Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VrábleHľadať
 
 

Púť k Božskému Srdcu Ježišovmu

Púť k Božskému Srdcu Ježišovmu vo Vrábľoch

     Ako prvá z obcí na požitaví začala poriadať púte k Božskému Srdcu Ježišovmu farnosť Tesárske Mlyňany (dokonca ako prvá na území Slovenska vôbec). Farnosť Vráble ju nasledovala o niekoľko rokov neskôr, pravdepodobne po vzniku ČSR (asi r. 1919).

     Prelomový bol rok 1938, kedy Vráble pripadli do územia Maďarska a veriaci nemohli putovať na púť do Tesárskych Mlyňan, a tak sa schádzali na oslavu Božského Srdca Ježišovho vo Vrábľoch.

     Podľa pamätníkov narodených v rokoch 1924 a 1928 sa však púte vo Vrábľoch konali aj pred rokom 1935. Na sviatok Božského Srdca Ježišovho putovali veriaci z filiálnych obcí Klasov, Horný Ohaj a Dyčka do Vrábľov, aby sa zúčastnili slávenia sv. omše a procesie, ktorá viedla Moravskou a Hlavnou ulicou naspäť do Božieho chrámu. Okrem veriacich z týchto obcí prichádzali aj pútnici z Teliniec, Čifár, Meleku, Lúčnice nad Žitavou, z Veľkých i Malých Chyndíc. Pamätníci spomínajú, ako z týchto obcí putovali v procesiách veriaci na túto púť.

     Svätá omša býva dnes slávená v nedeľu po slávnosti Božského Srdca Ježišovho vonku pri bočnom vchode do kostola, po ktorej je eucharistická procesia cez Moravskú, Krátku a Hlavnú ulicu so sochami Božského Srdca Ježišovho a Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, ktoré nesú mladí v tradičných krojoch. Sprievod má tri časti: zvlášť idú veriaci z Klasova, z Horného Ohaja a z Vrábľov. V procesii hrá dychová hudba. Na každej križovatke je udelené eucharistické požehnanie a po návrate do parku na miesto slávenia sv. omše sú litánie a záverečné požehnanie. Na púť sú pozývaní veriaci i kňazi z okolia.  Vždy je pozývaný ako celebrant  buď niektorý z otcov biskupov, alebo iný významný či zbožný kňaz, ctiteľ Božského Srdca Ježišovho.

 

 


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka