Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VrábleHľadať
 
 

Symboly mesta

  1. Pečať
  2. Erb
  3. Vlajka

 


 


 

PEČAŤ

pečať mesta Vráble


Popis: historická pečať s postavou sv. Vojtecha s kruhopisom "SIGILLUM CIVITATIS VEREBILIEN" (pečať mesta Vráble).

Pôvod: Korene symboliky mesta siahajú do obdobia 14. storočia, kedy je mesto Vráble už pomerne silným centrom cirkevnej šľachty ostrihomského arcibiskupstva predialistov. Títo na znak príslušnosti k ostrihomskému arcibiskupstvu nosili názov vojaci sv. Adalberta (Vojtecha), ktorý bol patrónom tejto cirkevnej provincie. Podľa dobových písomností sa Vráble stali sídlom stolice predialistov a tým vznikla potreba vyhotovenia pečate.

Najstaršia zachovaná pečať vrábeľskej stolice má vo svojom pečatnom poli postavu biskupa - sv. Adalberta a nápis S ADALBERTVS. Zmieňuje sa o nej historik Július Ethey v knihe "Vrábeľská arcibiskupská šľachtická stolica". Pečať vyobrazená v tejto publikácii pochádza podľa údajov autora z r. 1612, avšak podľa tvaru pečatidla (typária) a podľa výtvarného stvárnenia symbolu možno usudzovať, že pečať bola vyhotovená na prelome 14. a 15. storočia.

V roku 1614 ostrihomský arcibiskup František Forgáč daroval vrábeľskej stolici novú pečať, v strede ktorej je znázornený sv. Vojtech, držiaci v pravej ruke biskupskú palicu, na ktorej je ovinutý had. V ľavej ruke drží erb Forgáčovcov. V kruhopise je text: SIGIL. NOB. PRAED. SEDIS. VEREBEL (pečať predialistov stolice vrábeľskej). Táto pečať sa používala do roku 1751.

V roku 1751 došlo k zlúčeniu Vrábeľskej a Svätojúrskej arcibiskupskej stolice. V súvislosti s touto zmenou zanikla platnosť pečate od Forgáča a ostrihomský arcibiskup Mikuláš Csáky daroval spojeným stoliciam novú pečať na ktorej bola v barokovom erbovom štíte umiestnená postava sv. Vojtecha s iniciálami N. C. (Nikolaus Csáky). V kruhopise bol text: SIGIL: NOB. PRAED. DE VEREBELL: ET S GEORGIO: ANO 1751 (pečať stolice predialistov Vrábeľ a Svätého Jura z roku 1751). Táto pečať sa používala až do roku 1848, kedy stolice predialistov zanikli.

Najstaršia zachovalá pečať mesta Vráble pochádza z roku 1569. Symbolom na mestskej pečati je postava sv. Vojtecha, držiaceho v pravej ruke biskupskú berlu a v ľavej ruke tri kopije. Po stranách sú iniciály S. A. (Sanctus Adalbertus). V kruhopise je text: SIGIL. OPPID. VEREBILIEN (pečať mestečka Vráble). Mesto Vráble svôj symbol používalo bez väčších zmien od 16. storočia až do prvej polovice 20. storočia. Pravdepodobne posledná zachovaná pečať so symbolom sv. Vojtecha pochádza z r. 1940. 

ERB

erb mesta Vráble


Popis: v červenom štíte tri zlaté prekrížené kopije

Pôvod: Erbové znamenie má svoj pôvod v historickej pečati mestečka Vráble. V jej pečatnom poli bola umiestnená postava stojaceho svätca - svätého Vojtecha držiaceho v pravej ruke biskupskú berlu a v ľavej ruke tri kopije, ktoré symbolizujú spôsob jeho mučeníckej smrti. V rámci heraldických pravidiel boli tieto atribúty svätca umiestnené na heraldický štít. Mesto Vráble používa svoj erb v tejto podobe od roku 1989.

Poznámky: V druhej polovici 20. storočia, kedy za komunistického režimu sa tvorili tzv. erbové patvary, Vráble síce mali svoj symbol sv. Vojtecha, ale nevlastnili mestský erb. A tak sa stalo, že istý čas mali Vráble v erbe Zemný hrad, klasy, postavu svätca s klasmi a dokonca vrábeľskí futbalisti nosili na svojich dresoch erb Tekovskej župy v nádeji, že je to erb Vrábeľ ... 

VLAJKA

vlajka mesta Vráble


Popis: Mesto Vráble používa žltú vlajku


Ľuboš Trubíni a Ján Valach, 2001


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka