa pýtal starostu ja a ešte som si to dal zopakovať. Nebola to dohoda ako hovoríte, ale predpis , na základe informácie pána starostu z Prellendorfu to po starom bolo 800 m a po novom 1200 ( viem dobre nemecky , nepotreboval som preklad ). Nášmu autobusu (č.2) boli predstavený páni poľovníci len ako poľovníci , ne ako poľnohospodári, a iste majú problémy s obrábaním pôdy, ak im role pretínajú prístupové cesty .
Čo sa týka ľahkej montáže a demontáže len pár čísiel :
Základy- hĺbka 7-8m , priemer 15m ( 1500m3 betónu + železo )
Veža : delená , celková hmotnosť podľa konštrukcie 200t
Rotor : 54t
listy motora : 3ks po 10,5 t
Prevodovka : 18,5 t
Predstavte si žeriav, ktorý musí vydvihnúť rotor do výšky 100m a ďalší minimálne 1, ktorý ho istí.
Dúfam, že týchto pár čísiel Vás vyvedie z omylu ľahkej montáže a demontáže >

dodo

pridané: 30.10.2007 (11:02:43)

to: demes ml.
Hovoris ako sa to nema robit... skus navrhnut ako by sa to malo robit? ktori ekeologovia su podla teba ti "dobri" "nezavisli"
Zijeme v demokracii, aj ty sa mozes spolupodielat na rozhodovani.Je lahke kritizovat ale tazke najst nejake riesenie. Vystupujes proti VE, Atomovej energii, obchvatom, priemyselnym parkom ale ludia chcu v noci svietit, rano si zohriat vodu na kavu, vecer pozerat TV. Suhlasim s tebou ze sa toho mozme vzdat a vratit sa do jaskyn a zemlianok

len tak

pridané: 30.10.2007 (10:58:35)

Re: juro čokyna
Chapete moje slova a kroky spravne. Dakujem za Vas korektny a profesionalny pristup.

Michal Demes

pridané: 30.10.2007 (10:33:39)

jj
nerozumiem, čo na tom nesedí? solarfest sa má v budúcom roku zaoberať alternatívnymi zdrojmi energie. pokiaľ som dobre pochopil pána demeša, popudom bola aj situácia, ktorá je v týchto dňoch v našom meste navýsosť aktuálna (o čom svedčí aj táto diskusia)! chce sa jednoducho debatovať o budúcnosti nášho sveta aj na inej, ako anonymnej a inej ako laickej úrovni, z každého (aspoň dúfam) uhla pohľadu. je na tom niečo zlé?

juro čokyna

pridané: 30.10.2007 (10:24:24)

muses
pán demeš mi poslal tento materiál v digitálnej podobe, takže ho po konzultácii s ožpav msú uverejňujem na týchto stránkach. ďakujem za zaslanie

správca

pridané: 30.10.2007 (10:23:31)

check this out
www.solarfest.net .... hmm zaujimave.. hlavne ta panorama .... nejako mi to nesedi postojom p .Demesa .... ale vcelku sa na tom dobre bavim....

JJ

pridané: 30.10.2007 (09:39:07)

ad on
Mas ciastocne pravdu. Ale to neznamena ze k tomuto este musime viac nalozit. Skusme radsej hladat sposoby, ako nase okolie revitalizovat a humanizovat a nie este viac ho do...

nepriaznivec VE

pridané: 30.10.2007 (09:31:22)

názor na VE
Okolie Pellenkirchenu sa nedá porovnať snaším.
Tam okrem VE sú len krásne upravené malé políčka ,vetrolamy,všade zeleň, a nie ako u nás :
z juhu
- smetisko Židová /konečne t.r.končí,ale bude ho treba likvidova -problém odkiaľ na to financie ?/
-vedla :vzduch aj potok znečistujúca "svinačáreň "Hybrav
na severe
- priemyselný park / nutnosť/
- potom na východ :
- pláovaná veterná el., ďalej 3km úložisko rádioaktívneho odpadu a nakoniec samotná elektráreň
proste fajn

on

pridané: 30.10.2007 (08:45:25)

zmena_nicku
Nakolko sa moj nazor na VE zacina krystalizovat menim nick
"priaznivec VE"
na
"nepriaznivec VE"

nepriaznivec VE

pridané: 30.10.2007 (08:40:28)

Ad: Klaudia_II a M.L.
Vazeni!
Nick Klaudia je stale len nickom a nie menom osoby kto pisal prispevok. O nic anonymnejsi ako ten moj. Takisto to moze byt chlap ako zena, cize poznamka (M.L.) ze jednam zo zenou mne taka jasna nie je.
K zameru uz v predchadzajucom vstupe povedal takmer vsetko D-junior. Jedna sa o studie a zavery odbornika (hlavneho riesitela P.S), ktori nie je uvedeny v zozname opravnenych osob na posudzovanie vplyvov na ZP. Jedna sa iba o komercnych "eko... (dalej si doplnte sami), pre ktorych je jedinym cielom zisk zo spracovania spravy, zameru a konzultacii. Ak Vas presvedcila uvodna stranka fy envis:
Našťastie, sú tu i miesta, kde tomu tak celkom nie je, kde lesy a zvlnená zem vzdorovali pozemkovým úpravám a bagrom meliorátorov. Polia sú tu menšie a na svojom mieste zostala nejedna medza, osamelý balvan či strom. Chráňme si túto krajinu, zveľaďujme ju, aby sme sa mohli našim vnukom pozrieť priamo do očí....
tak to nestaci.
dovolujem si dat este jeden citat zo zameru zoho isteho spracovatela zameru:
Zámer na veterný park Hradište pod Vrátnom, autor Mgr. Peter S. Opatrenia počas prevádzky / Životné prostredie a krajina:
...nebude sa realizovať inštalovanie loga výrobcu či prevádzkovateľa na strojovni ako možného rušivého prvku v prírode...
Kde je potom pravda? Netvdrdim, ze ju poznam ale ju tusim takmer na 99,9%

priaznivec VE

pridané: 30.10.2007 (01:16:43)

stredoveka osada
Musim sa zastat Lietiho. Vo Vrabloch bolo vela znicenych archeologickych lokalit a obavam sa, ze sa znici aj ta pod veternou elektrarnou. Znicene bolo napr. pohrebisko na Sturovej ulici (avarske hroby, firma nenahlasila archelogickemu ustavu nalez, rychle ho znicili), Praveka osada pri Dycke pocas vystavby transformatorne atd. Preto budeme pozorne sledovat pripadnu nestastnu vystavbu elektrarne!

archeolog

pridané: 30.10.2007 (01:05:00)

príspevok
Z vnútornej potreby vyjadriť sa k téme pridávam aj ja svoj názor 1. a mozno aj posledný príspevok na toto fórum. Z toho čo som videl a počul na nedávnom zhromaždení a po prečítaní tohto fóra je mi jasne že mnoho ľudí nemá absolútne žiadne ekologické cítenie. Ide im o akési sebecké ciele ktoré sú v nich zakódované, a mylne sa domnievajú že všetko sa točí okolo človeka a jeho potrieb a nárokov. A pritom zabúdajú že aj človek je vlastne len „živočích“ ktorý žije v nejakej krajine a nie je jej pánom ale je jej súčasťou. Paradox je že vlastne títo ľudia za to nemôžu, môže asi za to systém v ktorom vyrástli a v ktorom žijú. Otázka je prečo sa za skoro 2 desaťročia od vzniku SR nepodarilo a nedarí vychovávať ľudí s ekologickým cítením, prečo vláda dodnes blokuje výučbu ekológie, environmentalistiky v predškolskom a školskom veku ako jeden z hlavných predmetov. A to je len jeden z mnohých paradoxov... Prečo ľudí nezaujíma problém pokiaľ im priamo nesiahne na ich život a ich potreby. Mame tu ukážkový príklad výstavby VE pri Vrábľoch:
V dnešnej dobe ako si každý človek môže všimnúť letia hlavne značky ako eko... alternatívne... a pod. len všetko ma svoje súvislosti a všetko sa nedá pozerať s klapkami na očiach a pod vidinou nejakej nablýskanej značky čo teraz letí a už tobôž nie vidinou peňazí a zisku... Ekológia resp. environmentalistika je hlavne o súvislostiach a náväznostiach a to neskutočné širokých (mnohokrát až globálnych). Kto z kompetentných ľudí (myslím tých ktorých o niečom rozhodujú..) sa zaujíma o to a trápia ho veci také v akom stave je krajina (región, štát, svet) v ktorej žije. Ale radšej zostaňme len pri regióne. Kto si precital hodnotiace správy o životnom prostredí (alebo aspoň MUSES (miestny územný systém ekologickej stability ktorý ma dnes každá obec) z jeho regiónu alebo stačí že bude len chodiť s otvorenými očami, musí si všimnúť v akom stave sa jeho okolie nachádza. A v našom okolí je tej záťaže až neúrekom ale je mi jasne že v podvedomí ľudí nie je niečo také si všímať. Lebo v podvedomí ľudí nieje ani všímať si základne veci. Napr. v akom stave je rieka ktorá tečie cez naše mesto, v akom stave sú polia, biokoridory, brehové porasty, lesy, parky, potoky a koho by už zaujímala nejaká biodiverzita a pod. Nemožno teda očakávať od ľudí že si budú všímať nejaké širšie okolie a súvislosti s tým spojene. (((napr.- hlavne Mame tu atómovú elektráreň ktorá ako nutne zlo sa dá tiež vykresliť v krásnom svetle že je ticha na komíny sa dá zvyknúť nezabíjajú žiadnu zver a podobne. Ba aj srnky sa pasu okolo komínov. Skládku vyhoreného jadrového paliva... Ide sa dostavať 3,4blok... (plánuje sa výstavba ďalšej atómovej elektrárne V3 v JB), neustále rozširujúci sa priemyselný park, napreduje urbarizácia, bude sa budovať cestný obchvat, doprava a zvyšujúca sa chemizácia (pesticídy, herbicídy) emisie, imisie a ďalšie nutné zlá...rieka a potoky v žalostnom stave, odpady.........)))a to je len náš región...a nežijeme v bubline. Ostáva už len otázkou času a skúšania koľko záťaže ešte daná krajina výdrži a z jej degradáciou a znižovaním biodiverzity príde rad aj na človeka vo Vrábľoch.
Využívanie veternej energie je jeden z dobrých spôsobov ako získavať energiu a upne nezničiť krajinu, ale všetko treba robiť z rozumom. Akonáhle prevýšia všetky dobré ciele peniaze a nejaké zaujmi využiť niečo čo teraz letí pre zisk užšieho okruhu ľudí (firmy, podniku jednotlivcov a pod. čo je v prípade CE Energy sro. aspoň pre mňa osobne upne viditeľné) a stratia sa oné ciele pomoc krajine a odbremeniť ju a rozumne využívať, čo v tomto prípade má upne opačný efekt. Ak niekoho presvedčí pečiatka od úradníkov alebo sprava ekológa (pseudoekologa) aj keď vyštudovaného ktorého vystupovanie na nedávnom zhromaždení bolo pre mňa osobne upne priehľadné ba až smiešne.( študujem to čo on vyštudoval) Alebo EIA sprava ktorú vlastne vypracoval on a kol. a aj ju sami opečiatkovali je tiež prinajmenšom na zamyslenie a človek si musí všimnúť že už v systéme je chyba...(vid niektoré projekty a EIA správy pri výstavbe niektorých úsekov diaľnic...)(verím že v blízkej dobe príde aj na Slovensko legislatíva ktorá nedovolí alebo aspoň sťaží rozhodovaniu o takýchto závažných zásahoch užšej skupine ľudí, úradníkom a peniazom a vstúpi do toho aj európske mechanizmy priamo nie len okrajovo, viacstupňové hodnotenie cez odborníkov až po jednotlivcov, záujmové skupiny a inštitúcie. v podobe Integrovaného Manažmentu Krajiny ktorý je založený predovšetkým na princípe zodpovednosti) ale každému je jasne že dnes ešte peniaze hýbu vecami viac ako zdravý rozum... aspoň na Slovensku je to priam zarážajúce. Ale toto v dnešnej dobe bohužiaľ stačí na to aby sa diali takéto veci aj v našom meste, a skrývať sa za pečiatky a hodnotiace správy vypracovane na mieru pre investora je pre „ekoanalfabeta“ asi ta jediná a najprijateľnejšia voľba. Pričom ľudia čo nemajú klapky na očiach a chápu súvislosti hlavne tie eko., ľudia trochu aj z praxe nielen z kancelárie a mnohý odborníci sa nad takýmto dokumentom a hlavne situáciou a systémom pousmejú a snažia sa proti neskutočnej prevahe a sile ekonomiky a ešte aj obmedzenosti niekedy priam hlúposti ľudí bojovať. Neostáva nič iné len krok po kroku bojovať a čakať na lepšie časy keď ochrana prírody a krajiny bude zakorenená v základnom myslení ľudí a to potrvá na Slovensku ešte neskutočné dlho.
Dúfam že po precitaní tohto textu sa to dá pochopiť ako môj osobný celkový názor na vec aj keď v skratke... Už vidím tie vytrhávačky s kontextu, ale s tým sa rata... :) .ďakujem

demes ml.

pridané: 29.10.2007 (23:27:11)

alebo
este lepsie spolkovu krajinu Bavorsko, tam je vyssia moznost prezitia eurodojicov

marian

pridané: 29.10.2007 (23:23:49)

Pan Libiak
dam Vam tip, skusme take Svajciarsko

marian

pridané: 29.10.2007 (21:23:01)

To priaznivec VE
Pokiaľ dobre čítam, Klaudia nepíše o VE ako o náhrade iných zdrojov. Aj v štátoch, kde je používaná vo veľkom rozsahu sa o nej vždy hovorí len ako o doplnkovom zdroji energie, sčasti alternatívnom, využívajúcom obnoviteľné zdroje energie.
Aj keď možno raz (ale to ešte pretečie veľa vody a my to nedožijeme, bude jej postavenie možno oveľa významnejšie, ak nie dominantné. No určite budú aj iné, stabilnejšie zdroje energie, ktoré nahradia súčasné zdroje po ich vyčerpaní.
Poznámka o promo akcii alebo vypchatej srnke je nenáležitá, hovoríte s dámou, tak sa tak správajte!!! Vy, čo ste už teraz proti, hoci mnohí neviete prečo, zapriete aj nos medzi očami. Pre vás je pravdivý opis nejakej udalosti promo akcia investorov. Ha ha ha...
Začnime s profesionálnym dialógom o "pre" a "proti" a nie o vzájomnom napádaní a zosmiešňovaní.
A keď už píšete, a zvlášť keď odpovedáte žene, buďte natoľko slušní a predstavte sa. To už je len hrdinstvo zosmiešňovať babu ako anonym.
O chvíľu začnem argumenty predkladať ja, a s poukázaním na zdroj, nie na "špičkových expertov". A budem ich uvádzať nie, aby som podporoval výstavbu VE, ale aby tu boli uvedené skúsenosti a výskumy z krajín, ktoré VE majú už dávno zavedené a rozširujú ich použitie.

Marian Libiak

pridané: 29.10.2007 (20:28:37)

TO:priaznivec VE
Nie,nedokázala som som to stanoviť z jednej návštevy VE v Rakúsku,ale rešpektujem štúdiu vypracovanú odborníkmi, ktorí robili napr. ornitologickú štúdiu, z ktorej je zrejmé, že žiadny negatívny vplyv na vtáctvo, to mať nebude....Tak nech všetci proti neargumentujú opak.....
Zámer mám dobre naštudovaný a mám aj zdravý rozum,aby som tomu dobre porozumela....

klaudia š.

pridané: 29.10.2007 (19:29:35)

re: priaznivec VE
Investor na vsetky problemy nenajde odpovede a riesenie, pretoze take riesenia jednoducho neexistuju. Pred ludmi i celkovo dopadne ako na svojej promo akcii pred mesiacom. Ze jeho investicia nema nic spolocne zo zlepsenim ekologickeho stavu vo Vrabloch a tym aj vylepsenia zdravotnych pomerov je uz snad vyse polovici mesta jasne. Ide tu jednoznacne o cisty biznis.

Michal Demes

pridané: 29.10.2007 (19:05:01)

To: Nepodpisany
Nuz mierne si sa netrafil.....,
ale to by sa fakt debata pobrala uz inym smerom ako VE. Tak v tomto smere ju nebudem rozvijat dalej aspon nie na tomto fore

Lieti

pridané: 29.10.2007 (18:35:43)

Ad: Klaudia
Dovolim si polemizovat. Veterne elektrarne ako zdroje elektrickej energie zatial nenahradia konvencne zdroje. A to z viacerych dovodov:
1. NIE JE ICH MOZNE REGULOVAT - funguju od pocasia (ak to vyhovuje Vam, skuste si na balkon zavesit kus handry a ak sa nebude hybat(bezvetrie), vypnite si chladnicku, televizor, pocitac...
2. Z Vasej kratkej navstevy pri rakuskych VE nie je mozne stanovit a zistit vplyvy na ZP a zdravie (alebo vy ste to dokazali?). Pozorovanie pasucich sa srniek v okli VE uz povazujem takmer za folklor promo akcii investorov. (noboli vypchate?)
3. Ekologicku a ekonomicku narocnost najlepsie demonstruju vynosy URSO , 2,94 Sk/1 kWh.
4. V pripade ak by si investor postavil k veternym elektrarnam este precerpavaciu elektraren z dovodu zalohy, NIKDY by svojou "vrtulovou" elektrinou nepohanal cerpadla na doplnanie nadrze, ale by elektrinu predal do siete za regulovane (vyssie) ceny a elektrinu na pohon cerpadiel by nakupoval za velkoobchodne ceny od rozvodnych zavodov.
To iste plati napr. v pripade strojarskej fabriky, ktora by si postavila VE. Tiez nebude "vrtulovou" elektrinou pohanat stroje, ale ju bude predavat a pre svoju potrebu bude nakupovat "normalnu" elektrinu.
Poprosim Vas, preluskajte si zamer investora pismenko po pismenku, bod po bode, stranu po strane. Zavery ktore si urobite si ale nechajte v tomto stadiu pre seba a vyjdite s nimi az po predlozeni spravy o hodnoteni, ktoru potom budete oponovat. To plati pre vsetkych!!!. Ako spravne podotkol p. M.L. investor cita nase zabomysie nazory, ale vsetko co ma nejaky zmysel, do spravy zapracuje, tak aby uz potom nebolo co napadnut a na vsetky problemy najde odpovede a riesenie. (Vid promo akcia pred mesiacom).
LUDIA BDEJTE

priaznivec VE


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka