Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VrábleHľadať
 
 

Primátori desiatich miest rokovali vo Vrábľoch (zverejnené 6. 6. 2019)Vytlačiť
 

20190604_094648.jpgV meste Vráble sa uskutočnilo 4. júna 2019 rokovanie primátorov okolitých miest. Stretnutie desiatich primátorov sa nieslo v konštruktívnom duchu a reflektovalo aktuálne témy, ktoré trápia komunálnych politikov v každom jednom meste. Okrem hľadania riešení aktuálnych problémov pomenovali aj nové výzvy, ktoré život v samospráve prináša.

Na Slovensku pôsobia dve záujmové združenia miest a obcí, jedným je Združenia miest a obcí Slovenska, druhým Únia miest Slovenska. Mesto Vráble je členom oboch záujmových týchto združení. Členovia Združenia miest a obcí na svojom sneme, ktorý prebehol v mesiaci máj, zvolili nového predsedu ZMOS, Branislava Trégera, primátora Liptovského Hrádku. Úniu miest Slovenska čaká rovnako voľba nového prezidenta, ku ktorej dôjde na sneme 21. júna.

Pozvanie primátora mesta Vráble na pracovné stretnutie prijali jeho kolegovia z miest Želiezovce, Šahy, Levice, Tlmače, Zlaté Moravce, Topoľčany, Nová Baňa, Partizánske a Trenčín. Primátor mesta Trenčín informoval primátorov, že sa bude uchádzať o najvyššiu funkciu v Únii miest Slovenska a predstavil svoj plán na oživenie činnosti tohto združenia, od ktorého si sľubuje, že prinesie kvalitný servis pre členské mestá a zároveň, že bude vyrovnaným partnerom pri rokovaniach o novom programovom vyhlásení vlády, ktorá vzíde z najbližších parlamentných volieb.

Primátori miest rokovali na témy, ktoré sa týkali presadzovania záujmov miest, pokračovania reformy verejnej správy, postavenia a financovania samospráv v SR. Predmetom diskusie bolo dianie v oboch záujmových organizáciách a aktuálne problémy miest, ktoré priniesli zmeny niektorých zákonov.

Primátori sa zhodli, že je nevyhnuté prinášať vlastné riešenia a návrhy zákonov, ktorými by sa sledovali záujmy miest, aby nedochádzalo k nekoncepčným zmenám legislatívy, ktoré na jednej strane pridávajú povinnosti pre mestá, na druhej strane neriešia ich financovanie. Počas spoločného obeda sa primátori poďakovali za zorganizovanie stretnutia a vyjadrili presvedčenie, že len aktívnou spoluprácou sa im podarí zlepšovať pôsobenie samospráv.

Vypracoval: Mgr. Viktor Németh, referent pre komunikáciu s verejnosťou MsÚ Vráble


 
 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka