Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VrábleHľadať
 
 

O meste

ilustračný obrázokSú hviezdy a je priestor medzi nimi. Nekonečný vesmír. A zrnko piesku v púšti zabudnutia - planéta Zem. A moria a pevniny. Ázia, Amerika, Afrika, Austrália, ľadová Antarktída ... A svetadiel, vďačiaci za svoje meno krásnej Európe.
A v srdci tohto kúska pevniny malá prekrásna krajina, kde úrodné zelené nížiny popretkávané nitkami riek prechádzajú v lesnaté kopce, kde lúky zdobia chrbáty oviec či kráv, a tie v skalnaté hory týčiace sa až k samej oblohe priestor nad ktorými stráži pozorné oko orla.
A v srdci tohto kúska pevniny malá prekrásna krajina, kde ľudia nemajú zavreté brány, krajina, kde sa z hory drevo tíško zváža: Slovensko - čarovné a hrdé.
A v ňom mesto ležiace v úrodnej nive rieky Žitavy - mesto Vráble.

Vedátori a zanietenci prehrabávajúci blato storočí v okolí nášho mesta odhalili, že o súvislom osídlení na jeho území možno hovoriť už od doby neolitu. Predkovia ľudí zakladajúci ďalšie pokolenia. A ich synovia a ich dcéry v dobe brondzovej, v dobe železnej a v tých ďalších dobách, dávno i nedávno minulých, delených podľa prevratných myšlienok ovplyvňujúcich vtedajšiu súčasnosť. Po všetkých tých barbarských kmeňoch príchod starých Slovanov, slávne časy Nitrianskeho kniežatstva a Veľkomoravskej ríše, vznik veľkého Uhorska na jej troskách a šťastné i menej šťastné osudy ľudí. Zborené stavby vždy nahradili iné, aby zase padli a boli nahradené ďalšími.

Koleso dejín prináša tatárske a turecké hordy plieniace to, čo sme boli schopní za krátky čas mieru nahonobiť. Zrúcaný a postavený Fidvár. Prežili sme vo svojich predkoch tieto nešťastné časy, skláňali sme chrbáty padajúc do blata a vždy znova a znova vstávajúc sme si vyhŕňali rukávy, aby sme znovu nahonobili niečo pre budúce generácie, aby sme vtisli materiálnu i duchovnú pečať do ich sŕdc.

Ani zlo nemôže trvať naveky. Prichádzajú lepšie časy. Vráble sa stávajú regionálnym centrom, stavajú sa nové mocné budovy, stavia sa železnica. Mesto sa zapísalo do osudov niektorých historických dejateľov, z niekoľkých detí, ktoré sa tu narodili vyrástli významné osobnosti šíriace dobré meno svojho rodiska po širokom-ďalekom okolí.

Koniec 1. svetovej vojny prináša so sebou zánik nenávidenej Rakúsko-uhorskej monarchie s našminkovaným cisárskym dvorom a šedým policajným absolutizmom aby svetlo sveta víťazne uzrelo niekoľko nových štátov. Medzi nimi i Československo, ktorého súčasťou sa stáva i naše mesto. Vzápätí na to postihlo aj našu krajinu a naše mesto besnenie druhej svetovej vojny. Padajúce bomby drviace čo im príde do cesty zanechávajú široké jazvy v srdciach ľudí, čo ostali, aby pamätali. Tisíckrát znova a znova sme zomierali všetci, aby sme ale napokon obrodení a posilnení vstali z popola, ako bájny vták Fénix.

Po strašnej búrke vyhchádza slnko. Vojna sa končí, prichádza mier. Zatiaľ najdlhší, aký sme kedy v histórii poznali. A budovateteľské roky so všetkými radosťami, strasťami i absurdnosťami nereálneho reálneho socializmu. Po prevratných zmenách v našej spoločnosti dochádza v roku 1993 v rámci nového delenia sveta aj k rozpadu štátu Čechov a Slovákov. Vzniká Slovenská republika. Dnes žijeme jej a našu súčasnosť.

Dnes tvoríme svoju vlastnú históriu, napriek tomu, že na tomto kúsku zeme sme ju vlastne tvorili odjakživa. Dnes konečne bez nálepiek vyznávame lásku k rodnej hrude, tešíme sa, keď sa o nej hovorí v dobrom a ešte viac, keď sme k tomu sami prispeli. My sme tí, ktorí by mali načúvať hlasu histórie, veď vlastne kôli nám tu bola a my sme tu dnes vďaka nej. My sme tí, ktorí by mali použiť históriu na vydláždenie cesty, ktorá nás, našich blízkych, priateľov a známych a tým aj naše mesto vyvedie z tunela do žiarivého svetla krajšej budúcnosti. Alebo, ak sa nám to aj nepodarí, pomôžeme aspoň tým, čo prídu po nás v hľadaní ciest, tak ako nám pomohli tí, čo tu boli pred nami. Pretože Vráble, to sú oni, to sme my i tí, čo dnes ešte nie sú medzi nami ...

(jč)


 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka