Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VrábleHľadať
 
 

Sviatosť manželstva

     Manželstvá sa majú podľa cirkevného práva sláviť vo farnosti, v ktorej má niektorý zo snúbencov bydlisko. Nie je vhodné praktizovať „sobášnu turistiku“, teda sobášiť sa niekde len preto že je tam pekný kostol alebo je blízko miestu pohostenia.

     O sobáš žiadajú obaja snúbenci spolu na farskom úrade aspoň tri mesiace pred zamýšlaným termínom sobáša, aby sa stihla administratívna i duchovná príprava. Vonkoncom nie je vhodné, ba je to až neslušné a nezodpovedné nechávať si návštevu fary až na koniec, a vybavovať si najprv sálu, pohostenie, fotografa a iné menej podstatné veci, pretože zamýšľaný termín už môže byť obsadený, prípadne nebude sobáš v kostole možný z iného dôvodu. Ušetríte si tak zbytočné starosti a vybavovanie.

     K žiadosti k sobášu snúbenci potrebujú občiansky preukaz, sobášnu zápisnicu z civilnej matriky (pokyny na jej vybavenie poskytneme žiadateľom na farskom úrade), krstné listy (ak neboli snúbenci pokrstení vo farnosti Vráble), prípadne ďalšie dokumenty a údaje, o ktorých ich informujeme pri žiadaní o sobáš.

     Sobáše v našej farnosti bývajú v sobotu, v iné dni v týždni len výnimočne a z vážneho dôvodu a po dohode na farskom úrade.

 

Poznámka k požiadavke o sobáš v piatok:

     Všetky piatky v roku sú dňami pokánia. Veriaci v tieto dni konajú skutky pokánia. Preto v tento deň a rovnako aj počas celého pôstneho obdobia a adventu veriaci katolík nežiada o vyslúženie sviatosti manželstva.


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka