Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VrábleHľadať
 
 

Výstava - Zbierka rodiny NécseyVytlačiť
 

Mesto Vráble a Tekovské múzeum v Leviciach vás srdečne pozývajú na výstavu ,,Zbierka rodiny Nécsey", ktorá je otvorená od 6. apríla do 10. júna 2017 v priestoroch Stoličného domu vo Vrábľoch.

plagát

Zbierka rodiny Nécsey je názov výstavy, ktorá sa v týchto dňoch koná v stoličnom dome mesta Vráble a potrvá do 10. Júna 2017. "Výstava je venovaná 90. výročiu vzniku múzea v Leviciach, pričom jeho vznik je odvodený od daru Jozefa Nécseya. Ten v roku 1927 daroval svoje zbierky práve na to, aby sa založilo Tekovské múzeum v Leviciach, vtedy ešte mestské múzeum. V rámci expozície sú vystavené najstaršie zbierky múzea, ktoré Nécsey daroval múzeu ako prvé," povedal historik múzea Peter Pleva.

Po 90. rokoch  sa táto zbierka predmetov  vracia z Levíc späť do Vrábeľ. Výstava  pozostáva z historických, národopisných, umeleckých predmetov a bohatej knižnice. Prvá inštalácia predmetov z roku 1928  na levickej radnici sa volala Nécseyho izba.

"Vidieť na nich aj pôvodné vtedajšie keramiky a predmety, ktoré sú tu vystavené. Ide najmä o fondy etnografie, histórie a umenia, ktoré sa zachovali z pôvodných zbierok. Je tu tiež možné vidieť umelecké predmety, ktoré namaľoval syn Jozefa Nécseya Štefan," informoval Pleva s tým, že Štefan Nécsey sa chcel stať maliarom, dokonca študoval na akadémii v Mníchove, neskôr na Akadémii Julian v Paríži. Podľa jeho slov, žiaľ, z nešťastnej lásky spáchal samovraždu, z toho dôvodu po ňom veľa diel nezostalo.

Na výstave je tiež možné vidieť portrét Jozefa Nécseyho s jeho typickou fajkou a knihou ako symbolom múdrosti, ktorý namaľoval práve jeho syn Štefan. "Štefan Nécsey sa preslávil najmä štúdiami prírodnín, veľmi známe sú jeho kresby motýľov a práca o vtákoch Uhorska, preslávil sa ilustráciou sokola. ŠtefanNécsey je pochovaný vo Vrábľoch," dodal Peter Pleva.

 

Jozef Néčei (Jozef Nécsey, * 27. august 1842 Oslany – † 17. január 1929 Vráble) bol uhorský kráľovský poštmajster, zberateľ starožitností a zakladateľ Tekovského múzea v Leviciach.

 

Život

Rod Néčeiovcov pochádzal zo zemianskej rodiny z Oslian. V roku 1862 sa vyučil za poštmajstra. Najskôr pôsobil na poštách v Komárne a Dunamenti Iszák. V roku 1869 nastúpil na Kráľovskú poštu do Vrábeľ. Funkciu vedúceho pošty vykonával 43 rokov.

Na Požitaví zbieral starožitnosti a sám uskutočňoval amatérske archeologické prieskumy. Nazhromaždil obrovské množstvo starožitností, tieto sa neskôr stali základom pre založenie Tekovského múzea v Leviciach, ktoré založili krátko pred jeho smrťou v roku 1927.

Spolu so svojou manželkou Idou rod. Agárdyovou mal šesť detí: Antóniu, Vojtecha, Ernesta, Šarlotu, Štefana a Ladislava. Ich rodinu však postihlo niekoľko tragédii. Po úmrtí Ernesta a Vojtecha nasledovali úmrtia ďalších členov rodu. Najskôr to bola smrť syna Ladislava, ktorý zomrel na tuberkulózu v Budapešti. Neskôr syn Štefan, ktorý pre neopätovanú lásku spáchal v Mníchove v roku 1902 samovraždu. Šarlota bola telesne postihnutá, nemala žiadnych potomkov. Antónia odišla do Austrálie. Smrťou Jozefa Néčeia vymrela vrábeľská vetva rodu po meči.

Pochovaný je spolu s rodinou v rodinnej hrobke vo vrábeľských vinohradoch.


 
 

dnes je: 24.6.2018

meniny má: Ján

webygroup
ÚvodÚvodná stránka