Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VrábleHľadať
 
 

Hodnotenie samosprávnych opatrení

Výsledky Hodnotenia samosprávnych opatrení (HSO) v regiónoch SR za obdobie 4. štvrťroka 2013

 

Centrum pre hospodársky rozvoj (CPHR), prináša výsledky projektu Hodnotenie samosprávnych opatrení (HSO). V rámci projektu sa štvrťročne vyjadrujú ekonomickí analytici, podnikatelia, primátori a starostovia, zástupcovia akademickej obce, stavovských a mimovládnych organizácií k navrhovaným a realizovaným opatreniam samosprávnych inštitúcií na úrovni obcí, miest i krajov. Projekt HSO tak prináša názor odbornej verejnosti na dôležité opatrenia ekonomicko-sociálneho charakteru ovplyvňujúce kvalitu života občanov v jednotlivých regiónoch Slovenska.
Partnerom projektu je Združenie miest a obcí SR, realizovaný je vďaka podpore spoločností Municipalia, a.s. a ZSE, a.s.

Výsledky:
Najvyššie oceneným opatrením za obdobie október až december 2013 sa stalo zriadenie technologicky moderne špeciálnej skládky na zelený odpad v Spišskej Novej Vsi. Rýchlokompostéry sú v nej riadené počítačom a už v priebehu 3-4 dní vzniká kompost, ktorý sa opätovne využíva v mestskej zeleni i lesnej škôlke.


Poradie opatrení od najlepšie k najhoršie hodnoteným:
(pozitívne opatrenia majú plusový rating, negatívne mínusový)

Hodnotenie samosprávnych opatrení

Hodnotenie samosprávnych krajov Rating [300, -300]
 
1. Spišská Nová Ves spracúva bioodpad expresne rýchlo 137
2. Šahy bojujú s čiernymi skládkami pomocou fotopascí 118
3. Vráble bránia zneužívaniu sociálnych dávok prostredníctvom poukážok 98
4. Spišská Nová Ves nasadila do boja proti zlodejom kovov plasty 61
5. Neštandardné financovanie prác okolo domu seniorov v Nitre pokračuje -127
6. V Hnúšti minuli eurofondy aj na luxus -141
7. Starostka Oravskej Lesnej sa vozí do parlamentu obecným autom -162

 

3. Vráble bránia zneužívaniu sociálnych dávok prostredníctvom poukážok
Alkohol či cigarety si donedávna mohli vo Vrábľoch zakúpiť rodičia za dávky, ktoré dostali na svoje deti. Mesto preto zmenilo spôsob vyplácania sociálnych dávok tak, že rodičia po novom dostávajú poukážky, za ktoré si nakúpia presne vymedzený tovar, nie však alkohol či cigarety.
Rodičom sa zmeny nepáčia, mesto však opatrenie odôvodňuje zneužívaním príspevku určeného na výživu a výchovu dieťaťa. Rodičia nepredkladali bloky z nákupov, prípadne tovar nebol vhodný pre starostlivosť o dieťa. Išlo prevažne o tabakové výrobky, alkohol a podobne. Dokonca boli i prípady, keď rodičia vyberali odpadkové koše pri predajniach a na úrade predkladali pokladničné bloky iných ľudí, ktoré v nich našli odhodené.
Za poukážky teraz môžu nakúpiť iba vybrané druhy tovarov, aj to iba vo vybraných predajniach, preto ich zneužitie je omnoho ťažšie, než tomu bolo predtým.


Komentár
Opatrenie bolo členmi komisie hodnotené pozitívne ani nie za mechanizmus samotný, keďže ho využívajú aj iné obce, ako skôr za ochotu miestnej samosprávy vynaložiť námahu aspoň na elimináciu niektorých negatívnych javov v miestnej komunite sociálne odkázaných ľudí.
Názor, že ide o overený, hoci náročnejší postup zo strany samosprávy, ktorý je potrebné využívať v opodstatnených prípadoch, vyjadril aj Ján Buček, pedagóg na Prírodovedeckej fakulte UK, Katedre humánnej geografie a demogeografie. Myslí si, že opatrenie môže podstatným spôsobom pomôcť a chrániť najmä záujmy a potreby detí z dotknutých rodín.
Naopak, Martin Šuster, ekonóm z Národnej banky Slovenska si nie je istý, či by obce mali ísť až takto ďaleko pri mikromanažovaní sociálne odkázaných domácností. Podľa jeho názoru, účelom sociálnych dávok je pomôcť tým, ktorí sa – často nie vlastnou vinou – dostali do ťažkej hospodárskej situácie. Ak si však obec je istá, že rodičia detí nie sú bez prísneho dohľadu mesta schopní „rozumne“ využiť dávky a riadne sa postarať o svoje deti, správny postup by bol podať podnet na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý by mal situáciu riadne prešetriť a konať, ak sa potvrdí, že rodičia nie sú schopní riadne sa o deti postarať.

 

Zdroj: http://www.cphr.sk/projekty_hso_IV_2013.pdf


 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka