Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VrábleHľadať
 
 

Veterný park

pridané: 31.1.2008 (12:56:00)

Re: VE
Nuž, ja teda neviem, ktorá banka by dala mestu ako je Vráble úver 1,62 mld. Sk...

pridané: 31.1.2008 (11:52:36)

RE: VE
Keď už sme pri ekonomike, na stránke Dunajskej Lužnej je zaujimavý príspevok o financovaní VE cez obec:
"1. Tri banky na slovensku maju dohodu s Europskou bankou pri projektch tohto typu, o poskytnuti nenavratneho financneho prispevku vo vyske 10% z celkovych investicnych nakladov. Co by bolo v tomto pripade cca 180 milionov.
Tento prispevok dostane kazdy investor, aj sukromna firma -Alfa Wind- alebo aj Obec DL.

To co ponuka obci investor AlfaWind, je asi 33,3 miliona za 25 rokov. Co je asi 1/5 prispevku ktory dostane od Europskej banky. Pride mi to nie smiesne ale drze predlozit obci takuto ponuku.

Opat maly prepocet:
Investica za 1,8 mld. minus 10% prispevok je 1,62 mld. Ak si obec zoberie uver na 1,62 mld na 10 rokov pri uroku cca 6%, spolu je to asi 1,72 mld. pri rocnom vynose 200 mil, nebude mat problem za 10 rokov splatit uver. Po 25 rokoch existencie VE bude cela sustava v majetku obce a za toto obdobie zarobi obec cca 3 mld, co je 100-krat viac ako ponuka AlfaWind, nehovoriac o tom ze VE budu stale vo vlastnictve obce. "

peter m.

pridané: 30.1.2008 (22:06:41)

VE
Tie zisky su pocitane pri vykupe za 2.90 sk/kwh. co je dnesna vykupna cena. A ta cena ma rast. Snad k tej ekologie iba tolko, ze veterny potencional Slovenska je ca. 3 % z celkovej spotreby. Tak to nam naozaj ochrani prirodu.

pridané: 30.1.2008 (21:39:11)

hurra
Veterny park = vynikajuci biznis z nasich penazeniek. Ludia, ak tu hovorite o ekologii, tak si treba trocha pozriet susedne rakusko, kde kvoli veternej elektrarne je premnozeny hmyz a dari sa ho udrzat pod kontrolou len vdaka chemikaliam. totiz to fauna vymizla pri okoli veterneho parku.
Co ma zaraza, je ze mi slovaci nedokazeme nic urobit sami. Vsimnite si ze kazda firma, ktora sem tlaci svoje projekty je rakuska. Preco mame mi slovaci dotovat rakuskych podnikatelov. Keby ze obec chce tak si sama postavi veternu elektraren, a este je to financovane aj z eurofondov. Tie merania Vam urobi hociktory vyrobca turbin. A teraz sa pozrime na to z financenj stranky. Navratnost je zhruba 5 rokov a zivotnost 25. rocny zisk okolo 400 mil. sk pri ca. 14 turbin. toto mi mame zaplatit rakuskemu zachrancovi prirody??? potom tu idete rozpravat o tych smiesnych sumach co sa vyplacaju jednorazovo pre obec a ta rocna renta......zamyslite sa trocha

pridané: 30.1.2008 (21:17:13)

kde je moj prispevok
?

pridané: 30.1.2008 (12:40:44)

To obcan
A ktoré? A kto to píše? Pozrite sa do občianskeho preukazu a odpíšte meno a priezvisko. A láskavo si uvedomte, že mesto má 13 poslancov. Budete vítaný na zasadnutí mestského zastupiteľstva, tam skúste apelovať podobným spôsobom. Jeden je málo. Okrem toho nemám pocit, že som osobne zodpovedný za životné prostredie a jeho stav a že som sa zaslúžil o jeho zhoršenie. Ak áno, prosím argumenty... Ak ste nespokojný s tým, ako vykonávam svoj mandát, mate právo, pri splnení istých legislatívnych povinností, požadovať, aby mi mandát bol odobraný.
Prečo sa nepredstavíte? To je aká diskusia? Jeden identifikovaný a druhý schovaný za "obcana"?

Marian Libiak

pridané: 30.1.2008 (12:26:19)

Re: Marian Libiak
"Mňa osobne sa dotýkajú všetky ekologické záťaže, či sú v SR, v Ázii, Amerike, Afrike..."

A co tak najskor riesit tie, ktore vyplyvaju z mandatu poslanca MsZ Vrable?

obcan

pridané: 30.1.2008 (11:45:22)

http://ekonomika.sme.sk/c/3703992/V-okrese-Levice-vyrastie-biopark.htm l

pridané: 30.1.2008 (08:19:37)

To peter m.
Nemám pocit, že by som sa bol v posledných 10 príspevkoch priklonil k obhajobe VE. Ak áno, prosím, dajte si tú námahu a citujte ma.
Termín "ekologická katastrofa" bol použitý schválne a zámerne pritiahnutý za vlasy, pretože aj zo strany odporcov VE sa dosť preháňa. Ale tiež si rád s vami podebatujem. Zrejme neuniklo vašej pozornosti, že som už viackrát navrhoval osobné stretnutie, len vy ste si nikdy nenašli čas. Je to na vás, kontakt na mňa máte.

Marian Libiak

pridané: 29.1.2008 (23:35:46)

VE na Slovensku
Sledujem vývoj VE aj v iných mestách a štátoch, takže nadhľad nie je problém. Odpor voči výstavbe je všade rovnaký. Na Slovensku zamietla výstavbu VE mestská časť Petržalka aj Rusovce. Investor to teraz skúša v Dunajskej Lužnej. Tiež tam rastie odpor voči výstavbe a celý scenár je tam totožný s tým našim. Dokonca majú rovnakého vypracovateľa vplyvu na ž.p. firmu Envis. Aj do Prellekirchenu ich odviezli a ešte starostu Cerovej dotiahli ako vzor. Kto bol na verejnom stretnutí s investorom vo Vrábľoch, určite si pamätá ako CE Energy, aj Envis označil Cerovú za najhorší príklad výstavby VE na Slovensku, ktorá robí veľmi zlé meno všetkým ostaným vrtulovým firmám.

Pán M.L. Aké ekologické katastrofy to spomínate? Rád si o nich podebatujem. Ešte jedna vec ma trápi. Z vašich posledných príspevkov sa akosi vytráca sľubovaný neutrálny postoj. Máte už zozbierané argumenty za aj proti? Určite to bude zaujímať všetkých návštevníkov fóra.

peter m.

pridané: 29.1.2008 (23:17:09)

Ale Vás to predsa len baví,takto sa prekárať?

pd

pridané: 29.1.2008 (21:26:47)

To peterr m.
Peter, zjavne Vám nevadí akákoľvek ekologická katastrofa, len nech to nie je tam, kde ja navrhovaný park VE. Čo tam po vtákoch, keď nezahynú na území VE Vráble!!! Nuž, pre mňa veľmi čudný postoj... Mňa osobne sa dotýkajú všetky ekologické záťaže, či sú v SR, v Ázii, Amerike, Afrike... Všetky majú dopad na nás. Len vy sa tu tvárite ako zástancovia maličkého nedotknuteľného regiónu... Skúste sa k problému VE postaviť s nadhľadom. A začnite sa podpisovať plným menom!!!!

Marian Libiak

pridané: 29.1.2008 (17:24:17)

VE
Ešte že Vás to baví všetkých baví...

pd

pridané: 29.1.2008 (11:02:57)

RE: Elektrické stĺpy
Rozdiel medzi VE a stĺpom je dosť zásadný. Ich výška je podstatne menšia, nekrútia sa, neblikajú, neodhadzujú ľad, nehučia... V mieste budúcej VE teraz žiadne VVN ani VN nejde. Ale hlavný rozdiel je v potrebe. Zatiaľ čo tie stĺpy VN sú pre nás nevyhnutnosť, bez nich by sme naozaj nesvietili, pri VE je to nutnosť len pre investora. Veterný park Vráble-Telince dodá do siete energiu len na úrovni desatín percenta celkovej spotreby Slovenska.

peter m.

pridané: 28.1.2008 (21:31:21)

Elektrické stĺpy ohrozujú aj chránené dravce
Stĺpy 22 kV elektrického vedenia, známe ako stĺpy smrti, stále zabíjajú vzácne vtáky.

Členovia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku – RPS našli v novembri a v decembri pod stĺpmi pri obci Zbehy na západnom Slovensku a pri obciach Pozdišovce, Močarany, Michalovce, Stanča a Trebišov na východnom Slovensku 34 uhynutých vtákov.

„Viac ako polovicu usmrtených vtákov predstavovali dravce a sovy, našlo sa 17 uhynutých myšiakov lesných, jeden sokol myšiar a jedna myšiarka ušatá. Spoločenská hodnota nájdených mŕtvych vtákov prevyšuje 400-tisíc korún,“ konštatuje Marcel Uhrin z RPS. O nálezoch informovali Západoslovenskú aj Východoslovenskú energetiku.

„Naša spolupráca s RPS trvá už roky a princípy ochrany dravcov sú nám veľmi blízke," upozornila ekologička ZSE Mária Nováková. Ako ďalej uviedla, všetky nové linky elektrického vedenia sa budujú už s ochranou proti zosadnutiu dravcov na stĺpy. Spoločnosť od roku 2003 na takúto ekologizáciu elektrických vedení vynaložila viac ako 15 miliónov korún.

„Podľa informácií z mapovaní na Slovensku ako aj údajov z odbornej literatúry predstavujú úhyny vtákov na nevhodných stĺpoch elektrického vedenia rozsiahly problém, na Slovensku to predstavuje úhyn tisícov vtákov ročne,“ hovorí predseda RPS Jozef Chavko. "Rýchlosť postupu energetických spoločností pri riešení problému vôbec nezodpovedá jeho významu a vplyvu na vtáčie populácie,“ dodáva Uhrin. V záujme rýchlejšieho riešenia problému v týchto dňoch poslala RPS spoločnostiam, prevádzkujúcim línie elektrických vedení, list s výzvou na aktívnu spoluprácu v tejto problematike.
BRATISLAVA 28. januára (SITA)

To len aby reč nestála..... A toto asi bude zmazané, lebo to nie je o VE, ale o tom, o čom tu stále píšem, že el. vedenie je oveľa väčšou hrozbou pre ŽP, ako VE... Nie je to na obhajobu výstavby VE, len púhy fakt, ktorý väčšine uniká.

Marian Libiak

pridané: 28.1.2008 (21:26:40)

Tu Juraj
Aký máš problém? Občan nemôže uplatňovať zákon o slobodnom prístupe k informáciám tak, ako sa to jemu páči, ale ako to ustanovuje zákon. Aby nedošlo k nedorozumeniu, pokúsil som sa mu pomôcť, ale to si ty asi nepochopil.
Ak nechápeš, že existujú nejaké pravidlá hry, tak aspoň nevyskakuj. To, čo napísal Laco z Nitry nie je podnet pre to, aby mu v zmysle citovaného zákona ktokoľvek odpovedal, preto som uviedol citáciu zákona. Ak sa s tým nevieš zmieriť s tým ja nič nenarobím. Mestský úradník nie je sluha. Komunikácia s ním tiež vyžaduje istú formu, nemyslíš?
A len tak mimochodom, ML (teda ja) správcovi neprikazuje. Ale bol som iniciátor tejto stránky, spolu sme vytvárali jej štruktúru, bol som iniciátorom tohto fóra a len pomerne ťažko som ho presadil, som v tejto chvíli jediný poslanec a jeden z mála, kto je tu ochotný diskutovať a ísť z kožou na trh a tak snáď mám právo poprosiť, aby tu zostali veci, ktoré informujú občana, ako žiadať zákonnou cestou o odpoveď!!!!!!!!!!!!!

Marian Libiak

pridané: 28.1.2008 (11:21:16)

spravca
co sa pytas? ked si uradnik tak to vies..:) To bola reakcia na to ze aj obcania maju ``dodrziavat vraj normy!!! `` :) dalej uz ani nebudem pisat.... no a ktebe spravca ..:) ) ak chces kludne zmaz ten prispevok.. ,,, co stale okolo toho vypisujes.. mas pravidla tak ich uplatni... inak su na figu borovu.. raz su raz nie.. suviselo to s VE? ,,, ML ti povedal ze nechaj tam a ty nechas... tak potom tu nemas vyznam ... (toto bolo na zlahcenie situacie -- Spravca nieze zas to zoberies ze skacem do teba :)) )

pridané: 28.1.2008 (10:30:59)

a už je to tu
reakcie na reakcie, ktoré nemajú nič spoločné s témou ...
pán poslanec, veľmi dobre vieš, že mazanie príspevkov nie je len o nadávkach. pravidiel je niekoľko. keď sa na ne odvolávame v jednom prípade, musíme ich dodržiavať aj v inom prípade (bez ohľadu na to, ako nám to vyhovuje, či nevyhovuje ...)
ako som povedal, zatiaľ nemažem a pokiaľ nebudem musieť, ani sa tomuto fóru nebudem venovať - mám aj množstvo iných úradných povinností - veď som úradník. ozaj, veď čo ja vlastne robím? a čo vlastne robia moji kolegovia? ...

správca

pridané: 28.1.2008 (08:46:11)

To ML
´´Keby som nebol zareagoval, o pár dní by sa tu vypisovalo, ako úradníci kašlú na občana.
Občan tiež musí dodržiavať isté normy.´´
A ake normy? Vysvetlime si pojem uradnik? A co je jeho pracou?
A potom vieme popisat skutocnost? :) Vsetci dobre vieme :)

Juraj

pridané: 28.1.2008 (08:21:31)

To správca
Nečuduj sa, ja si myslím, že to sem patrí všetko a všetko to súvisí s témou. Laco z Nitry sa pýtal na článok o VE a chcel čosi vedieť o autorovi v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Keďže som daný zákon na stránke mesta nenašiel (toto je povinnosť), tak som vysvetľoval a citoval a do toho sa zamiešali aj iní. Ale stále išlo o VE, aj keď miestami boli VE len druhoradé. Nikto nenadával, nebol oplzlý, nevidím dôvod mazať.

Marian Libiak

pridané: 28.1.2008 (07:56:41)

k téme
páči sa mi, priatelia, čo všetko tu vtesnávate do témy "Veterný park vo Vrábľoch". a to práve vy, ktorí ma kritizujete za nevymazávanie niektorých príspevkov v zmysle pravidiel diskusie a ktorým ja vysvetľujem, prečo tie, či oné ostávajú ... vaše posledné príspevky sú téme na hony vzdialené, ale - v záujme informovanosti spolubesedníkov ich tu zatiaľ nechám. zatiaľ = d času, kým ma niekto nepožiada, aby som vo fóre spravil poriadok ...
ďakujem za pochopenie a prajem pekný týždeň

správca

pridané: 26.1.2008 (10:14:55)

Zákon o slobodnom prístupe k informáciám
§ 14 Žiadosť o sprístupnenie informácií
(1) Žiadosť možno podať písomne, ústne, faxom, elektronickou poštou alebo iným technicky vykonateľným spôsobom.
(2) Zo žiadosti musí byť zjavné, ktorej povinnej osobe je určená, kto ju podáva, ktorých informácií sa týka a aký spôsob sprístupnenia informácie žiadateľ navrhuje.
(3) Ak žiadosť nemá predpísané náležitosti uvedené v odseku 2, povinná osoba bezodkladne vyzve žiadateľa, aby v určenej lehote, ktorá nesmie byť kratšia ako sedem dní, neúplnú žiadosť doplnil. Poučí žiadateľa aj o tom, ako treba doplnenie urobiť. Ak napriek výzve povinnej osoby žiadateľ žiadosť nedoplní a informáciu nemožno pre tento nedostatok sprístupniť, povinná osoba žiadosť odloží.
(4) Žiadosť je podaná dňom, keď bola oznámená povinnej osobe príslušnej vo veci konať.
(5) Na žiadosť povinná osoba písomne potvrdí podanie žiadosti a oznámi predpokladanú výšku úhrady za sprístupnenie informácie.

ML

pridané: 26.1.2008 (10:12:52)

To Michal Demeš
Michal a ty si sa už presťahoval? :-) Nie som si istý, či toto je kultúrna krajina (stačí aj toto fórum na posúdenie). No a o nenarušenom životnom prostredí už vôbec nemožno hovoriť.
Tým, že som Laca z Nitry "poučil", som sa mu snažil ukázať cestu, ako využívať zákon. Jeho príspevok bol síce slušný, ale zverejnený na nesprávnom mieste a v nesprávnej forme.
Článok nebol zverejnený tu a teda www stránka mesta nie je miesto, kde sa možno naň odvolávať. Okrem toho sú isté formy, ktorú žiadosť musí spĺňať.
Keby som nebol zareagoval, o pár dní by sa tu vypisovalo, ako úradníci kašlú na občana.
Občan tiež musí dodržiavať isté normy.

ML

pridané: 26.1.2008 (09:52:48)

Vysvelenie
Neobhajujem anonymov. To co obhajujem, je pravo kazdeho cloveka, vratanme mna a mojej rodiny, zit v kulturnej krajine a zdravom a neporusenom zivotnom prostredi. To ma v mojom hodnotovom rebricku vyssiu cenu, ako peniaze a % z investicii pre dealerov vrtul, alebo ich zmluvnych partnerov.

Michal Demes

pridané: 26.1.2008 (09:03:58)

To Michal Demeš
Myslím, že každému je tu jasné, že pod skratkou ML fungujem ja. A moja skratka napovie viac, ako Laco z Nitry.
Nepochopím celkom tvoju reakciu. Viem, že ctíš zákony a obhajuješ tu anonymov, ktorí zrejme ani nevedia, čo píšu. Hádam si nemyslíš, že niekto bude v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám reagovať na anonymnú požiadavku na takomto verejnom fóre.
Mimochodom, k tomu článku v Našich Vrábľoch - tiež som si ho prečítal - je to platená inzercia, ako si všimol aj Laco z Nitry. Takže článok si niekto zaplatil a mal právo napísať svoj názor. Zrejme len p. redaktorka vie, kto je jeho autorom a novinárska etika jej určite neumožňuje zverejniť jeho meno, ak si to neželal. Iné by to bolo, keby sa jednalo o hanobenie, trestný čin a pod. Aj vtedy by zverejnenie mena zrejme bolo povinné len voči orgánm činným v trestnom konaní.
A viete, prečo sa autor nepodpísal? Ja to neviem, ale tuším. Ak totiž v téme VE má niekto iný názor, ako odporcovia, tak sa mu dostane nadávok, nactiutŕhania a pod. A viete od koho? Od anonymov...

Marian Libiak

pridané: 26.1.2008 (08:57:34)

Laco z Nitry
A kto je to ML ?

Vlado

pridané: 26.1.2008 (07:57:49)

re: vymyvanie mozgov - "clanok" v novinach
Na tento clanok v novinach snaziaci sa zavadzat vseobecnymi uspokojujucimi frazami ludi budem odpovedat clankom s uvedenim konkretnych faktov suvisiacich realizaciou zameru vystavby veternych elektrarni v katastri mesta Vrable. Nerobi mi problem ich odprezentovat ich aj na verejnom zhromazdeni obcanov venovaneho tejto kontraverznej teme.

ML, mozete sa prosim podpisat, ked uz davate ponaucenia dalsiemu diskutujucemu, ktory na rozdiel od Vas uviedol aspon svoje krstne meno a mesto z kadial je.

Michal Demes

pridané: 25.1.2008 (22:38:38)

To Laco z Nitry
Prečítaj si zákon, na ktorý sa odvolávaš a v zmysle toho zákona požiadaj o informácie, ktoré ťa zaujímajú. Tvoja žiadosť nezodpovedá dikcii zákona a vlastne ani nie je komu odpovedať. Kto je to Laco z Nitry?

ML

pridané: 25.1.2008 (20:25:44)

vymyvanie mozgov - "clanok" v novinach
S radostou v srdci som si precital platenu inzerciu v najnovsom cisle novin Nase Vrable - "Energia z vetra je dobrou a ekologickou voľbou". Chcem sa podakovat autorovi tohto uzasneho inspirativneho clanku plneho novych informacii.
A teraz vazne... V zmysle zakona 211/2000 Z.z. o slobodnom pristupe k informaciam Vas poprosim (ak je to mozne), aby ste ma informovali, ktora spolocnost alebo fyzicka osoba si zaplatila tuto inzerciu. Dakujem.

Laco z Nitry

pridané: 25.1.2008 (12:36:26)

re: Ročný odklad
Nebudeme sa mat o com bavit az potom, ked mesto Vrable zrusi stale platnu dohodu o vystavbe Veterneho parku Vrable s CE Energy s.r.o.

Potom zanikne hrozba, ze bude dalej nezmyselne zatazene zivotne prostredie v Mochoveckom regione, zo vsetkymi dosledkami, ktore z umiestnenia veterneho parku v bezprostrednej blizkosti naseho mesta vyplyvaju.

Investor sa svojeho zameru vystavby veterneho parku Vrable nevzdal a nadalej vyvyja aktivity smerujuce k jeho realizacii.

Michal Demes

pridané: 24.1.2008 (13:10:30)

Re: Ročný odklad
Môj názor je, že ak SR nemá v prioritách energetickej politiky veternú energiu a nebude ju dotovať, tak sa asi ani nebudeme mať o čom baviť. Pochybujem, že sa do takýchto projektov pustí niekto bez dotovanej ceny energie. Uvidíme...

Marian Libiak

pridané: 24.1.2008 (12:51:15)

re: Ročný odklad
Rocny odklad veci skutocne velmi pomoze. Na ucelenej informovanosti obcanov a sirokej verejnosti o VPV pracujeme. Onedlho budu vsetky informacie tykajuce sa Veterneho parku Vrable-Telince verejne pristupne.

Michal Demes

pridané: 24.1.2008 (00:55:14)

kriminalka csi
pravidlo č. 3 - zmazané. správca

mafstory

pridané: 24.1.2008 (00:41:42)

Ročný odklad
www.sme.sk/c/3694132/
"Brusel-na-ekosluboch-trva
Klasifikovanie jadrovej energie ako čistého zdroja neprešlo, kapacity vodných elektrární nemôžu rásť tak prudko a pre masívnejšie využívanie veternej energie nie sú na Slovensku vhodné podmienky. "

filip

pridané: 23.1.2008 (23:47:39)

J. P.
pravidlo č. 3 - zmazané. správca

kriminalka csi

pridané: 23.1.2008 (21:45:18)

To no a je po
pravidlo č. 3 - zmazané. správca

J. P.

pridané: 23.1.2008 (21:20:41)

Ročný odklad
Prvé stanoviská SEPS, a.s., pre účely získania Osvedčenia v zmysle §11 Zákona 656/2004 k výstavbe VTE v SR, budú zo
strany SEPS, a.s., vydané najskôr koncom roka 2008, resp. začiatkom roka 2009.
SEPS, a.s., sekcia stratégie ES a rozvoja spoločnosti

Takže mesto získalo celý rok na prehodnotenie celej akcie. Môžeme tak v kľude a bez emocíí prebrať znovu celý projekt. Vďaka novým informáciam to môžu znovu prehodnotiť mestské komisie. Treba o ňom podrobne informovať v novinách, uviesť výhody aj nevýhody, zverejniť tam mapy, názory obyvaťeľov....

Jano

pridané: 23.1.2008 (19:37:04)

Re:To no a je po
No je to socialisticky pocin, tu je aspom vydno ako zalezi na hlase obcana, ale osobne ma to stve lebo s podobnymi pripadmi jednostrannych jednani sa stretavam casto a do dnesnej dobe to fakt nepatri a dufam ze to daju zodpovedny do poriatku

no a je po

pridané: 23.1.2008 (18:22:12)

...
prečítajte si, prosím, najskôr článok, na ktorý linkom upozorňuje prispievateľ "no a je to" a pochopíte rozčúlenie ďalšieho diskutujúceho, ktoré ja hodnotím ako "k veci". vymazať by som mal skôr váš príspevok (ale ten tam zas nechám ako varovanie - opakovanie je matka múdrosti)

správca

pridané: 23.1.2008 (15:41:53)

3. Žiadne komentáre (príspevok bude zmazaný)
- fórum je určené na otázky, námety, odpovede, informácie pre občanov - nie na komentáre príspevkov, či prispievateľov

pridané: 23.1.2008 (11:31:42)

To no a je po
Obyčajné výpalníctvo. O toto by sa mal zaujímať Protimonopolný úrad. Nič viac k tomu nemôžem dodať. Priateľu, a vy ste spokojný s takýmto vyhlásením?????
Týmto príspevkom sa vraciam do diskusie, lebo toto smeruje k socializmu!!!!!!!!!!!!!

Marian Libiak

pridané: 23.1.2008 (08:24:36)

Úder pre veterné elektrárne
http://ekonomika.hnonline.sk/c1-23336865-uder-pre-veterne-elektrarne

no a je po

pridané: 22.1.2008 (22:28:51)

To nepodpisany
A a zase dávam svoje 2% na Ligu proti rakovine - to je o živote...
Nehovorím, že mi je jedno, ako dopadnú naše kultúrne pamiatky, ale ja radšej prispejem na šancu prežiť!!!

J. P.

pridané: 22.1.2008 (11:25:35)

J.P.
Akych par koruniek? Vmojom pripade mi urok z VE vobec netreba, a keby som mal aj tych mizernych par koruniek vtych bankach co ste spomenul, urcite by som sa neulakomil na to , aby som dostal 8 % urok z VE, ktore budu hned za mestom. Aj keby bol urok 100 % --moj nazor je nech cert berie VE vtomto pripade. :) Radsej mat prirodu ako taku (este to nieje take zle) ako si tam este pridat VE. Inak kazdy rok venujem neake tie peniazky na klastor v Hronskom Benadiku.. Skuste sa tam ist raz pozriet, aj na krajinu naokolo :) ( su aj ine hodnoty ako peniaze) .

nepodpisany

pridané: 22.1.2008 (10:18:32)

8%
J.P. - Vyzyvat obcanov na investovanie svojich penazi je nezodpovedne! Robil tak a nas rodak V. F. v sulade s v tom case platnou legislativou...

"pridané: 10.10.2007 (15:40:06)

Veterný park

"...Navrhovateľ následne zabezpečí vypracovanie správy o hodnotení, v ktorej budú zapracované všetky návrhy opatrení a správa o hodnotení sa znova doručí MŽP SR, odboru posudzovania vplyvov na životné prostredie na posúdenie. Podotýkam, že navrhovateľ je podľa § 30 ods. 4 predtým citovaného zákona povinný informovať verejnosť o rozsahu hodnotenia. Subjekty posudzovania môžu pripomienkovať tento rozsah hodnotenia na MŽP SR. Týmto chcem povedať že tento proces je stále otvorený s množstvom možností na pripomienkové konanie....

Ing. Tibor Tóth, primátor mesta Vráble"

P.J.:-)

pridané: 21.1.2008 (18:36:47)

To nepodpísaný
Keď sa stavajú TE a JE, nemáte možnosť utrhnúť si z toho koláča. Pri výstavbe VE je možnosť participácie mesta formou obchodného podielu a tiež participácie občanov, ktorí vložia do výstavby svoj podiel. Skúsenosti z Rakúska, kde sme boli na exkurzii (poniektorí), hovoria, že ročný úrok je okolo 8%. To vám nedá žiadna slovenská banka. Takže vložte svojich pár koruniek, čo možno máte vo VÚB, DEXII alebo inej banke a budete mať nie 1,5% úrok, ale cca 8%.

J. P.

pridané: 21.1.2008 (15:01:47)

http://ekonomika.sme.sk/c/3689163/V-Bohuniciach-bude-piaty-jadrovy-blo k.html ..... a este si ktomu postavme vrtule... tak co potom riesia VE na slovensku ked sa aj tak buduju JE,TE...a ine? Ved VE by ich mala aspon z casti nahradit, nie? Tak preco sa nestavaju velke VE na slovensku? Zebi boli neefektivne? Alebo tu budeme stale pisat o ekologii, a stop JE, Te a ine... alebo je to fakt o ziskoch pre firmu s VE... 'Vsak aj mi si chcem odtrhnut zkolaca'... A nam ludom tu zostanu JE,TE...+ este nam pekne prefukaju uces VE.... Co je vlastne ekologia? Na Slovensku? Jedna sa tu vobec o ekologiu? pri VE? myslim ze VE unas velku dieru do ekologii neurobia., a zda sa ze je to fakt len o zisku. Lebo VE neak svetoborne neriesia potrebu na ele.energiu slovenska, neriesia nic., to malo co vyprodukuju a dodaju do siete :))) Ocom je to cele?

pridané: 21.1.2008 (11:12:26)

neutrál
Trošku veľa otázok naraz, pritom mnohé nám tu zase zmenia tému. Je potrebné ich tu všetky znovu rozoberať? Ja si chránim svoje okolie, tak ako si budú chrániť svoj revír poľovníci, alebo tak ako si ho chránia obyvatelia košického kraja, keď ich zastupitelia nedali súhlas s VE v celom kraji. Čo je na tom čudné? - Komíny Mochoviec sú x kilometrov ďaleko, ale VE tu budú len kilometer od mesta. Zburaný komín mal 88 metrov a z kilometra strašil oveľa viac ako Mochovce. Prečo stavať ďalších 12 komínov, keď ten jeden tu tak strašne vadil? O vrtule aj tak neprídeme. Od Bratislavy po Vráble ich je už teraz naplánovaných minimálne 100. - K ďalšej vláde: Stále platia a budú platiť zvýhodnené výkupné ceny pre VE, ktoré nám nariadila EU. - Vrtule nebudeme splácať? A kto iný, keď štát na ne neprispieva? Splácame ich priamo v účte za elektrinu, pozrite si percentuálny podiel na svojej faktúre za elektrinu.

peter m.

pridané: 20.1.2008 (18:00:13)

To peter m.
Takže ak by VE boli nižšie ako stĺpy vysokého napätia, tak ok? A že cez Vráble nejdú? Ale idú, nie síce tie naj, naj, ale idú. Z vášho príspevku je zrejmé, že sa vám jedná len o seba a blízke okolie. Ak to nešpatí Vráble, tak to môže byť. Krásna filozofia. A k tým VE - viete vy, čo povie ďalšia vláda?
A tie komíny Mochoviec vám tiež nevadia, pritom musíte veľmi dobre vedieť, že VE z takej veľkej diaľky nevidno (alebo takmer nevidno) - sú omnoho štíhlejšie. Ale nejde o ne.
Ak už tvrdíte, že VE sú čisto súkromná zakázka, tak čo je u nás ešte štátna zakázka? Neštve vás, že diaľnice ide financovať súkromný sektor? Čo keď sa na tom niekto nabalí? A viete veľmi dobre, že sa nabalí. Ale to nejde cez Vráble, tak ok. Ale zaplatíme to my všetci v 30-ročnej splátke. VE platiť nebudeme, ale tam vám vadí, že sa niekto nabalí. Letisko - na tom sa kto nabalí? A hlavne, kto to zaplatí - no predsa my, ale nám to nevadí, veď letisko nebude vo Vrábľoch.

neutrál

pridané: 20.1.2008 (17:45:55)

neutrálny
Stožiare VN cez Vráble neprechádzajú, ani v tesnom okolí tu žiadne nešpatia. Navyše ich výška je menšia ako 145 metrové vrtule, ktoré majú plný stožiar. Komíny mochoviec majú tiež menšiu výšku a vidno ich desiatky kilometrov ďaleko.

Ďalej sa hlboko mylíte v tvrdení o VE "...keď už sa majú budovať."
Nikto nás nenúti budovať vrtule, štát podporuje jadro a dostavbu vodných elektrárni, prípadne biomasu. Celá výstavba VE je čisto súkromná akcia bez podpory štátu. Aj preto má význam bojovať proti niečomu, čo aj štát uznal ako zbytočnosť.

peter m.

pridané: 20.1.2008 (13:32:23)

To L
Ale veď ja nie som odborník a ani sa za neho nevydávam. Položil som obyčajnú otázku, čo je na tom zlé? A keby ste boli trošku vytušili podtón mojich otázok, tak by ste smerovali možno tam kde ja. Prečo stavať VE? Prečo radšej nezakopať tie debilné rozvody do zeme? Ak dobre sledujem noviny, enegretické podniky dosahujú značné zisky. Prečo by postupne nemohli zakopávať káble a likvidovať stĺpy? Zvýšili by odolnosť energetickej sústavy pri búrkach a vetre a pod........... Tých pozitívnych dôsledkov je veľa. Mne VE ku šťastiu nechýbajú, len ma dosť štve, že všetci teraz vidíme VE ako najväčšiu hrozbu. Tých hrozieb, vybudovaných v minulosti je oveľa viac a s oveľa väčšími dopadmi na prostredie, zdravie a pod. Ale to je už za nami, tam nám nevadí, že nás okrádajú o nehorázne peniaze? Skúste sa zamyslieť.

neutrálny

pridané: 20.1.2008 (11:23:22)

:-)
Odpovedam priamo pan neutralny odbornik: Mochovecke kominy sa mi nepacia a ani dalsie mnohe extremy vo Vrabloch a okoli. Ale s mnohymi hlupostami postavenymi v minulosti sa toho dnes neda vela urobit, a tak ak mozem aspon teraz "bojujem" proti dalsim blbostiam - napr. vystavbe veterneho parku pri Vrabloch. Prestudoval som si problematiku veternych parkov celkom slusne, pan odbornik, konzultoval som ju s mnohymi ludmi, ktori o tejto problematike vedia toho velmi vela, mozno viac ako Vy.

L

pridané: 20.1.2008 (10:41:18)

To L
Napísal som to, čo som čítal o pravidlách výstavby VE, ktoré by sa mali akceptovať, keď už sa majú budovať.
ZA VE nekopem, ale mohol by som kopnúť niekde inde... Prečo každý, kto absolútne neodmietne VE, automaticky kope za VE? To chcete v tejto diskusii vyžadovať jednotný názor? To potom nie je diskusia.
Odpovedzte priamo - páčia sa vám mochovecké komíny? Páčia sa vám vysokonapäťové stožiare s ich účinkami na okolie? Tie nazavadzajú poľnohospodárom? Viete, čo je krokové napätie?
Napíšte niečo múdre, čo prispeje tejto diskusii. Kým sa tu nevyskytlo pár provokačných príspevkov diskusia stála celé týždne. Čo to znamená? Že tí, čo tomu rozumejú sem radšej nelezú, aby neutŕžili od "odborníkov" vášho formátu.

neutrálny

pridané: 20.1.2008 (10:27:36)

Re: neutralny
Podla Vasho myslenia (ktoremu nerozumiem) mame prirodu v okoli Vrabel este viac zdevastovat? A nepiste si nick "neutralny" ked kopete za Veterny park!

L

pridané: 20.1.2008 (10:15:25)

To fujtajbl
Slovensko nepovolí výstavbu VE v oblasti národných parkov a iných chránených území. VE sa majú povoľovať hlavne tam, kde už je ráz krajiny narušený. A položme si otázku, je vhodnejšie miesto, ako niekde pri veľkých komínoch JE? Tie tiež nie sú na okrasu, takže ak stavať, tak v blízkosti týchto monštier.
Mimochodom, myslíte si, že VE vyzerajú horšie, ako tisícky vysokonapäťových stožiarov, ktoré pretínajú našu krajinu, zabíjajú tisícky vtákov, vyžarujú oveľa väčšie elektromagnetické pole ako VE? Len toto všetko už stojí, zvykli sme si a už nám to nevadí.

neutrálny


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka