Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VrábleHľadať
 
 

Rôzne

Pátranie po hrobe ruského vojaka

V auguste 2010 navštívili naše mesto dcéra a vnučka ruského vojaka Semiona Jakovleviča Volobueva, ktorý podľa archívnej správy vydanej Ministerstvom obrany Ruskej federácie zahynul 5. apríla 1945 vo Vrábľoch a má tu svoj hrob.

Po viacerých rokoch pátrania si dcéra pána Volobueva chcela uctiť  miesto posledného odpočinku svojho otca. Podľa dobového nákresu, ktorý vyhotovil vojenský kartograf, sa hrob mal nachádzať na Moravskej ulici, približne v mieste daňového úradu. Tam však žiadny hrob alebo pamätnú tabuľu nenašli. Preto v sprievode tlmočníka navštívili oddelenie kultúry a športu na našom meststskom úrade s prosbou o pomoc. Podľa dostupných informácií vieme, že vo Vrábľoch pri oslobodzovacích bojoch zahynulo 28 vojakov Červenej armády, ktorí boli pochovaní v spoločnom hrobe na mieste, kde stojí terajší pomník obetiam vojen. V tom istom roku však boli telá exhumované a pochované na vojenskom cintoríne v Štúrove. To, že pán Volobuev bol tiež pochovaný na spomínanom mieste pri kostole (a nie na Moravskej ulici), potvrdzuje aj správa z ruského archívu („...pochovaný vo Vrábľoch na centrálnom námestí pri pamätníku...“). Žiaľ, viac informácií sme dcére a vnučke S. Volobueva poskytnúť nevedeli.

Preto chceme aj touto cestou poprosiť občanov o akékoľvek informácie týkajúce sa oslobodzovacích bojov v našom meste o obetiach (ich hroboch) a o udalostiach tesne po oslobodení nášho mesta.
Za informácie vopred ďakujeme.

 

Pátranie po stratenom vokakovi je ukončené ...

Pri príležitosti prípravy výstavy Spomienka na vojnové roky 1939-1945 poprosilo Oddelenie SVŠKaŠ pri MsÚ vo Vrábľoch prostredníctvom tlmočníka pána M.Šatagina rodinu nebohého ruského vojaka S.J.Volobueva o poskytnutie jeho fotografie. Rodina s ochotou e-mailom poslala niekoľko fotografií pána Volobueva a pri tejto príležitosti nás informovala, že po dlhom pátraní sa im podarilo objaviť jeho hrob na Vojenskom cintoríne v Štúrove. Aj touto cestou chcú poďakovať mestu Vráble za všetky poskytnuté informácie.

foto

foto 1

 


 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka