Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VrábleHľadať
 
 

Nové objavy pri kostole Panny Márie vo Vrábľoch

Nové objavy pri kostole Panny Márie vo Vrábľoch

Marián Samuel

V septembri v roku 2012 sa uskutočnil pri Kostole Preblahoslavenej Panny Márie vo Vrábľoch záchranný archeologický výskum, ktorý priniesol nové zaujímavé poznatky o tejto lokalite.

ilustračný obrázok

Výskum sa uskutočnil v súvislosti s renováciou farského kostola stojaceho uprostred menšieho námestia na vyústení hlavnej historickej ulice mesta.

Neorománsku trojloďovú baziliku s menšou priečnou loďou (transeptom), polygonálnym presbytériom na južnej strane a hlavným vstupom na západe postavili v rokoch 1898-1901 s podporou ostrihomského arcibiskupa Klaudia Vasariho, podľa projektov známeho architekta profesora Viktora Cziglera. Traduje sa, že asymetricky umiestnená kostolná veža stojí na mieste veže staršieho kostola zbúraného v roku 1898. Podoba tejto zaniknutej stavby je zachytená na niekoľkých fotografiách, vedutách a plánoch, ale aj na olejomaľbe amatérskeho maliara Michala Faya z roku 1935, ktorá visí v dnešnom kostole. Z týchto zobrazení vyplýva, že išlo o jednoloďovú, stredne veľkú stavbu s polygonálnym uzáverom, ktorú v baroku upravili a rozšírili o loď s vežou.

ilustračný obrázok

O čase výstavby pôvodného vrábeľského kostola však zatiaľ nemáme dostatok informácií.

Prvé písomné správy o farnosti vo Vrábľoch pochádzajú až zo 14. storočia - z roku 1352 pochádza zmienka o farárovi  s menom Johanes Andreae plebanus de Werebel. V našom prostredí jedinečnou písomnou pamiatkou je list nitrianskeho biskupa Štefana pápežovi z roku 1345, v ktorom prosí o podporu štúdia na parížskej univerzite pre magistra teológie Petra z Vrábeľ.  Z mladších správ vieme, že kostol bol viac krát, hlavne počas tureckých vojen poškodený. V zázname z roku 1561 sa dokonca uvádza, že časť veže je zbúraná a krstiteľnica je plná smetí, podobný stav konštatuje vizitácia ešte aj v roku 1657. Pri oprave kostola v roku 1717 pristavali ku kostolu vežu, ale o jedenásť rokov neskôr kostol, faru a celé mesto opäť poškodil rozsiahly požiar.

ilustračný obrázok

Strohé informácie písomných prameňov čiastočne doplnil archeologický výskum.

V sonde pri základoch súčasnej veže sme skutočne odkryli zvyšky murív barokovej veže staršieho kostola a časť Dlažby lode vyhotovenej zo štvorcových kamenných platní. Vzhľadom na záchranný charakter výskumu nebolo možné rozšíriť skúmanú plochu a odkryť väčšiu časť zaniknutej stavby.

Najzaujímavejšie výsledky však priniesol výskum jamy na zachytenie dažďovej vody vyhĺbenej pri severnom vstupe do dnešného kostola.

ilustračný obrázok ilustračný obrázok

Na relatívne malej ploche (3,5x3,5 m) sa odkrylo vyše 30 kostier - väčšina z nich pochádza z novovekého prikostolného cintorína na ktorom sa pochovávalo do konca 18. storočia.  V najspodnejších častiach jamy sa však našlo aj niekoľko hrobov a predmetov potvrdzujúcich pochovávanie na tomto mieste zrejme už od prelomu 10. a 11. storočia, čo naznačuje nález ocieľky a kresacieho kameňa v jednom z hrobov.

Medzi najstaršie predmety patrí aj typický včasnostredoveký ženský šperk - strieborná záušnica z 11. storočia a ďalšie dva strieborné prstene. Mladší strieborný prsteň z 13. storočia má na štítku zobrazené štylizované zviera, možno leva. V novovekých hroboch sa nachádzali rôzne súčasti a ozdoby odevu ako pracky, spínadlá, špendlíky, koráliky, drôtené špirály ale aj zvyšky zlatom pretkávanej tkaniny ženských šiat. Najhonosnejším nálezom sú tri bohato zdobené pozlátené ihlice s guľovou hlavičkou zdobenou polodrahokamami, ktorými si ženy zdobili účes zo 17. storočia.

ilustračný obrázok ilustračný obrázok ilustračný obrázok ilustračný obrázok

ilustračný obrázok ilustračný obrázok ilustračný obrázok ilustračný obrázok ilustračný obrázok ilustračný obrázok ilustračný obrázok ilustračný obrázok ilustračný obrázok


Veríme, že v budúcnosti sa podarí získať finančné prostriedky na pokračovanie archeologického výskumu, ktorý určite prinesie nové veľmi cenné poznatky nielen k histórii mesta Vráble, ale aj celého regiónu Požitavia.

RNDr. Mgr. Marián Samuel
Havrania 9
949 01 Nitra
0908 766 01
mariansamuel@hotmail.sk


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka