Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VrábleHľadať
 
 

Vo Vrábľoch

Lokalita vinohradov

Vráble sú už niekoľko storočí vinohradníckou oblasťou. Vrábeľské víno má neodolateľnú vôňu, skvelú farbu a chuť, ktorou ohromí nejedného návštevníka nášho mesta. Podávalo aj pri inaugurácii prezidenta Slovenskej republiky. Malebné vínne domčeky - „hajlochy“ v lokalite vrábeľských vinohradov sa nachádzajú na západe mesta Vráble.

Vo vinohradoch sa nachádza aj krypta rodu Néčeiovcov - významného zemepanského pôvodom z Oslian. Koluje o nej povesť, podľa ktorej sa pri nej už viac ako 100 rokov zjavuje bezhlavý pán a obzerá si okolie, zíde do mesta, obehne trikrát kostol, poprechádza sa po uliciach mesta, vystraší ľudí, ktorí sa nachádzajú vonku, a nad ránom sa vracia do krypty...
 

Hlavná ulica

Kostolné námestie a Hlavná ulica patria medzi najstaršie zastavané územie vo Vrábľoch.

Rímskokatolícky kostol Preblahoslavenej Panny Márie bol postavený v rokoch 1898 -1901 na mieste pôvodného neskorogotického chrámu s finančnou podporou ostrihomského arcibiskupa Klaudiusa Vasaryho. Budova má pôdorys tvaru kríža. Chrám je postavený v neorománskom slohu. Interiér vymaľoval Edmund Massányi z Nitry. K raritám patrí, že veža vrábeľského kostola sa odkláňa od svojej zvislej osi o 150 cm - je teda druhá najšikmejšia na Slovensku.

Budova fary - bývalý kaštieľ postavený v roku 1765 zemepánom Mikulášom Vašom. V roku 1833 sa stal jeho majiteľom vrábeľský palatín Ladislav Boronkai. Nadstavil ku kaštieľu poschodie. Niekedy okolo roku 1859 odkúpil kaštieľ ostrihomský arcibiskup Ján Scitovský pre potreby farského úradu. Odvtedy ako farský úrad.

Pred kostolom sa nachádza súsošie kalvárie. Pochádza z roku 1768 a je postavené v neskorobarokovom slohu. Stálo už vedľa pôvodného chrámu. Pôvodne boli na kalvárii umiestnené sochy sv. Pavla a Petra, ktoré dnes stoja pred vstupnou bránou do kostola. Tieto sochy pochádzajú z Nitry.

Na Hlavnej ulici stojí aj budova Stoličného domu. Jeho výstavbu dokončili v roku 1831 - 1832. Desať rokov predtým začala vo Vrábľoch celomestská zbierka na výstavbu tohto domu. Na výstavbu prispel i arcibiskup a primas Alexander Rudnay, keď okolo roku 1822 pricestoval do Vrábeľ. Budova vystriedala niekoľko majiteľov, až ju napokon odkúpil poštmajster Jozef Néčei. Néčeiovci bývali na poschodí tejto budovy a na prízemí bola Vrábeľská kráľovská pošta.

Socha sv. Jána Nepomuckého bola postavená v roku 1760. Pôvodne sa nachádzala na mieste súčasného parkoviska pri mestskom úrade a od roku 1930 stojí pred budovou Stoličného domu. Je spomienkou na obyvateľov mesta pôvodom z Moravy, odkiaľ si so sebou doniesli kult uctievania sv. Jána Nepomuckého.
 

Cintorínska ulica

Na rohu ulíc Cintorínskej a Družstevnej sa nachádza židovský cintorín. Židovskí občania bývali v meste od roku 1837, kedy tu začala podnikať prvá židovská rodina. V polovici 19. storočia rodina Polakovcov postavila octáreň, ktorá kvaseným octom zásobovala celé západné Slovensko. V roku 1897 sa do mesta prisťahovala rodina Leopolda Schicka. Postavila tu kaštieľ, pálenicu, parný mlyn, založila veľkostatok a vysadila vinohrad. Výrobky Schickovej likérky poznali dokonca vo Viedni i Budapešti.
Židovská obec vrábeľská mala svojho rabína a ďalších členov náboženskej obce. V roku 1847 bola postavená synagóga na Žitavskej ulici. V rokoch 1895-1932 slúžil pre mesto a okolie veľký rabín, učiteľ Lev Schwarstein. Tento posledný vrábeľský rabín je pochovaný na židovskom cintoríne vo Vrábľoch.
Po obsadení južného Slovenska horthyovským Maďarskom boli židovskí občania odvlečení do táborov smrti v Poľsku. Z 280 sa ich vrátilo iba 80 ... Po roku 1949 sa 40 Židov odsťahovalo do Izraela.

Najstaršie hroby na Vrábeľskom mestskom cintoríne pochádzajú z roku 1910. Sú tu pochované mnohé osobnosti nielen vrábeľského spoločenského života. Cintorínu dominuje kaplnka dekana Mateja Bučeka a kaplnka operného speváka Doc. Imricha Godina.
 

Mašekov mlyn

dnes tradičná rodinná farma v mestskej časti Horný Ohaj


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka