Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VrábleHľadať
 
 

Pri kostole nové nálezisko - Naše Vráble

Pri kostole našli voľakedajšie pohrebisko

Pred niekoľkými dňami skončil záchranný archeologický výskum pri kostole Preblahoslavenej Panny Márie vo Vrábľoch realizovaný v súvislosti s odvlhčením murív kostola a jeho celkovou obnovou.

 

Archeológom z Archeologickéhoústavu SAV v Nitre potvrdil ich predpoklad, že pri dnešnom kostole postavenom v rokoch 1898 až 1901, ale čiastočne aj pod ním, sa nachádzajú zvyšky staršieho stredovekého kostola.

Archeológom sa z neho podarilo nájsť základy veže a dlažbu barokovej lode kostola.


Podľa vedúceho výskumu Mariána Samuela sa pôvodný kostol resp. fara spomína v prameňoch v polovici 14. storočia. „Kostol bol niekoľkokrát prestavaný, poškodený a obnovený. O jeho podobe máme informácie z historických plánov, vedút ale aj fotografií z konca 19. storočia. Išlo o jednoloďový stredne veľký neskorogotický kostol s polygonálnym presbytériom, neskôr, na začiatku 18. storočia, barokovo upravený a rozšírený o loď s vežou. Pôvodný kostol mal orientáciu typickú pre stredoveké sakrálne stavby– čiže dlhšou bol orientovaný v smere východ–západ pričom svätyňa bola na východnej strane. Dnešná neorománska stavba má orientáciu sever-juh a jej veža podľa tradície stojí na mieste veže zaniknutého kostola.

ilustračný obrázok

Najzaujímavejším objavom ale boli nálezy nájdené necelých desať metrov južne od lode tohto bývalého kostola. V jame pre zachytenie daždovej vody sme v hĺbkach 160-250 centimetrov začali objavovať kostry, čiže hroby z toho cintorína. V najspodnejších častiach jamy sa našlo niekoľko hrobov s výbavou. Išlo o ženský šperk pochádzajúci z 11. storočia – záušnicu – typický šperk z obdobia 10. až 13. storočia, strieborný prsteň a ďalší štítkový prsteň. Nálezy jednoznačne potvrdzujú, že na týchto miestach sa pochovávalo už v tomto období a súčasne otvárajú otázku času vzniku prvej sakrálnej stavby vo Vrábľoch.“ Z novovekých nálezov je výnimočná dvojica bohato zdobených pozlátených ihlíc tvoriacich súčasť ozdôb hlavy a zvyšky zlatom pretkávanej tkaniny ženských šiat.

Marián Samuel ďalej skonštatoval, že nálezy čaká štandardný postup, čiže sa budú konzervovať, reštaurovať, a po celkovom spracovaní nálezov a nálezových situácií bude laická a odborná verejnosť o výsledkoch výskumu včas informovaná.

V prípade, že by sa podarilo získať finančné prostriedky, bolo by možné pokračovať vo výskume, ktorý by určite priniesol nové veľmi cenné poznatky nielen k histórii mesta Vráble, ale aj celého regiónu Požitavia.

(Zdroj: Eva Dóriová, Naše Vráble)


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka